Hebe buxifolia

fixpix

Active Member
astea sigur nu merg afara iarna??? nu stiu daca nu am primit un pui mic-mic si l-am pus afara.... ultima daca cand am verificat... adica acum 2 sapt....era OK...zic eu...
nu stiu ce varietate.
oi vedea cand mai creste...daca mai creste :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum este perioada in care creste cel mai mult.A mea are deja multe frunze noi in firful ramurilor.Nu prea ii plac temperaturile foarte scazute.Asa ca ai grija cu ea daca o mai vrei si la anul 8)
 

fixpix

Active Member
io? pai io o vreau.... da e tare mica acuma. si oricum e direct in pamant. n-o mai scot. om vedea!daca a rezistat iarna asta (pusa in pamant abia prin noiembrie)... sigur rezista si la anu!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fixuletuleeeeeeeeeeeeeee................de care e? :D
Are frunzele ca la a mea sau sunt putin mai late si usor decolorate?Adica un verde albicios?
 

fixpix

Active Member
daca tin bine minte...si nu le confund intre ele... are frunze verzi normale, dar asa cam lunguiete si inguste. amu poate nici nu e hebe. da asa tin minte.
cum o fi vreme mai buna... merg la tzara si ii fac o poza...daca o sa mai am la ce!
:mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ma induci in eroare,femeie in toata firea :rofl: si mai si scriu o multime......... :wink:
Fuguta la tarisoara la deconectare si la poze multiple.Multiplicate sau cum or fi ca sa vaz cu ochii mei ce si cum este :D
 

fixpix

Active Member
aia numa sapt viitoare...ca amu iau drumu clujului...si nu ma intorc in graba :p
da ai tu rabdarica!
8)
 

adrianam

Well-Known Member
Am gasit si eu la Baumax in martie ghivece mici cu hebe si am luat. De atunci il tin pe balconul nordic.
Si mie imi place cum arata si credeam ca este rezistent la frig, pentru ca era intre plantele de gradina la Baumax.
Inca nu l-am mutat din ghiveci dar trebuie sa ma grabesc ca sa nu ratez cresterea.
 

mena

Member
Azi mi-am cumparat 2 plantute de hebe si inca sunt in mare dilema daca rezista in gradina sau nu.
Iata-le: (scuzati calitatea pozelor dar le-am facut cu telefonul :oops: )

Fixpix ceva sfaturi? Ca am vazut ca ai avut un exemplar in gradina :wink:

Astept pe oricine imi poate da un sfat unde sa le gazduiesc la iarna - gradina, balcon inchis si neincalzit sau in casa? :?:
 

fixpix

Active Member
hey mena

eu asa zic ca am o hebe in gradina. dar nu stiu sigur daca e ceea ce ai si tu. probabil is mai multe feluri.
eu am primit un pui MIC de tot, abia avea 2-3 frunze... si totusi l-am plantat azi toamna in gradina... si l-am acoperit cu paie doar.
iarna mai friguroasa ca de obicei si azi primavara devreme m-am uitat sa vad ce scrum s-o fi facut.
dar era inca verde.
si chiar l-am smuls de prost ce is din pamant sa vad daca se tine. si l-am pus repede inapoi. si vad ca a avut zile.
a crescut cam putin toata vara (pe seceta asta, nu ma mir)... acuma e OK... chiar mi-a facut 2-3 inflorescente (smocuri cu zeci de floricele albe cu cateva puncte minuscule mov cred).

daca e aceeasi cu ce ai tu... merge afara fara probleme...
dar nu vreau sa te induc in eroare!

daca mai ai rabdare...weekendu asta fac poze cu a mea si apoi vezi daca e aceeasi planta.

daca nu... de pe net se obtin info daca ai numele complet.

calin
 

mena

Member
Multumesc mult pentru raspunsul tau atat de rapid.
Din pacate nu am numele complet al speciei de hebe. Pe ghiveci scrie "hebe mix" :? deci o sa risc si o sa-i pun in curte. La primavara va anunt daca au supravietuit . :wink:
Oricum sa stii ca astept poze cu plantuta ta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am un hebe de vreun an .O sa caut poza.Creste relativ greu ( sau asa mi se pare mie :? )insa eu o am in ghiveci.Mi-a fost teama sa o pun in gradina.Mi-a inflorit prin august in virful unui lastar.Atit.Acum vad ca a dat frunzute noi.Am tinut-o la umbra fiindca la soare am vazut ca nu ii place iar iarna am adus-o in casa insa foarte tirziu cind temperaturile erau foarte scazute.
Am gasit si poza intre timp:
Exact la fel arata si acum :(
 
Sus