Gradinaritul de zi cu zi

Elektra

Member
happy a spus:
Astazi am dat o fuga pana la gradina si am plantat de proba ,doua plante din rasadul meu de rosii.Au cam 15 cm inaltime si sper sa mananc rosii ecologice cat mai curand,nu din astea din comert care stau un an si nu se strica.
Am mai udat ridichiile si salata si am dus in solar un ghiveci cu brugmansia roz.Sta mai bine acolo ,pt. ca are lumina :D
Am mai plantat si cei doi bujori cumparati de la Atlas si un phlox,toate cu bidoane de 5l taiat fundul,pt. protectie contra brumei!Se cunoaste ca nu am gradinarit toata iarna,oboseala :whew:
Unde ai plantat rosiile, in solar? La mine in gradinita de legume inca e zapada de cativa cm, imi rod unghiile cand va vad cum plantati de zor :nu-mi_place:
 

happy

Well-Known Member
Nu se mai intampla nimic de acum incolo,norocul meu ca la noi in Baragan este mai cald decat la Cluj.Acum am vazut cum arata plantele de la Atlas pt. ca le-am plantat.Foarte bine ,au inceput deja sa creasca si radacinile sunt perfecte!
Rosii nu am pus decat doua fire de proba dar cred ca maine ma duc si mai pun!Vreau sa seman si castraveti :wink:
 

Floria

Active Member
happy a spus:
Rosii nu am pus decat doua fire de proba dar cred ca maine ma duc si mai pun!Vreau sa seman si castraveti :wink:
Mai ai putina rabdare Happy, te-ai chinuit prea mult cu rasadul, de ce vrei sa plangi dupa el ?
Daca ai sti cate am pierdut eu pentru ca nu am avut rabdare atat cat trebuie .......... (ghinionul nostru este ca nu ne-am nascut intr-o zona in care iarna sunt 20 C)
 

gabiee

Active Member
am intrat si eu azi in gradina :)
am dat o raita ... si am verificat pomii .... deocamdata atat..... :)
 

victoria

Active Member
Maine ma duc la cumparaturi in OBI si REAL,dar Sambata ies sa pun mazarea si ma apuc de facut gropile pentru pomi si vita de vie :)
 

anknic

Active Member
Victoria, asa devreme mazarea? o pui sub pet?

eu sambata mai pun seminte in rasadnita, ca alea puse in feb.n-au miscat nimic...mai am de gand sa pun niste salata, niste ridichi si niste ceapa pt.ceapa verde (ca alea puse asta toamna cred ca se vor manca foarte repede la cum ii vad io pe-ai mei ca le pazesc sa creasca :) )
 

happy

Well-Known Member
Sa stii Victoria ca ai dreptate cu mazarea,eu o sa incerc saptamana viitoare sa pun cartofi! :D
 

victoria

Active Member
Si eu imi cumpar maine cartofi din piata.Si arpagic si usturoi :rofl:
Vaaaaii abia astept sa scap in gradina :rofl:)
 

Elektra

Member
happy a spus:
Nu se mai intampla nimic de acum incolo,norocul meu ca la noi in Baragan este mai cald decat la Cluj.Acum am vazut cum arata plantele de la Atlas pt. ca le-am plantat.Foarte bine ,au inceput deja sa creasca si radacinile sunt perfecte!
Rosii nu am pus decat doua fire de proba dar cred ca maine ma duc si mai pun!Vreau sa seman si castraveti :wink:
La castraveti te-am luat :) , am deja un castravecior de 1cm, anul acesta testez cultura castravetelui in ghiveci, momentan merge bine.
 

happy

Well-Known Member
victoria a spus:
Si eu imi cumpar maine cartofi din piata.Si arpagic si usturoi :rofl:
Vaaaaii abia astept sa scap in gradina :rofl:)
Victoria iti recomand sa iei usturoi din acela chinezesc care zice lumea ca nu se face mare.Eu am experimentat cu el si este foarte bun.In toamna am pus din ala spaniol mare dar peste iarna capatanile s-au stafidit asa ca saptamana viitoare pun si eu din asta cumparat de la piata! :wink:
Electra ,eu am un castravete de 5cm :rofl: ,am pus seminte si culmea nu a iesit decat unul singur :? Astazi am fost si am pus in solar direct in pamant seminte :)
 

victoria

Active Member
am pus din ala de la hypermarket anul trecut,chinezesc,ca mi-a adus soacra-mea.Eu stiam ca nu se face,dar ea nu si nu.Nu a iesit nici un fir.
Azi in piata am luat arpagic galben cu 10 lei/kg,iar usturoiul era 19 lei /kg dar era mic si urat iar cel la funie de 10 capatani era 10 lei.Mai aveau taranii si la bucata cu 1,5 lei capatana.Au innebunit de tot.
Mi-am luat si floarea soarelui sa seman :D
Maine voi gradinari :) Mi-am luat si cazma noua din OBI cu 18 lei :D
 

Elektra

Member
Electra ,eu am un castravete de 5cm :rofl: ,am pus seminte si culmea nu a iesit decat unul singur :? Astazi am fost si am pus in solar direct in pamant seminte :)
Stai ca nu-mi vine sa cred, eu vorbeam de fruct de 1 cm, sa nu-mi zici ca si tu la fel...ca eu am semanat in 25 ian, doar n-ai inceput tu din decembrie :)
 

happy

Well-Known Member
E la naiba :eek: Ai sera sau in apartament a crescut castravetele cu polenizare artificiala? :D
 

belisima

Well-Known Member
:mrgreen: deci azi am plantat astilbe, ixia,canna,phlox rosu...am scos niste radacini de trandafir,imbatranisera si nu mai dadeau randament :nu stiu: am tuns un trandafir catarator,o clematita ,am pus ranunculus la inmuiat ,,,,si cam atat azi :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Eu cred ca da...e bine sa se incalzeasca bine afara pentru taiat trandafirii...
La mine de-ar trece mocirla din gradina, pina atunci nu pot face nimic...
 

Elektra

Member
happy a spus:
E la naiba :eek: Ai sera sau in apartament a crescut castravetele cu polenizare artificiala? :D
Pe glaful de la fereastra stau castravetii, cand se mai incalzeste ii mut pe terasa, gradina mea este mica asa ca m-am apucat sa experimentez cu diverse prin ghivece. De polenizat il polenizez cand o sa-i infloresca floarea din varf, are destule flori masculine in jur asa ca am de unde :)
 
Sus