Ferigi

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu m-am ataşat prea tare de ea. O am de vreo 6-7 luni. I-a mers foarte bine. acum să o văd! La mine iarna e "proba de foc". Cine ştie dacă supravieţuieşte... :wink:

Apropo de asta, voi ce condiţii le oferiţi iarna? Unde le ţineţi?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am si eu un asplenium pe care doresc sa il donez unui iubitor fiindca de citiva ani nu vrea sa faca nimic :( .Ii merge bine vara la ploaie si umbra si iarna incepe sa se deterioreze desi primavara isi revine.O stropesc eu pe frunze dar.........
Asa ca aviz amatorilor.
Atentie insa :imi plac enorm ferigile in gradina :) si nu am niciuna :cry:
 

kriss

Member
eu o tin tot anul pe biblioteca, acolo unde e pozata. are lumina nici multa nici putina si o ud destul de abundent cand vad ca incepe sa se usuce pamantul. pana acum i-a mers foarte bine asa, a facut si 3 puiuti (unul a murit din pacate).
 

lelia

Well-Known Member
Si eu am o slabiciune pentru aceste plante .Am doar doua dar cu siguranta mai vreau .



Am si in gradina vre-o trei varietati ,toate aduse din padure .
 

andreiacamelia

Active Member
Am si eu una. Dar i se mai ingalbenesc frunze. A fost si in casa si afara toata vara. Ce le faceti de le aveti asa verzi si bogate?
 

aleynad

Active Member
Moderator
sunt plante de umbra, Andreia
le place umbra si umezeala
poate e aerul prea uscat la tine, pulverizeaz-o pe frunze si mentine-i pamantul ud
 

anasstasia

Active Member
Super!
Eu mai fac o incercare in primavara, cind voi muta feriga pe care o am, din casa in curte. Ori se adapteaza, ori moare. Eu sint insa sigura ca ii va merge bine. Asta sper, cel putin.
 

presco

Active Member
Eu stiu daca merge in gradina? Daca ai una tropicala? problema cu ferigile mele era ca toate erau pui amarati care de ani de zile nu dadeau semne de evolutie desi le-am tratat ca la carte, pulverizari...alea alea.
Am sa incerc in primavara cu una mare si frumoasa de la florarie.
 

anasstasia

Active Member
Nuuuuuuuuu, nu e tropicala. A fost luata din padure, asa ca ma gindesc ca ar fi trebuit sa-i placa in curte.
 

Carmen 1

Member
Am primit si eu un pui de feriga adus din padure,l-am plantat la umbra, chiar sub striasina unei magazii ca sa aiba si umezeala din belsug.De bine ce ii merge s-a inmultit in doi ani foarte mult,de nu stiu daca o sa mai scap vreodata de ea.Concluzia,daca ii gasesti locul potrivit te poti bucura de ea din primavara pana la prima bruma, cu eforturi putine. :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am mai multe ferigi luate din padure...si toate au mers bine, mai ales ca pamantul a fost usor humos, dar daca le-am oferit umbra...si umezeala...au rezistat eroic pe toata perioada de seceta :D
acum sunt toate verzi si frumoase, mai ales cele pitice, de scorbura, alea sunt preferatele mele, poate imi aduc aminte maine sa le pun si o poza :)

ca planta de interior am una singura, care creste f incet, o tin tot anul la bucatarie, pe pervazul cu orientare nordica
f rar imi aduc aminte sa o pulverizez pe frunze, in rest...ma asigur ca are pamantul reavan .....atat si e f frumusica, o am deja de un an :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
si eu am una donata de o prietena pentru ca nu mai avea unde sa o tina.
De fapt, e mama unei prietene, femeia stie ca sunt bolnava dupa flori si ca am grija de ele.
Eu ii prind violete si i le trimit gata inflorite si cand nu mai are loc in casa de cate-o floare sau nu-i merge bine vreuneia mi le trimite la "sanatoriu". Asa si cu feriga asta care e o frumusete, intr-adevar!

sta pe casa scarii unde nu avem calorifere asa ca e mai racorica si orientarea e spre nord - e tare multumita.
 

presco

Active Member
Si pe aia pitica o ai din padure? Eu nu cred ca am vazut. ce fel de padure, de foioase? Despre aia de camera ce sa zic...e o frumusete, are frunzele incretite, splendida!!!!
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, cea din gradina e din padure de foioase, am mai multe aduse :)
cresc doar in locuri umede, unde creste si muschiul...prin scorburi, pe buturugi, pietre mari acoperite de muschi
 
Sus