Gradina - baby blues

baby_blues

Member
Pai s-o luam pe rand:
1. Gardul e din beton dar terasa lor (de la etaj) se afla deasupra gardului cu vreun metru.
2. E pamant foarte bun, de la padure. Oricum pozele sunt facute cu telefonul dar chiar este negru. :D
 
Trebuie sa plantez si eu maine rasadurile mele. Nu stiu cum sa le grupez. Am urmatoarele: carciumarese inalte(6o-80 cm), ochiul boului, tufanica, dalia variabilis (gherghina), imortele (flori de pai), buna dimineata, gura leului. Vreau sa le pun in fata blocului. Am spatiu destul... latime cam 6 m si lungime vreo 20. Sa le amestec? Sa le pun separat...sa fac un cerc numai cu gura leului, un triunghi cu ochiul boului...Da-ti-mi idei va rog mult.
 

victoria222

Active Member
Alexandru, eu as face in felul urmator: As pune tufanicile, pentru ca sunt singurele flori perene din cele enumerate, intr-o anume schema egal aranjate pe toata suprafata , ori in linie, ori in zigzag...de exemplu, daca ai 5 tufanici, le pui din 4 in 4 metri distanta, in linie, pe toata lungimea. daca ai mai multe, le pui in zig zag sau tot in linie. daca le-ai sti si culorile ar fi ideal, pt ca ai putea sa le ordonezi si dupa culoare, de ex; una violet, una alba, una roz, una violet, una alba, una roz, etc...pe urma, in f-tie de tufanica si de culoarea ei (daca o stii) formezi grupuri din celelalte rasaduri pe care le gandesti in functie de tufele de tufanica, dupa preferintele tale personale cromatice, dar sa tii cont de inalimea florilor mature. daliile merg tot timpul in fata pentru ca sunt farte aratoase :)
P.S. eu nu as planta rasadurile mici solitar, ci in grupuri, pentru ca arata mai impresionant cand sunt intr-un manunchi decat cand sunt doar cate o bucata
 

baby_blues

Member
tudose_al3xandru a spus:
Trebuie sa plantez si eu maine rasadurile mele. Nu stiu cum sa le grupez. Am urmatoarele: carciumarese inalte(6o-80 cm), ochiul boului, tufanica, dalia variabilis (gherghina), imortele (flori de pai), buna dimineata, gura leului. Vreau sa le pun in fata blocului. Am spatiu destul... latime cam 6 m si lungime vreo 20. Sa le amestec? Sa le pun separat...sa fac un cerc numai cu gura leului, un triunghi cu ochiul boului...Da-ti-mi idei va rog mult.
As face niste forme ovale sau arcuite din flori mici pe margine si cele inalte la mijloc, dupa care as pune gazon. Pe marginea gradinitei este pus ceva?
 
Am pus o mica parte din ele si anume carciumaresele (soi inalt). Initial facusem un triunghi dar apoi am mai facut astfel incat sa iasa o clepsidra. Trebuie cumva sprijinite cu un tutore...legate?
De jur imprejurul gradinii este gard viu.Sunt si unele locuri unde nu exista.
Mai am de pus tufanica, ochiul boului, gura leului, gherghina, petunii, buna dimineata, canna indica (tot din seminte). Care mai trebuie legate?
O sa mai fac forme ovale, semiluna... O sa le pun cat mai grupate ca mi-e frica sa nu cumva sa le taie cand vin cei cu trimmerul sa tunda iarba.
 

baby_blues

Member
Foarte frumos asa. Poti daca vrei sa delimitezi florile cu un gard din plasa sudata de maxim 30 cm vopsit frumos. Acolo unde n-ai gard viu ar fi bine sa palntezi ceva pentru ca iti vor distruge florile cainii vagabonzi. Alta solutie ieftina ar fi tot o plasa de gard sudata vopsita si batuta pe niste tarusi in pamant ca sa nu te trezesti ca ti-o fura pentru fier vechi.
 

baby_blues

Member
Din pacate zilele astea (de o luna :) ) sunt in reamenajari interioare si exterioare la casa asa ca nu prea am avut timp sa intru pe forrum dar in scurt timp scap si promit ca o sadau iar o tema de gandire pentru gradina mea care va intra si ea in procesul de reamenajare. Sper sa termin cat mai curand cu casa si sa ma ocup de gradina. :(
 

baby_blues

Member
Asa !! Am revenit la gradina si mai doresc sa fiu ajutat cat de putin deoarece sfaturile voastre mi-au fost foarte utile in trecut asa ca va bat iar la cap:
Astfel gradinita din spatele casei arata asa dupa micile modificari avute si se cam apropie de final. Sper ca in doi ani sa arate asa cum o sa vreau eu, in sensul ca tuia impreuna cu trandafii cataratori care acum sunt mici sa-mi acopere gardul catelei:


Sper ca la primavara, cu ajutorul lui Fabian , salcia sa arate ca o umbreluta si trandafirii pitici s-o puna in valoare.




Lateralul asta e cam gata dar sper si aici ca trandafirii butasiti sa -mi dea satisfactie la anul. Pentru primavara am plantat irisi si alte bulburoase. :D



Aici am cam rezolvat, dar la primavara trebuie sa le conduc si sa le formez ca arbusti si acum as vrea sa cam scap de gazon.



Aici am o mica problema:


Aici n-am facut nimic pana acum ci doar am scos vreo 12 trandafiri deoarece aglomerasera parintii mei locul. As dori sa primesc cateva idei:



Aici iar sunt in pana deoarece este o parcela mica de pamant aflata sub copertina masinii care nu prea are soare si mereu cresc muschi, licheni, etc. Gazonul nu s-a prins niciodata, etc. Yuca de abia s-a prins si e foarte firava. nici nu stiu ce -as putea face.



PS : Cam asa arata aranjamentul facut in primavara :D


De asemenea sper ca pana la toqmna sa pun piatra in curte si sa refaqc gardul :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... hXT_ph.jpg
in poza asta ai o iarba decorativa invaziva deci mare atentie cu ea ca se stapineste foarte greu .Face radacini multiple si destul de adinci.
Iar planta aceea albicioasa(imi scapa numele) nu trebuie tinuta la umbra .Este de soare si creste inalta facind niste flori galbene.Se foloseste in parcuri la ronduri.
 

baby_blues

Member
Gradinita este batuta 50% din zi de soare , deci marea majoritate a plantelor se adapteaza usor. Iarba invaziva este cea cu alb, nu? Eu sper sa se apuce de treaba caci de aceea am luat-o :D Imi place foarte mult cum arata.
CAt priveste planta alba s-a adaptat si la umbra deoarece am un colt al in spatele iazului care nu are aproape deloc soare dar a crescut foarte bine. (planta nu soarele ) :D
 
Sus