Hebe buxifolia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cornelia intreba de aconitum..........eu va intreb de hebe.Am vazut-o la toate serele de vinzare dar la nimeni in gradina.
Va place?
Este foarte decorativa.Mai ales in ghivece puse in zonele umbrite ale gradinii.
Oricum in timpul iernilor noastre trebuie tinuta in casa la racoare si lumina multa pentru a forma tufe bogate.

Si ca sa va conving: http://www.gardenexpress.com.au/index.h ... lang=en-us
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ca toata lumea a citit. :rofl: Lucru bun. :D
Acum sa va mai spun si ca se prinde foarte usor din lastari.Nu in apa ci in banuti,pamint amestecat cu turba,etc....tinuti pe timp de iarna la caldura.
Astfel ca in primavara ii puteti planta in gradina sau in ghivece :wink: gata inradacinati.
Asta daca v-a placut ce ati vazut :)
 

camic

Member
GABIUTA eu nu am vazut nici macar in sere minunatiile astea cu atat mai mult in gradini :eek:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La "Romstal" Pipera si aveau alba si mov inchis.
La "Decoflora" mov deschis......lila .
 

ghia_don

Active Member
N-am vazut niciodata prin magazinele din Iasi asa ceva. Mi-ar place si mie :oops: !!! Rezista iarna in gradina?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu rezista iarna in gradina.Asa ca la noi se cultiva in ghiveci.La mine nu a facut flori inca fiindca sunt puisori.Dar azi am scos-o afara.Sper sa-i placa ca nu sunt chiar temperaturi de inghet :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Desi mi-a placut tare mult si asteptam toamna sa-l vad inflorit l-am pierdut prin neudare (in vacanta :cry: ).Ii place tare mult apa si cum a suferit de o sete cumplita.......gata :!: l-am trecut la capitolul pierderi. :|
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si mie mi-a murit dar.........din cauza ca nu i s-a dat apa suficienta cit am lipsit eu de acasa.
Este un mare betiv.Cel putin asta este explicatia mea.......... :?
Oricum voi cumpara din nou in toamna cind va aparea la vinzare ,din doua motive:
unul fiindca mi se pare foarte decorativ prin frunzele lui si prin florile de un mov elegant
si doi fiindca vreau sa stiu daca apa a fost cea care i-a cauzat intr-adevar moartea.
 

byby_anka_w

Member
iti aduc eu cand merg data viitoare.daca ai noroc merg saptamana viitoare si in 25 cand merg la mare ti-l aduc.daca vrei bineinteles
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:gandit: sa stau asa???? :)
Cum sa nu???Evident un raspuns in totalitate afirmativ:daaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ia uiteeeeeeeeeeee :eek: :eek: :eek:
Ciiiiiiiiiiiiite s-au mai petrecut din iulie si pina acum :oops:

Mi-am cumparat o planta mare.
In octombrie de la Romstal.
Este in casa la racoare si ma tot uit sa vad daca este vreun semn de floricele.Se pare ca nu :( desi ar cam fi timpul...............
Eu va sfatuiesc sa va cumparati ca este tare frumusica.Mie personal imi place :oops:
Promit o poza cu dinsa :)
 
Sus