Ferigi

presco

Active Member
Sunt niste plante spectaculoase de care eu sunt indragostita....dar din pacate nu am noroc cu ele... desi le-am ingrijit ca la carte ...toate ferigile mele fie au decedat :( fie aratau asa de jalnic incat :x le-am desfintat chiar eu . Cand vad fel de fel de ferigi superbe...ma oftic de mor.
Asa ca as dori sa-mi impartasiti experientele voastre si sa-mi aratati superbele voastre ferigi, mai ales specii mai rare...ca sa ma oftic si mai tare...
 

celeste

Member
Si mie imi plac foarte mult. De cativa ani am adus din padurile montane vreo 3 tipuri de ferigi pe care le-am rasadit in gradina, la umbra, unde merg foarte bine. Despre ferigile de camera... nu stiu sa-ti zic.
 

presco

Active Member
si eu am pus ferigi in gradina la umbra dar din pacate mi le-a ucis seceta, nu am ajuns la gradina sa le ud la timp :( dar am sa incerc iar la anul!
Cred ca nu am eu noroc cu ele.
 

kriss

Member
eu am o feriga de camera uriasa si un puiut de la ea.
asa arata planta mare, doar ca a mai crescut mult de atunci:



o sa o pozez zilele astea sa vedeti cum arata acum.
si tin sa precizez ca nu i-am mutat locul si acolo unde sta nu prea are lumina.
 

anasstasia

Active Member
Oaaaau, e foarte frumoasa. Si luuuuuuuunga. Vreau sa vad poze cu ea, asa cum arata acum. Cred ca arata super :visator:
 

kriss

Member
da, arata foarte bine acum. a mai facut frunze din alea lungi.
ii fac poze maine si va arat.
 

presco

Active Member
E foarte frumoasa, am vazut asa mari pe la florarii si ma cam bate un gand sa-mi iau una mare caci cu puii am dat gres dar mi-e frica sa nu fie pierdere de bani...
 

mirela06

Active Member
Si eu am , de la Magda, o feriga de camera. Este f. interesanta. Nu i-am facut, recent, poze, dar am sa-i fac.

Kriss. Sa-ti traiasca. F. frumoasa. :)
 

presco

Active Member
E deosebita! Nu stiu daca am mai vazut...cum se numeste?
Nu stiu de ce plantele decorative prin frunze nu prea sunt iubite de toti dar mie imi plac la nebunie
 

kriss

Member
va multumesc!
si a ta, mirela, este foarte frumoasa. deosebita! nu am mai vazut tipul asta.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
presco a spus:
Nu stiu de ce plantele decorative prin frunze nu prea sunt iubite de toti dar mie imi plac la nebunie
Şi mie îmi plac! Şi mie îmi plac! Prin urmare am şi o ferigă, varianta comună.

Să v-o arat pe ciufulita ea: :D
 
Sus