Florile din gradina in 2012

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ghia_don

Active Member
Pentru ca 2012 a inceput si chiar daca sintem in ianuarie, deschid galeria cu imagini ale florilor noastre din gradina ...

o crizantema care se tine bine inca ,
si o mixandra, care si-a deschis acum florile delicate si parfumate :eek:
Natura chiar a luat-o razna...la vremea asta in loc sa-mi beau cafeaua la gura sobei, ma invirt cu ceasca in mina prin gradina si ma minunez...Am vazut citiva boboci neatinsi de frig la trandafiri :eek: ..
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daca la Iasi mai sunt flori, imaginati-va ce-i la Bucuresti! :rofl:

Eu am chiar si fructe in gradina... Numai putin si revin cu pozele...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
hehe... poate a venit in sfirsit "incalzirea globala".. si putem si noi cultiva citrice in gradina peste vre-o zece ani.... :) :) :)

Sint curios daca mai prindem iarna reala anul asta... adica cu zapada constanta pe pe perioada de multe saptamini.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu recunosc ca imi cam place iarna aceasta mai calduroasa... Probabil ca multi sunt necajiti ca nu au zapada, insa eu nu ii simt lipsa, deocamdata. Si ma bucur pentru plantele mai sensibile care au ceva mai multe sanse sa reziste in gradina.

Dupa cum am promis:
(toate pozele sunt facute in ianuarie)

Capsuni si irisi:


Mixandre:


Trandafiri


Crizanteme si tufanele (nu mai sunt foarte bogate pt ca le-am taiat de Revelion si am pus florile in vaze)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( la mine in afara de citeva tufanele ramase cu floare de prin decembrie nu se misca nimic in gradi.Carmen la tine e o primavara continua :)
 

ghia_don

Active Member
Ei nah...capsuni coapte in ianuarie :eek: ...merg sa le controlez pe ale mele, poate gust si eu :wink:
Anul trecut pe vremea asta eram ingropati in troiene, iar anul asta inca n-am scos paltonul de la naftalina...
Si chiar daca nu ne plingem ca lipseste iarna, pamintul tot are nevoie de muuuulta apa...
 

carla

Active Member
M-as duce si eu sa caut in gradina, dar la mine chiar e iarna si zapada. Oare cand ajunge incalzirea aia globala si pe aici??
 

aleynad

Active Member
Moderator
si la mine in gradina si-au scos capul crocusii inca nu au inflorit, dar daca nu ninge cred ca va voi arata curand flori :) :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
la mine in afara de citeva tufanele ramase cu floare de prin decembrie nu se misca nimic in gradi.
rectific:la trandafiri mugurii s-au transformat in mici frunzulite :cry: :cry: :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La noi in decembrie un trandafir rosu avea flori si boboci. Crizantemele phloxul si salvia inca se tineau bine, liliacul avea muguri, inflorisera 2 primule. Si acum zice vecina ca au incoltit bulboasele. Nu mai stiu exact ce mai e prin gradina pentru ca plec cu noaptea in cap si ma intorc cand e din nou noapte. :mrgreen:
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Inainte de viscol am avut si eu ghiocei infloriti dar sa vadem ce mai ramane dupa topirea stratului de zapada si a gerului ce se anunta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Caramell ce chestie: capsune in ianuarie. Nici n-am vazut bine poza pana nu mi-a atras Ghia atentia.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, e soiul de capsuni "cataratori" de la Sieberz, Kletter Star. Bineinteles ca nu sunt cataratori, in schimb fac continuu capsuni. Fructele nu sunt mari, insa la gust sunt foarte bune si dulci. :D
 

elipopa

Active Member
ce frumosi sunt! au rasarit si la mine, dar inca sunt mici, acum stau sub zapada!!
eu nu am deocamdata nici o floare inflorita in gradina mea :(
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus