Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

geodezia

Well-Known Member
si eu am luat plante de la starkl am luat mai ales pomi adica damblaua mea cu perii si s-au prins culmea ca in al 2-lea an unu dintre ei a facut 2 fructe mici mici dar le-a facut .. anu asta am o comanda la ei au anuntat ca livrarile le fac dupa 10 aprilie ... ca am o muscata care am pierdut-o alb cu mijlocul rosu
asta
http://www.starkl.ro/view/p-1025/Detali ... 933_100285
am dat la matusa o buc cind am luat de la bakker tura trecuta si bineinteles ca la mine a decedat asa ca am depistat mina rea cind dau ceva
de acum matusa se va linge pe bot de cadouri de la mine
 

happy

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Serios? Deci nu sunt atat de dezastruosi?
Roxana ,acum 2 zile a venit alt colet cu plante si ma declar multumit,plus ca anul trecut mi-au trimis davidia si heptacodium care s-a uscat si mi-au scazut acum valoarea lor.Eu le-am cerut plante la schimb dar cerea a fost prea mare si nu am avut noroc! ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Carina, cred ca e cum ti-o fi norocul, cu ei :mrgreen: Pentru ca stiu si lume care a primit niste betisoare semi-decedate, deci... Iar pe mine nu ma incalzeste cu nimic ca-mi dau banii inapoi sau mai stiu eu ce, eu vreau planta cum trebuie, nu balbaieli :evil:
 

miki70

Active Member
Eu din 3 plante 2 nu au iesit ce trebuie. O astept si pe ce-a de-a 3-a care inca nu a inflorit pana acum. De la ei nu mai iau nimic :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lasa Miki, ca daca nu-i prea frig un pic de zapada nu le face rau ;-) da' tu uita-te la meteo, daca e frig la noapte du-ti totusi leandri inauntru, ar fi pacat sa inghete acum, la sfarsitul iernii!
 

elipopa

Active Member
si la mine este la fel, din pacate astazi este tare frig.......ramane de vazut cat vor suferi florile....
 

popescu gp

Well-Known Member
F.rece si la noi si unele flori:zambile,chionodoxa,lalele le-am taiat si pus in vaza in casa;imi era mila sa nu inghete degeaba.Asa cel putin un pic de parfum,aer proaspat si culori.Ramane sa pun cateva poze cu ele.
 

gabrielais

Active Member
la noi s-a topit zapada si narcisele care erau pe punctul de a inflori nu au patit nimic; azi am iesit in gradina si toate erau ok; daca va fi cald in 2 zile se vor deschide florile; asa ca nu va speriati...sunt rezistente ;-)
 

geodezia

Well-Known Member
ma bucur sa aud ca incepe sa se incalzeasca .. super deci se adevereste spusele celor de la meteo ne asteapta o incalzire rapida ...uf macar sa pun rosele in pamint ... ca sau adunat citeva
 

gabrielais

Active Member
geodezia a spus:
ma bucur sa aud ca incepe sa se incalzeasca .. super deci se adevereste spusele celor de la meteo ne asteapta o incalzire rapida ...uf macar sa pun rosele in pamint ... ca sau adunat citeva
ei, Geo, la noi in Moldova mai incet cu incalzirea.. :rofl: a fost bine azi, putin soare la praz si s-a topit stratul de zapada din zonele insorite..pe la umbra mai este putina zapada; dar deja acum e rece bine afara..probabil la noapte va ingheta putin...eu cel putin nu sper la caldura prea devreme...la noi vine mai greu... :) stai linistita cu trandafirii..eu cred ca inca vreo luna vom mai avea de furca cu vremea; frigul nu se va lasa alungat cu una cu doua cel putin in timpul noptilor, asa ca planteaza linistita cand ai timp ca nu da vara peste noi asa repede :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
pai oricum simbata si duminica asta fac deja am 11 veniti asa ca trebuie sa ii pun in pamint .. nu am ce face trebuie .. nu stau eu dupa vreme ca am ochit deja unde trebuie sa fac gropile .. e facut planul ... ma deranjeaza ca am pus rasadnita duminica si catelusa s-a luat dupa mine pina in vale dupa care rup sus la rasadnita si mi-a amestecat rasadurile .. acum astept ca am pus folie si plasa de rabitz sa vad ce si cum .. imi trebuie soare ca am sala plina de rasaduri in tavi tavite ,pahare paharute etc ... si imi e mila de ele ca incearca sa supravietuiasca ... le pun cit mai aproape de ferestre .. barbatu-meu imi tot zice na mincam trandafiri .. fritzi e suparat pe mine ca in loc sa stau sa ma joc cu el sa il iubesc am miinile prin pamint si bibilicesc toata ziua la rasaduri nu mai stiu cum sa le mut si sa le pun
plus ca am vasele petri pline de alte samintiiuri
imi venira de la eurogradina niste seminte de flacara africii un arbore cu niste flori rosii si inca vreo 3 samintiiuri comandate de mine la ei si in plus la astea 4 ca bonus pusera si aia ce cred ca aveau expirat adica vreo 6 feluri de alte seminte si uite asa iti dai seama ca imi detera de lucru ...
sunt curioasa ca am pus seminte de leustean sa vad daca rasar .. stau pe ghimpi
am pus saminta de ceapa au rasarit ca peria si acum citeva nopti am dat tavitele afara sa vad daca rezista la frigul de afara .
curios este ca sunt inca tefere cred ca sunt rezistenta la frig ca stau bine mersi cu coada vilvoi in sus ca masura de precautie i-am cerut lu Caramel citeva seminte de ceapa de la poloneza in caz ca...
am luat ceva samintiiuri de petunii au rasarit si alea ca peria le-am pus pe la geam
nu m-am impacat bien cu semintele de caldaruse asa ca pentru a nu mai amina am cumparat niste rasaduri plante sa nu m amai enervez degeaba ca nu reusesc din seminte ...daca s evor face si la mien e bine daca nu am plantutele deja unele le-am pus in gradina saptamina trecuta altele mi le-a trmis Dianadia ieri asa ca sutn inca cu ele in folie
asa ca am mult de lucru nu stau ca imi stau petitorii la fete
 

gabrielais

Active Member
Si la mine au rasarit slab caldarusele..azi le-am repicat si m-am ales cu 18 fire din 2 plicuri de seminte..am mai pastrat cateva acolo dar alea o sa le pun afara cand s-o incalzi..as fi vrut si eu radacini dar din ce mi-a placut mie n-am vazut, deci tot semintele raman baza :D
 

bradut

Well-Known Member
La mine a fost un martie dezastruos. Un frig cum n-am mai vazut. O adevarata luna de iarna. Cred ca doar 2-3 zile au fost decente. In afara de cativa crocusi, nimic n-a miscat. Am atata zapada, incat chiar nu stiu cand o dispara. Si e un frig, de ingheata apele. Saracele pasarele sunt disperate. Cigulesc si ele doar cateva boabe de macese.



... cele care supravietuiesc, fiindca multe mor de frig si foame:

http://www.monitorulsv.ro/Local/2013-03 ... -Campulung
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:( Ce tristete, Dalia! Eu am asteptat sfarsitul de saptamana ca spuneau astia ca se incalzeste vremea...un pic a crescut temperatura, dar acum da pe noi cu ploile...uf, eu nu mai pot de atatia nori, vreau sa vad un pic de soare :(
Doar toporasii nu s-au dat batuti nici zilele trecute, cand i-a nins la greu:
 

bradut

Well-Known Member
Ce frumusei sunt toporasii! Bine ca ai cu ce-ti clati ochii! :rofl:

Mda, nu stiu unde sunt gradele alea multe, promise... . De fapt, ca de obicei, prin vest. :astept:
(Claude, stiu harta cu temperaturile pe de rost! :rofl: )
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus