Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

bebe Iris

Active Member
Si mama imi spune ca nimic nu-i ramane in urma ploilor. Si salata s-a topit, ceapa s-a albit, rasadurile dispar vazand cu ochii...nashpa :(
Dalia :D , daca tot stii hartile meteo si prognoza, ai auzit cum ca ar tot ploua intreaga luna aprilie, pana in mai?...asa ceva povesteau colegele mele la munca.
 

nicol

Member
S-a topit aproape toata zapada depusa marti. Am fost in gradina... in jurul lui Graham Thomas am sumedenie de lastarei cazuti. :( . Oare de ce?
 

bradut

Well-Known Member
Da, Ramona, am inteles ca va fi o primavara ploioasa. Insa prognozele astea pe termen lung nu sunt exacte. Isi dau mai mult cu presupusul. Ce e clar, e progonoza pe 3 zile, restul sunt mai mult povesti.
 

Marie

Member
La mine ce nu a inghetat saptamana trecuta cu siguranta va putrezi. Toata gradina este sub apa si ploua incontinuu de 2 zile :x
 

geodezia

Well-Known Member
Nico si la mine la un catarator vad treba aasta .eu am zis ca betty (un foxterier aruncat la mine mai bine zis o ea ) isi face de lucru cu rosele mele sa le roada ..dar inseman ca din cauza frigului au cazut acum au inceput sa curga steasinile semn ca sunt multe grade in termometru asa ca nu mai este pericol de inghet ..de dimineata fu totusi frig acum cald ca pusei rosele in pamint ma duc sa pun si restul de flori si bulbi ...ca de luni iar ploi si iar pe drumuri
 

Roxana Peled

Active Member
gabrielais a spus:
Si la mine au rasarit slab caldarusele..azi le-am repicat si m-am ales cu 18 fire din 2 plicuri de seminte..am mai pastrat cateva acolo dar alea o sa le pun afara cand s-o incalzi..as fi vrut si eu radacini dar din ce mi-a placut mie n-am vazut, deci tot semintele raman baza :D
Gabriela, daca mie imi supravietuiesc mai multe din cele cateva sute de caldaruse care mi-au rasarit promit ca-ti trimit si tie :D
Am vreo 20 si ceva de soiuri, gasesti tu ceva sa-ti placa.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Roxana si Aleynad, superbe flori , felicitari. La Caransebes a dat un pic de caldura si narcisele au reluat concertul.

Au mai inflorit:







 

elipopa

Active Member
si la mine au trecut cu bine, astazi a fost soare si brandusele s-au deschis frumos, au inflorit si cateva narcise si zambile!
 

Roxana Peled

Active Member
Happy imi place untisorul tau! :D

Eu am numai maruntisuri inflorite prin gradina, n-a venit inca primavara in adevaratul sens al cuvantului :|

Am o forsythia de anul trecut pe care abea acum in primavara m-am gandit ca ar fi bine totusi sa o tai pentru ca altfel o sa ma trezesc cu o lalaiala fara prea mute flori. Apropo, nu stiu cand se taie forsythia :D


Desi au numai cate doua-trei floricele sunt foarte mandra de aubrietele mele. E o planta pe care mi-am dorit-o de mai bine de 10 ani. Am incercat din seminte si n-a mers. Apoi am devenit membra a forumului si am aflat si eu de pe unde se mai pot achizitiona plante.


Si banutzii din Herastrau o duc foarte bine :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Roxana cred ca cei care au gradina pe pamint :rofl: adica nu in ghivece,intelegi tu :) ,nu stiu cum sa scape de acest untisor care se inmulteste cu o rapiditate extraordinara si umple portiuni zdravene din gradi :rose: .Nu zic ca nu e frumos in poze dar altfel..... :x
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus