Hebe buxifolia

fixpix

Active Member
deci. asta e planta pe care am primit-o io cu titlu de HEBE.
ce o fi... o fi!
a stat bine mersi peste iarna afara... acoperita doar cu putine paie asa de forma... si era mica de tot...abia avea 5 frunze.



floricelele cum se vad... albe cu putin mov dragutz :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai...........voi ma faceti sa pun si eu in gradi hebele meu care nu are de gind sa infloreasca.E ditamai tufa si nik :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hebele are florile compacte dupa cite stiu eu.La toate soiurile pe care le-am vazut "pe viu".
Fixuletz as inclina spre a spune ca nu este hebe si dupa frunze si dupa flori.Uitat-te mataluta putin si pe imaginile gugalului si vezi daca observi vreo asemanare cu vreuna din plantele care le arata acolo.
Nu dau verdict atita timp cit nu stiu.O fi vreun soi :? .Are frunze mai carnoase asa ca o suculenta?

Ia uite aici si vezi:
http://www.wildgingerfarm.com/Hebe.htm
 

fixpix

Active Member
e clar hebe
stau pe hebesoc.org si ma uit la pozele de acolo. is sute!
cateva din ele seamana tare bine cu ce am eu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aha,da.Ai dreptate.Asa e!Ce sa zic?Astept la primavara sa il pun in gradi :) totusi :mrgreen:
 

fixpix

Active Member
cei de la Hebe Society au fost asa de draguti.
au trimis pozele mele la unu altu si au identificat-o ca fiind Hebe 'Fiona'.
M-a cam distrat numele. (vezi Shrek)
:mrgreen:
 

fixpix

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

fiona era ... printesa inchisa in turn si pazita de o balauritza. si noaptea se transforma in...capcaunitza. (printesa, ca de ea e vorba).

nu stii ce ai pierdut... eu am vazut shrek de mii de ori si de fiecare data rad cu lacrimi!

la varianta ne-subtitrata si ne-sincronizata. of course.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: zau?Mie imi place "Doamna si vagabondul" :rofl: si eu l-am vazut de mii de ori............ :mrgreen:
 

aleynad

Active Member
Moderator
mai, oameni buni, mi-am luat si eu o hebe ieri din Kaufland, crezand ca e de gradina
deja planuisem ca azi sa o pun in amenajarea mea cu pietre
si voi spuneti ca iarna trebuie sa o tin in casa :eek:
nasol :(
e fff frumoasa, maine pun poza cu ea
nu are flori, doar frunze muuuuulte si micute, de culoare verde inchis
bineinteles ca nu-i stiu denumirea exacta, pe ghiveci scrie hebe mix

nu seamana nici nu a ta, Caline si nici cu a Gabiutei
maine cand pun poza ne lamurim :)
 

fixpix

Active Member
is enshpe mii de feluri de hebe. asa ca...
:mrgreen:
eu e cert ca pe a mea o las afara!
poate pun niste paie in juru ei...
asa, de forma!
8)
 

mirela06

Active Member
Eu am luat o hebe si daca femeia mi-a spus ca este de gradina, asa am facut., am pus-o acolo. Nu mi-a placut unde a fost, si dupa un an am mutat-o, tot in gradina, dar altundeva. Nici acolo nu a fost bine ca au crescut alte flori si o acoperea, asa ca am pus-o intr-un vas. Iarna sta in frigul groaznic din livingul de la casa de vara.Saraca si este frumoasa si bine merci, chiar daca am plimbat-o pina nu mai a stiut ce este. Poate din cauza asta nici cu flori nu m-a bucurat. De fapt eu nici nu am stiut ca poate face asta, decit dupa ce am inceput sa ma informez :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am pus-o cu ghiveci cu tot in pamin si asta ca daca cumva :? observ vreo modificare (pe care sper sa nu o vad prea tirziu :( ) sa il pot scoate rapid.Si in felul asta Fixu sa ramina doar cu boscorodelile lui Daniela :rofl: nu de alta dar nu ar vrea sa "auda" cam ce as putea gindi eu :mrgreen:
 
Sus