Ferigi

anne`mary

Member
saru`mana. Singurul lucru la care ma gandesc este "nu a murit , deci o fi de bine". Daca procedura prin care am incercat sa o inmultesc nu este buna, spuneti-mi, caci am o planta mama la socrii de unde mai pot fura puiuti :) doar ca nu stiu care sunt puiutii caci mie imi pare o masa mare de frunze.
 

presco

Active Member
Eu nu ma pricep prea tare la ferigi, poate iti vor raspunde cei mai experimentati, dar sfatul meu este ca daca vrei o feriga pentru purificarea aerului, cumpara una mare gata dezvoltata! Nu sunt foarte scumpe!
 

anne`mary

Member
am gasit un singur soi de feriga, foarte mare si bogata, dar costa 75 de lei (prea scumpa) si era in ghiveci cu carlig (ca sa-l atarni ...iar eu nu vreau sa-l agat). In rest eu nu am mai vazut pe nicaieri (buzaul sta destul de prost la capitolul asta dar in week-end ma duc la constanta si caut pe acolo)

Iar ca locatie, m-am gandit sa o pun pe hol. Este o zona "saraca" in lumina si sper sa se acomodeze....dar astept sa se mai dezvolte .
merci de raspunsuri
 

anne`mary

Member
mie mi s-a parut scumpa si tocmai de aceea nu am cumparat. Dar am gasit azi la o florarie , o feriga mai micuta, bogata cu 24 le lei...asa ca am cumparat-o. Aseara m-am uitat cu atentie la cea furata de la socrii si are o tija mica fara frunze care s-a ingalbenit, mai are o tija scurta fara frunze dar o tulpina care avea 3 frunzulite mici mici acum are frunze mai mari...deci e alive and kicking. Am cumparat pamant de flori pentru o azalee a mea care este mai acid, iar dna de la florarie mi-a spus ca pot folosi pamantul ala si pt feriga. Asa este? Maine dau comanda de suport pentru hol ca sa-i pregatesc conditiile favorite. Cred pe hol unde este putina lumina o sa pun si azaleea
 

anne`mary

Member
buna. Am si eu o problema cu feriga mea si poate ma ajutati sa o salvez. Mi-am cumparat luna trecuta o feriga de la florarie. Era bogata si arat bine (ca toate florile de la florarie). Am transplantat-o in pamant acid, i-am tinut pamantul umed (udat 2/ saptamana) iar locul i l-am schimbat (a stat pe hol unde e semi-umbra dar frunzele au inceput sa se inegreasca/albastreasca (nu-mi dau seama de culoare) asa ca am mutat-o in sufragerie la 2 m de fereastra. Am inteles ca e mai bine sa o uzi pe jos, asa ca de 2 saptamani o ud pe jos. Azi am luat-o la bibilit, ca sa-i tai varfurile uscate si am observat sa ii cad frunzele. La orice atingere ii mai cade o frunza. Nu are un aspect sanatos si nu stiu ce sa fac. Mai am o feriga micuta (doar 3 frunze) pe care am tinu-o in baie care s-a inegrit si ea. I-am taiat varfurile, am mutat-o in balcon si vad ca ea nu s-a deteriorat.
Ce sa fac cu feriga mai mare?
 

Roxana

Active Member
Pai este posibil sa se comporte asa si din cauza ca inca nu s-a obisnuit la tine si ai muta-o cam des, in locuri luminate diferit. O alta cauza a caderii frunzelor este si udarea neregulata (trebuie sa-i pulverizezi si frunzele cu apa). De asemenea, este posibil sa-i fi ranit si radacinile la transplantare. Incearca sa nu o mai muti de la locul ei, acorda-i atentie si o sa-si revina. :D
 

anne`mary

Member
o sa incerc sa o pulverizez mai des si cred ca o sa o ud mai rarut. De mutat nu intentionez s a o mut acum. Merci de raspuns.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ud-o mai rar si gaseste-i un loc stabil, luminos dar fara soare direct.
Eu am o feriga imensa, cred ca are 1 m in diametru (o sa o pozez) si o ud din belsug atunci cand imi aduc aminte - cam la 2 saptamani. Deci rar dar bine - ii merge excelent - face o groaza de frunze noi.
Sta in lumina dar nu directa, nu are parte de soare deloc pe frunze si pare multumita.
 

poxicuta

Active Member
feriga

Am achizitionat de curand o feriga de apartament.
Nu stiu nimic despre ea, dar mi-a placut ca forma.
Puteti sa-mi dati cateva relatii?
 

cory_helen

Active Member
ca inmultire, am vazut la cineva cum lua firele alea lungi aparute din planta si le baga in pamant... fara sa le rupa... un fel de marcotaj...

ea spune ca se vor prinde... sunt vreo 3 ghivecele langa planta mama... o sa ma mai uit la ele si va spun daca se prind...

sunt use de vreo luna si ceva... poate fac si poze, daca nu uit sa iau camera la mine... :evil:
 

anasstasia

Active Member
Serios, oare funtioneaza? Eu mereu m-am intrebat ce e cu firele acelea lungi. Nu ma gindisem la asta...
 

VreauSaStiu

Member
Asplenium -zice-se ....

Incerc să-mi adun plantele pentru o grădină suspendată interioară. :oops: M-am socotit eu că o ferigă ar fi potrivită, deci am "arestat" recent una. Mi s-a spus ca-i zice Asplenium-nu-stiu-cum :nu stiu: Stie cineva amănunte despre substrat, ingrijire, etc? :rugaciune: Am incercat eu să gasesc pe net, dar fără prea mare succes :?
 

anne`mary

Member
am si eu o feriga de genul ala si ce pot sa-ti spun despre ea este: necesita un pamant acid, semi-lumina, apa ceva mai multa. Eu asa am grija de ferigile mele si le merge bine.
 

anne`mary

Member
se gaseste la florarii in pungute de 4 l pentru acidofile. Sa te uiti pe punga sa scrie clar ca este pentru azalee, ferigi s.a. sa nu te lasi doar pe cuvantul florareselor caci sora mea a patit-o cu o "florareasa". Se mai pot folosi ace de brad uscate sau cuie ruginite ca sa scazi PH-ul pamantului dar nu stiu sa-ti dau detalii
 
Sus