Gradinaritul de zi cu zi

anknic

Active Member
de unde ai seminte de romanesco? eu nu am vazut pe nicaieri.

am pus azi salata, ceapa si usturoi. am mai imprastiat prin vie seminte de loboda (ca n-am avut mai deloc asta primavara si-am luat seminte de la vecina). si atat! ca pe plicul de ridichi scria ca se seamana primavara.
 

anknic

Active Member
veretregn a spus:
Eu am pus ceapa, usturoiul, bulbii de primpvară. Am luat butași de la osteospermum, Salvie, Stevia, cimbru și rozmarin și i-am pus la înrădăcinat pentru anul următor.

Am trat prazul și usturoiul din grădină împotriva ruginei, am adunat ultimele buburuze și le-am adăpostit în seră. Spanacul este mare și urmează să fie adunat, salata crește încet. Recoltez, pe rând, ultimele brocolli și romanesco. În seră se formează ultimii ardei și la începutul lui decembrie voi scoate și arde ultimele plante de tomate. Ardeii vor române până la mijlocul lui decembrie.

Am luat probe de sol pentru determinarea pH-ului și la începutul lui decembrie voi împrăștia compostul asupra plantelor mai sensibile.
mie cimbrul imi iese singur prin gradina din seminte scuturate. rozmarin am in ghiveci prins tot din butasi, la anu' vreau sa incerc sa pun si in gradina.

stevia este chestia aia dulce sau stevia romaneasca?
 

veretregn

Active Member
anknic a spus:
veretregn a spus:
Eu am pus ceapa, usturoiul, bulbii de primpvară. Am luat butași de la osteospermum, Salvie, Stevia, cimbru și rozmarin și i-am pus la înrădăcinat pentru anul următor.

Am trat prazul și usturoiul din grădină împotriva ruginei, am adunat ultimele buburuze și le-am adăpostit în seră. Spanacul este mare și urmează să fie adunat, salata crește încet. Recoltez, pe rând, ultimele brocolli și romanesco. În seră se formează ultimii ardei și la începutul lui decembrie voi scoate și arde ultimele plante de tomate. Ardeii vor române până la mijlocul lui decembrie.

Am luat probe de sol pentru determinarea pH-ului și la începutul lui decembrie voi împrăștia compostul asupra plantelor mai sensibile.
mie cimbrul imi iese singur prin gradina din seminte scuturate. rozmarin am in ghiveci prins tot din butasi, la anu' vreau sa incerc sa pun si in gradina.

stevia este chestia aia dulce sau stevia romaneasca?
Stevia rebaudiana. Semințe am luat de la un magazin local. (Locuiesc în belgia).
 

anknic

Active Member
ok, am inteles.

(mi-ai dat idei sa ii zic verisoarei mele sa-mi aduca ceva seminte cand vine in vacanta).
 

anknic

Active Member
e f.bun la gust. eu am gasit o data congelat si mi-a placut. e undeva intre gulie si brocoli, cel putin asa mi s-a parut mie.

am mai gradinarit un pic ieri: am mutat telina de frunze (vreau sa pun o folie pe ea si era cumva raspandita), am rarit niste capsuni (de fapt initial am vrut sa le raresc, da' mi-a fost mila sa le arunc asa ca le-am transplantat de fapt)
 

victoria

Active Member
daca gasesc,voi lua si eu.Sper sa gasesc seminte,mai bine.
Eu am primit un pui minunat de anthurium pe care l-am pus in ghiveci si niste puisori de digitalis pe care i-am pus in gradina.Si cam atat ca nu prea mai am ce sa fac in gradina. :)
 

happy

Well-Known Member
Cum Victoria ai terminat toate treburile,nu-mi vine sa cred! :eek: .Daca as sta la curte nu as termina decat cand vine viscolul.Deocamdata este pe la nemti :D
Ieri si astazi am terminat solarul de invelit cu fibra de sticla,am reusit sa scot niste pietroaie de fundatie afara din curte .Ocupau loc degeaba si cred ca in urmatorii 10 ani nu vad solutiile(adica fonduri )pentru a incepe costructia casei! :( .
http://hapy.sunphoto.ro/Amara/25026557 (nu merge photobucket)
Acum ramane sa gasesc pe cineva sa aranjeze locul si sa sape,daca nu, la primavara :D
 

victoria

Active Member
eeee,vorba vine.Treaba nu o termini niciodata.Doar ca eu am pus punct.Am facut ce era mai important.Acum incepe sa fie cam frig pentru fetita mea sa stea afara in carut.O scot numai la plimbare cate putin.Asa ca nu mai pot sa dau cu sapa :)
daca ar fi sa ma iau dupa cate am de facut as muri cu sapa in mana in mijlocul gradinii :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu azi am plantat una, alta, ca ieri am fost la Cluj si evident ca mi s-a lipit cate ceva de mana :rofl: Am cumparat catina alba (un polenizator si un productiv) si mai aveam de tura trecuta un Pieris Japonica 'Carnaval' si un Vaccinium Macrocarpon despre care nu stiam ca necesita sol acid, asa ca am cumparat ieri turba acida si azi am plantat tot. La timp, as zice, acum s-a pus pe ploaie si vremea e in racire semnificativa...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pe ambele am dat 50 RON. Polenizatorul e mai mititel, 30 cm, ca a fost tuns putin iar fetita are cam 70 cm
 

happy

Well-Known Member
Cum eu daca am catina normala(galben-portocalie) nu-mi face fructe? :eek:
Caudia ai investit ceva la uniel,cum de n-am stiut eu de ei pana acum,ai tinut ascunsa sursa :clap: !A plouat si la noi astazi cu galeata dar pana vineri se mai imbuna vremea ca mai am de pus niste butasi de vie si coacaze(sunt pe drum),hibiscusul de la o prietena din Cluj,crizanteme de la Tulcea :rofl: :rofl: :wink:
 

anasstasia

Active Member
Eu am la catina la tara la mamaia....acum nu stiu ce culoare are, dar acolo creste peste tot. Sint mai multe tipuri de catina? Ca daca ii spuneti alba o fi si de alta culoare :nu stiu:
 

happy

Well-Known Member
Dupa ce joi si vineri am terminat cu pregatirea terenului din fata solarului,azi am taiat la pomi si m-am aprovizionat cu mranita pt. solar ,3 saci buni si cred ca mai aduc dupa ce trec ploile.La ferma de vaci din apropierea Amarei se gaseste platforma veche de balegar asa ca are balta peste :rofl: :wink:


In plus am mutat un bradut si cateva zambile albe! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Cum eu daca am catina normala(galben-portocalie) nu-mi face fructe? :eek:
Caudia ai investit ceva la uniel,cum de n-am stiut eu de ei pana acum,ai tinut ascunsa sursa :clap: !A plouat si la noi astazi cu galeata dar pana vineri se mai imbuna vremea ca mai am de pus niste butasi de vie si coacaze(sunt pe drum),hibiscusul de la o prietena din Cluj,crizanteme de la Tulcea :rofl: :rofl: :wink:
Dragutule, si a mea e tot normala, catina, doar ca e un anume cultivar. Daca are si polenizator iti va face fructe, daca nu, nu, ca-s plante dioice! :wink:
De Uniel tu mi-ai spus, iar eu, daca tot m-ai trimis la cumparaturi pentru tine, am profitat ca le aveam sub nas, imi doream de mult catina si-asa ca am luat-o! :)
 

happy

Well-Known Member
Si eu cum deosebesc polenizatorul de productiv(se imbarliga degetele si limba :rofl: )?Eu de care am,face niste ramurele subtiri ,zici ca-i trestie :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Din cate am inteles, nu se deosebesc :( Cel putin asa zicea si tipul de la Uniel, nici eu n-am sesizat vreo diferenta
 
Sus