Gradinaritul de zi cu zi

happy

Well-Known Member
Astazi am reusit sa-mi stropesc pomii cu substanta uleioasa(nu stiu denumirea)asa ca stropirea cu substanta cuprica o fac mai in februarie!Au fost cam 5 grade si vad ca nu burniteaza!
Daca tot am intrat in solar am semanat la distractie niste salata si ridichii in rasadnita din solar! :wink:
Am dat si zapada de pe carare,imi place ca este asezat un strat de zapada peste tot :D
 

interval

Active Member
Buna treaba ai facut happy. Am si eu in program o stropire pentru vineri sau sambata. Se pare ca Sambata nu va fi vant
 

happy

Well-Known Member
Astazi mi-am umplut rasadnita cu gunoi de cal si pe deasupra am pus un strat de mranita.I-am pus capacul si astept sa se mai incalzeasca.Pe la 15 februarie sper sa seman semintele :D

Am inghetat beton, :x dar asta este alta poveste ,ce nu fac eu pt. gradina lui Ion :rofl:
 

anknic

Active Member
nu e prea devreme pe 15 feb.cu semanatul la rasaduri? intreb si io ca n-am experienta cu rasadnita, da' in casa am semanat anul trecut pe 15 martie!
 

anknic

Active Member
si rezista in rasadnita semanate atat de devreme?

...sa stiu sa ma grabesc si io cu rasadnita :)

LE: Victoria, cu rosiile in iunie te referi la cele de gradina si nu de solar, nu?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am inceput aprovizionarea de cateva zile. :rofl: Maine transplantez violete, peste cateva zile ma apuc de semanat diverse. :wink:
 

happy

Well-Known Member
Cata rabdare ai avut Cornelia! :eek: .Nu ai semanat nimic pana acum?Pe mine m-au mancat degetele,vorba Gabiutei ,de la 01.01.2011 :D
 

anknic

Active Member
eu de vreo 2 sapt.tot transplantez si despart violete. ziceam ca fac loc pt.niste experimente...da' am ocupat si ultimul locsor cu pui!

so, 15 feb ma apuc de semanat in rasadnita! da' sunteti absolut siguri? eu am rasadnita in pamant, cu gunoi proaspat plus polistiren pe margini pt.caldura si un geam termopan deasupra...eu sper sa nu-mi inghete! nu de alta dar din cateva soiuri de semanat in rasadnita n-am decat cateva seminte...
 

sebii

Member
Eu deja am pus si au si iesit cateva din semintele de rosii, astea pentru pus in solar, in rest am mai semanat patrunjel si marar in balcon iar din flori am pus deja petunia, salvie, begonia semperfloris si imortele. Am balcon inchis semiincalzit dar temperatura nu scade sub 8-9 noaptea,am statie meteo care monitorizeaza temperatura si umiditatea :)
Am ceva poze puse in semnatura pe google
 

happy

Well-Known Member
Sebi vad ca te faci un gradinar adevarat! :eek: .Tipul care a venit azi zicea ca i-ai innebunit cu plantele tale :rofl: Am incercat eu sa-i spun ca microbul este puternic,pasiunea inainte de toate! :D
Anknic,mi-ai dat o idee buna cu polistiren pe langa rasadnita.Saptamana viitoare cand ma duc sa fac stropirea cuprica o sa izolez si rasadnita :wink: :clap:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
happy a spus:
Cata rabdare ai avut Cornelia! :eek: .Nu ai semanat nimic pana acum?Pe mine m-au mancat degetele,vorba Gabiutei ,de la 01.01.2011 :D
Ca sa vezi! :rofl: Numai lipsa timpului m-a facut sa nu trec la actiune. :wink:
 

anknic

Active Member
sa stii ca am patit si eu asa anul trecut si asta toamna le-am indesat pe toate intr-o geanta ca sa nu le mai ratacesc...desi inca mai gasesc prin sertare plicuri de seminte :)
 

happy

Well-Known Member
Astazi am dat o fuga pana la gradina si am plantat de proba ,doua plante din rasadul meu de rosii.Au cam 15 cm inaltime si sper sa mananc rosii ecologice cat mai curand,nu din astea din comert care stau un an si nu se strica.
Am mai udat ridichiile si salata si am dus in solar un ghiveci cu brugmansia roz.Sta mai bine acolo ,pt. ca are lumina :D
Am mai plantat si cei doi bujori cumparati de la Atlas si un phlox,toate cu bidoane de 5l taiat fundul,pt. protectie contra brumei!Se cunoaste ca nu am gradinarit toata iarna,oboseala :whew:
 

carmenushka

Active Member
Nu-i cam devreme pentru bujori? am luat si eu 2 din Hornbach dar ma gandeam sa-i pun mai spre sfarsitul lunii cand stiu sigur ca nu mai da gerul peste ei
 
Sus