Gradina - baby blues

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca intrati pe linkul pus de mine o sa va "clatiti" ochii cu o gradina cum putini au in Romania.
Nu numai ca sursa de inspiratie ci ca sa vedeti ca se poate si asa ceva.Este adevarat cu multa munca si multi bani dar...........incercati sa invatati :)
 

baby_blues

Member
Gabiuta a spus:
Daca intrati pe linkul pus de mine o sa va "clatiti" ochii cu o gradina cum putini au in Romania.
Nu numai ca sursa de inspiratie ci ca sa vedeti ca se poate si asa ceva.Este adevarat cu multa munca si multi bani dar...........incercati sa invatati :)
Eu tot am facut cu bani putin si multa munca... adica tot am facut cu munca proprie si am cumparat doar materialele.

Curtea e frumoasa !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) mda.........frumoasa putin spus :D
Fiecare face dupa buget sa stii :( .
Una e sa iti doresti si sa stii ca abia peste o luna iti poti aranja o bucatica din gradina si una e sa o populezi intr-o zi cu ce iti doreste inimioara,nu?
Dar inca odata zic ca merita de privit :D si bineinteles de invatat.Asta referitor si la plantele cataratoare.
 

baby_blues

Member
Azi dau o tura pe la magazinele din oras dar nu am prea multe variante caci la retaileri nu gasesti decat cateva plante iar marea majoritate sunt numai de apartament :(
Cred ca singura varianta ar fi sa dau o fuga prin Bucuresti pe la Hornbach unde am vazut ca au o varietate mare de plante si plus ca o sa gasesc si plante si pesti pentru iaz. Daca bucurestenii/ bucurestencele mai stiu alt retailer mare pe unde sa merg astept sugestii Multumesc!

PS: Daca pun trandafiri cataratori au loc sa se dezvolte la o grosime a stratului de pamant de 40-60 cm?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cei care stau in zona aceea a Hornbachului iti pot da detalii dar din cite stiu eu alaturi e Obi si in apropiere (parca???) RomstalGarden.Apoi relativ aproape este si Baumaxul.Deci ai avea de unde alege si nu numai trandafiri :)
 

baby_blues

Member
Gabiuta a spus:
Cei care stau in zona aceea a Hornbachului iti pot da detalii dar din cite stiu eu alaturi e Obi si in apropiere (parca???) RomstalGarden.Apoi relativ aproape este si Baumaxul.Deci ai avea de unde alege si nu numai trandafiri :)
Multumesc doamna consilier! O sa le vizitez pe toate! :)
 

baby_blues

Member
Am fost la Hornbach dar din pacate nu m-a multumit oferta deoarece ce -mi placea mie era prea scump. Am luat doar un ienupar, patru carasi aurii si vreo cateva plante pentru iazul pe care il pregatesc pentru la vara ca sa nu iasa ciorbita de pestisori. :D
Daca are cineva vreo idee unde sa pun ienuparul o primesc cu cea mai mare placere.

In schimb astept ajutorul dumneavoastra cu privire la alt plan de amenajari a unei gradini. Un prieten bun de-al meu s-a mutat cu firma la o casa nou construita si m-a numit decorator sef al curtii .
Planul este facut de mine si daca sunt nelamuriri raspund. Tot ce este cu negru este pamant, pe locul lasat alb si inclusiv pe cele doua alei (pe care am desenat eu patratelele) unde calca masina sunt puse pavele de culoare visinie. Ideal ar fi ca pe partea dreapta (cum ne uitam spre casa) sa plantam ceva care sa creasca repede si inalt si sa-i fereasca de privirile indiscrete a vecinilor. Castigatorul primeste ... multe seminte de salcam roz sau albizia :D Nu stiu ce este ca m-ati bagat in ceata. :) Nu stiu ce sa dau altceva :oops:
Ahaaa! Mi-am adus aminte: Am o groaza de trandafiri pusi de tata prin curte. Dau si butasi dupa ce-i vedeti si infloresc :D ( ca sa stiti ce luati)

Multumesc anticipat !


 

aleynad

Active Member
Moderator
Baby, pai acum depinde si ce vrea proprietarul : plante perene, anuale, tufe, trandafiri, plante cataratoare?
 

aleynad

Active Member
Moderator
o sa incerc o simulare acasa, diseara, apoi voi posta :D

eventual poti da mai multe detalii :) de exemplu pe unde trece masina: gazon sau flori pitiice?
 

baby_blues

Member
Acum am venit acasa! Cum sa nu . Dar nu i teleg de ce trebuie sa ceri voie. :D

Astept orice propuneri, price proiecte si fac cinste!
 

alfa

Active Member
Deci am facut 3 variante, una mai verde, una mai floricoasa si una incarcata cu de toate :rofl:
 
Sus