Gradina - baby blues

baby_blues

Member
ruxitzika a spus:
iata ca pana la urma s-a bulucit lumea cu sfaturi si idei, catelusa cred ca e pricina, a cucerit audienta :)
Daca va uitati la tot albumul o sa vedeti si catelusii pe care i-am dat. Au supravietuit la -20 de grade asa ca sunt niste eroi- si ei si mamica lor. Acum ca v-am zis si de catelusi, asstept mai multe idei. :D
Cei pe negru sunt baietei, cele pe maro- fetite :D



Asta seamana cu maica-sa



Acum astept idei si va mai arat poze si cu alte animalute ce-au trecut pe la mine prin curte :D
 

dana_rusu

Member
irisii de apa ,,ensanta,,se numesc sunt in culori si forme frumoase,tufe de cretisoara si hosta variegata plantate pe lunga thuile tunse pitice.
 

baby_blues

Member
dana_rusu a spus:
irisii de apa ,,ensanta,,se numesc sunt in culori si forme frumoase,tufe de cretisoara si hosta variegata plantate pe lunga thuile tunse pitice.
Super tari irisii si hosta variegata. Am mai vazut hosta variegata la cineva si mi-au placut foartte mult. Adevarat: tuile o sa le tund foarte scurtt.
 

mymo

Active Member
Stiu ca sunt pe langa subiect si mi-o iau in freza de la moderator(nu mai da,ca nu mai fac :rugaciune: )dar poza asta e bestiala:
 

baby_blues

Member
mymo a spus:
Stiu ca sunt pe langa subiect si mi-o iau in freza de la moderator(nu mai da,ca nu mai fac :rugaciune: )dar poza asta e bestiala:
Macar sa ne-o luam amandoi: Multumesc! 8)
Acum trebuie sa-mi dai si cateva idei pentru gradina, nu numai sa-mi lauzi catelusii. 8) :D
 

Floria

Active Member
Daca mai vrei inca o sugestie , eu spun ca spatiul este prea mic pentru mai multe plante, ai putea sa plantezi Euonumius varigat pe de-a lungul aleei, in jurul copacului sa zidesti un rond inalt de 30-40 cm pe care sa-l umpli cu pamant si deasupra sa pui flori, iar gradina s-o faci verticala , poate te insipa acest video http://www.youtube.com/watch?v=x3o_2cX23DA
Poti vopsi si gardul de langa casa intr-o culoare foarte deschisa, creeaza ideea de mai mult spatiu si lumina iar trandafirii pe care ii poti planta acolo vor fi foarte evidenti.
Sper sa nu se supere nimeni pe mine ca am intervenit si eu , dar stii.... unde sunt mai multe capete , iese o idee buna ca in munca in echipa ...
 

baby_blues

Member
Floria a spus:
Daca mai vrei inca o sugestie , eu spun ca spatiul este prea mic pentru mai multe plante, ai putea sa plantezi Euonumius varigat pe de-a lungul aleei, in jurul copacului sa zidesti un rond inalt de 30-40 cm pe care sa-l umpli cu pamant si deasupra sa pui flori, iar gradina s-o faci verticala , poate te insipa acest video http://www.youtube.com/watch?v=x3o_2cX23DA
Poti vopsi si gardul de langa casa intr-o culoare foarte deschisa, creeaza ideea de mai mult spatiu si lumina iar trandafirii pe care ii poti planta acolo vor fi foarte evidenti.
Sper sa nu se supere nimeni pe mine ca am intervenit si eu , dar stii.... unde sunt mai multe capete , iese o idee buna ca in munca in echipa ...
Ai avut doua idei foate tari care mi-au schimbat orientarea vis-a-is de decorarea gradiinii. Una este aceea cu gradina verticala iar a doua este aceea cu construirea zidului in jurul copacului. Oare nu-l sufoc daca as construi un zid la o distanta de 30-40 cm de el si l-as umple si cu pamant? Ma gandeam a fac o constructie din lemn ca sa poata fi modificata in caz de ma razgandesc. Am vazut un video in care arata cum se puneau pe zid un fel de buzunarase dintr-un material textil care se umpleau cu pamant. Am gasit si site-ul si costa un cuib aproximativ 50 lei si are 140 cm lungime. :cry:
Cred ca cea mai ieftina metoda ar fi cu ceva structuri din fier montate pe zid.
 

baby_blues

Member
Floria a spus:
Nu se va sufoca, uite acestui cires batran ii este foarte bine
Mda! deja m-am gandit sa proiectez ceva tot cu piatra. Dar ma gandesc sa nu zidesc ci sa fac doar o constructie pe care s-o umplu cu pamant.
 

baby_blues

Member
Am luat in considerare ideile voastre si-am scos doua tuia si le-am replantat pe marginea gardului. De asemenea in locul unei tui am plantat o salcie pitica si in locul alteia am pus 3 pietre din iaz cu o lampa solara. Am plantati pe lateral bulbi de iris iar mai nou mi-au iesit niste plantute din niste bulbi pusi asta toamna. Pe pungulita scria lalele iar mie mi se pare ca-s branduse. ce credeti ca sunt?



sau aici:



Am pus impreuna cu aceste branduse/lalele inca vreo 30 de bulbi, dar pana acum nu vad niciun semn. Mai e timp?
 

alfa

Active Member
Sunt branduse! :D

Dar nu e tarziu nici pentru lalele sa iasa. Depinde de soi. Unele inlforesc mai devreme, altele mai tarziu. Tinem pumnii!
 

baby_blues

Member
Dupa ce am facut mici modificari , am vopsit gardul in verde inchis , peste deruginolul existent, am plantat salcia si am pus cateva yuca furate, si alte mici amenajari am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi sa nu mai pun flori decat bulburoase si sa raman cu diferite plante perene, tufe, etc pentru amenajarea micii mele gradini. In afara de plantele pe care le-am retinut pana acum si o sa incep sa le caut as mai dori mici idei pentru niste plante gen yuca, hosta variegata, etc, cu care sa-mi amenajez gradina. Ma gandeam si la ceva ferigi. Multumesc!
Cam asa arata la momentul asta gradina :



lateralul. Ladita n-=o s-o las acolo. Inca nu stiu unde o s-o pun:



Al doilea lateral:



In continuare doresc sa pavez curtea cu piatra naturala, sa pun stalpisori cu lumina prin gradina si sa inlocuiesc pe cei cu incarcare solara si sa refac gardul de pe lateralul nr. 2.
 

aleynad

Active Member
Moderator
imi place tare mult salcia, pergola si lada de zestre :D

eu as imbraca cu niste cataratoare (clematite, trandafiri cataratori) stalpii pergolei

in rest e ok deocamdata, sa vedem cum va evoua mai incolo :D
 

baby_blues

Member
aleynad a spus:
imi place tare mult salcia, pergola si lada de zestre :D

eu as imbraca cu niste cataratoare (clematite, trandafiri cataratori) stalpii pergolei

in rest e ok deocamdata, sa vedem cum va evoua mai incolo :D
Multumesc! Pe marginea cu pergola in bucata aia e pamant pusesem cativa (multi) bulbi de iris . Pamantul nu are grosime foarte mare, ci are doar vreo 30- maxim 50 cm. Au loc trandafirii sa se desfasoafre??
Plus de asta acolo mai e locul pentru stat la bere si nu stiu daca va fi comod pentru cel care sta cu spatele la trandafiri :D
 
Sus