Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

valentyna

Member
KRISS am cumparat o fucsia ca a ta(cea de mai sus)si la 2 zile s-a uscat ramanand doar niste bete.eu mai ster sa-si revina,sa-i dea alti lastari.momentan am ramas doar cu pozele




0)
 

asarmes

Member
fuchsia uscata?!

Buna.
sunt noua pe forum si nu stiu daca s-a mai discutat asa ceva. avut o fuchsia foarte frumoasa in ghiveci si am scos-o afara. i-a mers foarte bine, a facut flori non stop vreo 2 luni, multe si sanatoase si dintr-o data de vreo 2 saptamani parca a incetat dintr-o data. florile au rams la stadiul la care erau fiecare - fie boboci, fie apropape bobocul gata sa pocneaca, dar s-a uscat planta foarte tare. frunze nu mai are, doar 2 -3 si acelea uscate si daca le ating cad... nu stiu ce are. am crezut ca am lasat-o in soare, dar asa a fost tot timpul, e adevarat ca s-a incalzit vremea dintr-o data, insa chiar asa sa moara in 2 zile?
uite cum arata - e cea din ghiveciul cu picior din ceramica

http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... TqS_ph.jpg


nu stiu daca am pus linkul bine

sper ca ma poate ajuta cineva deoarece e primul an cand am inceput sa grijesc florile cu adevarat si chiar nu as vrea sa nu reusesc. poate pot lua o particica din floare si poate face radacini??mersi

amalia
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am patit ceva similar cu diferenta ca ale mele erau in balcon. Si tot cand a venit caldura. E clar ca nu le place deloc. Muta ghiveciul in cel mai umbrit si racoros loc pe care il ai. Pulverizeaz-o cu apa de cate ori poti. Nu sunt sanse prea mari de recuperare, dar macar stii ca ai incercat. Da, daca poti, incearca sa inradacinezi un lastar.
 

Simina

Active Member
In primul rand trebuie sa stabilesti cauza:

Te-ai uitat daca nu cumva au invadat-o paianjenii rosii? Eu asa am patit cu un exemplar mare de fuchsie. In cazul asta trebuie sa-i cumperi un acaricid si sa o stropesti.
Pe de alta parte -planta ar fi putut fi atacata si de musculita alba de sera. Aceasta depune oua pe spatele frunzei de fuchsie. Impotriva ei trebuie sa folosesti un insecticid.
 

asarmes

Member
multumesc de mesaje. cu paiajeni rosii sau musculite nu c red ca e infestata planta.nu are nimic doar ca s-a uscat brusc. i-am schimbat putin pamantul -l-am improspatat - si am "hranit-o"putin..in rest poate ca se reface.

daca nu e uscata pana jos la baza, iau doar po bucata de tija si o pun in apa? nu stiu cum se face inmultirea cu lastari. pana acum nu am inmul.tit nici o planta, doar am plantat seminte. mutumesc de ajutor.

amalia
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In pamint cu pet in cap.Citeste la "Metode de inmultire" ca sa te lamuresti pe deplin.Iar eu iti urez succes,desi cred ca a fost totusi un atac sau invazie sau cum vrei sa-i spui de daunatori.In perioada caldurilor mari fucsia este foarte sensibila la daunatori si mai ales la paianjenii rosii.


Off-topic:faceti produse foarte frumoase.
 

AngelEyes

Member
Astazi am observat 2-3 frunzulite cazute de la fuchsia mea.Cand m-am uitat mai atenta...intr-un varf de lastar isi facusera aparitia paianjenii rosii.Am stropit-o bine pe frunze si sub frunze.Deci atentie...daca aveti fuchsie careia ii cad frunzele.Stropiti imediat cu un acaricid.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este perioada in care nenorocitii se destrabaleaza :x .Au aparut si la mine dar le-am dat cu "Omite".
 

Heidi

Member
Azi dimineata si eu am gasit una din fuchsii "dezbracata" de frunze.
Acest lucru mi s-a mai intimplat si ulterior a inverzit din nou fuchsia dar, in majoritatea cazurilor le-am aruncat :(
Eu le-am studiat cu atentie si de data aceasta nu am vazut nimic.
Intr-adevar nu l-am udat zilele acestea foarte regulat si poate s-a plictisit sa ma astepte cu apa si mi-a spus : pa!
Cum trebuie sa arate aceste daunatoare rosii???
Eu am sa o ud acum cu mospilan. Desi ... nici nu stiu, ce ud, ca doar are doar crengutele si florile in virf :x
 

Fleur

Active Member
Mospilanul nu are nici un efect asupra paianjenilor, ba chear citem undeva ca se dezvolta mai bine pe plantele stropite cu insecticid. Acesti daunatori e posibil sa nu-i vezi dar se ved panzele aparute pe varfurile plantelor. Doar acaricidele ii combat si trebuiesc alternate.
 

asarmes

Member
eu am o alta fuchsia micuta - nu cea care cred ca moare sau a murit deja - care am uitat - o in masina la caldura vreo 4 ore cat am mai stat la lucru si s-a cam pleostit. si-a pierdut frunzele - s-au inegrit - dar am dus-o in casa si in cateva zile si-a revenit. e foarte frumoiasa acum dar a afcut doar o floare.binenteles la aceasta a tinut mai mult floare vreo 4-5 zile a tot stat deschisa si apoi s-a ofilit. ma uit la ea zilnic si o ud cand are nevoie dar nu mai vad sa aiba muguri sa dea alte flori. din cate vad eu e sanatoasa, dar eu stiu...
 

roxy

Member
doar acestea mai traiesc la mine. celelalte s-au uscat incet. le-am taiat de tot...daca mai cresc lastari bine daca nu...pana aici cu ele.
 

asarmes

Member
roxy, intradevar si la mine doar fuchsia c si a ta - pe roz - mai traieste. restul nu. mai am una cu roz si mov dar acea am salvat-o de la o caldura groaznica acum vreo luna - am lasat-o prea mult timp in masina vreo 4 ore - si s-a cam ars, dar am taiat-o toata si acum vad ca face iar boboci dar foarte incet infloresc fata de prima fuchsia care am avut-o

http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... TqS_ph.jpg

asta a murit cu totul nu am reusit sa o recuperez.

daca stie cineva - fuchsiile pana cand traiesc? stiu ca peste iarna sta la temperatura joasa , le pica toate frunzele si mai ramane partea lemnoasa, dar vara pana cand fac flori? intreb pentru ca poate fuchsia mea care a murit, de fapt poate n-a murit?doar si-a terminat treaba pe vara asta?
 

lili

Member
Fuchsia infloreste pana toamna tarziu. Are mici perioade de pauza...apoi revine in forta cu alte flori. Pe timpul iernii are nevoie de racoare, lumina buna si udata din cand in cand.
Fuchia careia i-au picat frunzele....mai are sanse mari sa fie in viata. Trebuie sa fi atenta cu udatul (pamantul usor reavan).....fenomenul de transpiratie este cu mult mai mic fara frunze (consum mic de apa). In curand o sa lastareasca :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus