Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
D

dyayzh

Guest
Eu spun ca-si vor reveni, mai greu, dar sunt niste luptatoare. A fost gheata marisoara nu gluma :cry: Iasul a fost ocolit....pana acum
 
D

dyayzh

Guest
cornelia a spus:
Desi am jurat ca anul asta nu iau fuchsii, iata dovada infractiunii:
Heidi a spus:
Simbata am fost la Brasov ... expo de flori ... sa vedeti de ce am dat eu acolo:
http://i124.photobucket.com/albums/p5/H ... CF2906.jpg
Cum vremea nu era foarte buna, a cazut planta de pe raft. Initial cereau 30 RON pe ea, dar fiind fara ghiveci si cam rupta, au dat-o la promotie, 10 RON:)
Oricum, o luam si la 30 RON, atit de mult mi-am dorit aceasta combinatie de culori.
Cred ca se numeste WOODO.
Heidi a spus:
Iata si frumoasele mele cum au crescut in ultima vreme:
http://i124.photobucket.com/albums/p5/H ... CF2927.jpg
http://i124.photobucket.com/albums/p5/H ... CF2926.jpg
http://i124.photobucket.com/albums/p5/H ... CF2928.jpg
Cele achizitionate de la Baumax au crescut si ele foarte bine, am observat ca au deja boboci. Sunt foarte curioasa, ce culori vor fi.
....inca in piata anul acesta nu am fost, dar daca gasesc ceva frumos, ce nu am ... nu cred ca ma voi abtine sa nu cumpar.
:oops:
AngelEyes a spus:
Cercelusul meu Dark Eyes :D


cornelia a spus:
Voi inradacinati lastarii in apa sau direct in pamant? Si daca in pamant, ii puneti sau nu sub pet?
 
D

dyayzh

Guest
AngelEyes a spus:
Eu am avut reusite mai bune in apa.Daca incerci in pamant da,se pun sub pet...sunt disperati dupa umezeala :D
Luciana35 a spus:
Eu am reusit mereu cu lastarii de fucshii punandu-i direct in pamant cu pet in cap
Gabiuta a spus:
in sfirsit e plina de boboci :)
AngelEyes a spus:
Cum le treceti voi peste iarna ? Ce conditii le oferiti ?
gabriela jalba a spus:
Pina acum m-am chinuit cu ele in balcon(inchis). Pt iarna viitoare am vorbit sa le dau la beci.
AngelEyes a spus:
Hmm eu nu prea as vrea sa le dau la beci ca ajung f rar iarna acolo...o sa le tin in balconul inchis :D
oana_oana a spus:
Gata, am luat virusul. M-am indragostit de fuscia.
Am si eu una cu fustita mov si aripioare roz inchis. In genul asta http://www.fuchsiamagic.com/fuchsias/fuchsias.htm
Cine o sa aiba lastari de vanzare sa ma tina mainte si pe mine si sa-mi spuna.
 

Hariclea

Member
Au inflorit si la mine de ceva vreme fuchsiutele, mai modeste ele, dar foarte dragi mie pentru ca sunt adevarate luptatoare: au trecut cu bine iarna si au supravietuit multelor atacuri de musculite albe!
 

Heidi

Member
Sunt foarte frumoase fuchsiile voastre.
Eu azi am facut curatenie pe terasa, am adus toate florile in bucatarie, le-am curatat de florile uscate...
Am fost foarte bucuroasa sa le vad pe toate la un loc.
Cred ca cea alba de anul trecut nu a supravietuit, mai am doar 2 care nu au inflorit dar se pare ca vor fi .. colorate.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din pacate singura pe care o am dar fiindca nu am avut nici un fel de problema cu ea o sa imbogatesc colectia.Cel putin asa sper :) :oops:
 

Heidi

Member
Iata cea mai noua achizitie:

Este foarte frumoasa, roz cu roz, aproape aceasi culoare.
Azi mi-am propus sa merg in piata si sa ma uit de fuchsia alba, dar am adormit. Asemenea delicatete se gaseste doar la prima ora.
A inflorit si fuchsia-tigara:
 

Heidi

Member
Miha, fuchsia roz-roz e de la Baumax, cu 10 RON. Daca este in Constanta Baumax, poti incerca. Eu anul acesta, aproape de fiecare data am gasit ceva frumos acolo.
:D
 

miha

Member
Heidi a spus:
Miha, fuchsia roz-roz e de la Baumax, cu 10 RON. Daca este in Constanta Baumax, poti incerca. Eu anul acesta, aproape de fiecare data am gasit ceva frumos acolo.
:D
Nu avem Baumax in Constanta... :cry: ca altfel...iti imaginezi... :wink: si restul le-am cam tot batut la pas...dar...nimic... :(
Nu-i nimic...le admir la voi...poate ajung intr-un tarziu si pe piata noastra... :roll:
 

dana

Member
Miha,
Dute in timpul saptamanii in piata Grivitei ,pe la pranz si acolo sunt 2 vanzatori de flori la ghivece.
Unul sta vis-a-vis de florarii si altul sta pe partea cladirii pietei.
De acolo am luat eu toate cele 4 fucsii.Tanti care are taraba fata in fata cu caldirea pietei are flori f.frumoase si iti explica f.bine ce ai de facut cu ele.
Cele mari de tot nici nu sunt scumpe - 30 lei ghiveciul mare.
Mult noroc!
 

Heidi

Member
Azi am ajuns in piata!
Am gasit si fuchsia alba (spre roz). In acest moment arata cam ... nasol, dar ... sper sa-si revina. Oricum, am sa pun lastari sa faca radacina.
Dar nu acest lucru este cel mai frumos pe ziua de azi!
La unul din comercianti am gasit fuchsii .... mari-mari pentru terasa la casa. Am o prietena care sta la casa si i-am luat ei. In cursul zilei de azi am sa fac poze si am sa va arat.
:D
 

Heidi

Member
Iata:

Are circa 1 m inaltime cu suport si diametru de 60-70 cm.
Domnul a mai avut 3 de vinzare, un rosu si 2 alb cu rosu. Acesta este combinat.
Cea alba:
 

Fleur

Active Member
Foarte frumoase Heidi! Sa va bucurati de ele si tu si prietena ta. Si mie imi plac combinatiile de 2 culori si mai ales cele copacel, dar din nefericire toate vanturile ii rastoarna si se rup crengutele ca sunt tare fragile.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus