Florile din gradina in 2012

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Clematis:


Bujori:






Maci orientali, Aquilegia, & lupin



Irisi:


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Maci Orientali infloriti pina in 20 Mai:

Afectati major de ploi si frig... nu se deschid decit pe caldura.





Bujori:

Lorelei (cel plin roz-portocali), Yellow Crown -cel galben ,Carol -cel rosu uniform , Red Charm, Coral Charm, Red Sarah Bernhard si unul neidentificat (cel alb)











Irisi:



 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am mai completat la postul de mai sus ... azi a fost mai cald si au inceput sa isi dea drumul macii orientali .... care pe ploaie si frig chiar sufera daca au bobocii mari.
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Geo numai frumuseti;felicitari sa te bucuri si sa ne bucuri cu frumusetea florilor tale.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai intai parlite de soare si insetate: trecute si vestejite
Dupa aceea plouate si batute de vant: inveselite dar fara flori





 

taia

Active Member
Parlite,insetate, dar tot ai putut alege ceva.Eu sunt cam necajita. :( In afara de frunze ,nu prea am nimic prin gradina.Vremea asta sucita face ca o mare parte din flori sa fie tare intarziate,iar pe altele le-a distrus.Clematitele cresc incet ,la trandafiri bobocii sunt micuti,lupinul e numai frunza,vreo doua specii de lalele nu au apucat sa infloreasca ( le-au putrezit bobocii de ploaie si frig),o mare parte din irisi au patit la fel,rasadurile de flori pe care le-am bibilit sa le fac frumoase si care dadeau semne ca prind puteri in gradina,s-au cam dus si ele saptamana trecuta,cand a plouat aproape incontinuu si a fost si frig ca-n noiembrie.Ieri dupa masa s-a pus o ploaie "turbata",cu niste stropi mari si grei,turna de ziceai ca s-a rupt cerul si bineanteles ca a culcat la pamant tot ce-a apucat.Cam asa ceva e la mine in gradina.Acum trebuie sa ma linistesc si sa sper ca vor veni zile mai bune,cu toate ca acum o ora am vazut la televizor anuntul de cod galben de furtuni si vijelii in sud vestul tarii.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus