Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Heidi

Member
Da, intr-adevar acel pericol a rasturnarii exista.Chiar acum cind l-am adus din piata, s-a rasturnat pe bancheta din spate a masinii.
Era sa pling, dar din fericire, s-au rupr doar 3-4 crengute mici, pe care le-am pus deja in apa.
Acum trebuie sa am "sofer" la masina, iar eu voi tine in brat planta, deoarece nu vreau sa risc din nou sa se rastoarne.
In piata, azi fuchsiile mai mici, dar inflorite, se videau la 3 RON. As fi in stare sa va cumpart tuturor care doriti si nu aveti posibilitatea de a achizitiona, pentru ca sa va puteti bucura si voi, impreuna cu noi!
:wink:
 

valentyna

Member
foarte frumoase.!ma inebunesc cu minunatia lor.anul acesta am inceput sa le achizitionez si eu.sunt splendide.sper sa le trec cu bine in iarna.prima care am cumparat-o in aprilie nu vrea sa infloreasca si are aproape 40 cm si e foarte bogata in lastari.o sa-i mai dau ragaz poate se rusineaza de vecinele ei care au doar 15-20cm si au infloritde cand erau doar de 10cm. http://valentyna.sunphoto.ro/fucsia
 

paula

Member
valentyna stimuleaz-o cu un pic de ingrasamant , ei de la florarie ingrasamant pentru plante cu flori si poti sa pui la toate plantutele care fac florii :oops:
 

Heidi

Member
Referitor la ingrasamint, eu nu stiu unde am gresit, dar dupa ce le-am udat cu apa+ingrasamint, la un moment dat au cazut toate frunzele de pe fuchsii. De atunci eu evit sa pun ingrasamint pe fuchsii.
:?
 

AngelEyes

Member
Eu le-am pus Substral si Vitaflora 5 si nu au patit nimic.Poate ai gresit concentratia sau le-ai pus prea multa apa atunci.
 

angela draganoiu

Active Member
dragelor spuneti-mi si mie, poate puneti o poza cu eticheta, cu acest Vitaflora 5 ca eu am "simplu' si as vrea sa stiu diferenta. vad ca voi il laudati. sa spun cinstit folosesc "simplu' si le merge bine plantelor dar daca e loc de mai bine de ce nu, nu ?
 

AngelEyes

Member
Kriss arata super multitudinea de bobocei de pe fuchsiuta ta! Sa pui poze si cand infloreste :D
Angela iti pun eu poza cu Vitaflora 5,mai pe seara asa.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Angel nu-i graba ca in week end eu nu stau la pc. cind poti tu vreau sa-l vad si eu si apoi am sa-l cercetez pe indelete la un magazin.
 

AngelEyes

Member
Ok o sa pun poza cand pot in album la mine la florile de pe balcon,va fi prima.O las acolo si vei putea sa o vezi cand ai timp.In week-end nici eu nu prea dau pe la calculator,insa intru putin sa vad ce ati mai scris pe forum :D
 

Fleur

Active Member
Vitaflora 5 este concentrat de solutie nutritiva pt stimularea infloririi si contine: N 6.5%, P2O2 6.5%, K2O2 11.5%, micrielementi: Mg 0.01%, Fe 0.02%, Zn 0.01%, Mn 0.01%, Cu 0.01%, B 0.02%, Mo 0.001%.
Un capacel (3 ml) se pune la 1 l apa si se uda sau se stropesc florile.
 

AngelEyes

Member
Angela am pus pozele,vezi in albumul meu ( In balcoanele noastre 2008 ).Sunt primele 3 poze (fata , spate si profil).
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Angel l-am vazut, este altceva decit am eu. al meu e cu eticheta verde si nu scire ca e pt stimularea infloririi, si e o sticla mai mare. am sa-l caut la magazin.
 

AngelEyes

Member
Cu placere,iti poti copia pozele din albumul meu daca vrei...eu o sa le sterg mai pe seara.Spor la cumparaturi ! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus