Florile din gradina in 2012

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cam asa e si la Caransebes.. au fost niste ploi torentiale foarte puternice si urmate de vint......si a cam distrus florile incarcate de apa.

Totusi ceva poze s-au mai putut face cu ce a inflorit sau rezistat dupa ploi:




 

bradut

Well-Known Member
Geo, irisul ala are o culoare..., iar frunzele par de un gri metalic. Cel putin eu asa vad. Mi se pare o combinatie absolut minunata!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doinito,"margareta" sau cum s-o numi ? aia rosie am si eu.In primavara am primit-o si a si inflorit iar floarea dureaza de mai bine de o luna.Rezista inghetului?
 

fixpix

Active Member
ghia_don a spus:
Anul asta cu si mai multe floricele :)
WOW. Asta-i chestia aia din care mi-ai trimis si mie un pui???
E bine mersi da inca nu s-a apucat sa creasca si sa imboboceasca.
E in ghiveci???

(Cum ii zice pe limba aia latineasca?)
 

ghia_don

Active Member
Frumos galbiorul Cornelia!! :D De fapt, toate :) ..

Da Calin, din asta ti-am trimis si e posibil sa-ti infloreasca pina in toamna. La mine tot tirziu a inflorit in primul an...Periploca greaca :wink: ..
Inca e in ghiveci ca nu m-am hotarit unde s-o plantez definitiv..dar ii merge bine si cred ca asa ramine. Toamna tirziu ingrop ghiveciul sa fiu sigura ca nu-i ingheata radacinile.
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta a spus:
Doinito,"margareta" sau cum s-o numi ? aia rosie am si eu.In primavara am primit-o si a si inflorit iar floarea dureaza de mai bine de o luna.Rezista inghetului?
Da Gabiuta , rezista si tufa se face din ce in ce mai frumoasa :D ..
E Crisanthemum coccineum.. :wink:
 

veretregn

Active Member
Câteva dintre florile mele de sezon...

Armeria Maritima



Aquilegia Black Barlow



Sauromatum Venosum



Allium Purple Sensation



Și după valurile colorate de Phlox sublata urmează cu foarte mare succes în grădina mea Saponaria ocymoides. Deși nu sunt înnebunit după roz această plantă perene care poate fi crescută ca și bianuală este extraordinar de floriferă.

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Victoria, ai muncit din greu dar rasplata e pe masura. O minunatie de gradina ai, felicitari din tot sufletul!!
 

nina77

Member
Ce surpriza minunata ti-au facut frumoasele tale, Victoria! :D
Pot sa te intreb cum se numeste trandafirul roz absolut superb din poza 134?
 

victoria222

Active Member
Va multumesc mult, fetelor!
Nina, este englezesc si se numeste Othello. Are niste spini in schimb..... :nu-mi_place:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus