Epiphyllum

gino

Member
Problema unor astfel de infloriri, tine si de dragoste, evident, dar si de conditii.
Dar principala cauza o reprezinta faptul ca ...frunzele (tulpinile ), in cazul Opuntiilor, cladodiile, provin din segmente terminale ale unor plante ajunse la maturitatea infloririi.
Aceasta este explicatia simpla a unor astfel de infloriri.
 

sicora fabian

Active Member
Gino, eu recoltez butasii de la plante chiar batrane!
De fapt, cam mint! Nu-i recoltez, ci-i iau de pe jos, ca-s neatent cu ele si le cam rup! :oops:
Imi plac doar atunci cand infloresc! :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ne pregătim de zor:


Nici bătrânelul nu se lasă mai prejos: .
Doar cel alb-gălbui e mai "cu vreme"
 

marioara

Member
Foarte frumosi! :clap: A obtinut cineva epiphyllum din seminte? De doi ani incerc si nimic. :( Nu stiu care este problema?
 

Blitz

Active Member
Wow, superbi :eek: :D -
Tare sunt curioasa ce culoara o fi avand al meu (multumesc tzep, ca m-ai "luminat" ce am :oops: :D ) si sigur pun pe cineva sa faca poze :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Wow Timy, tu acolo ai o planta mare de tot, care acum isi arata frumusetea florilor. :roll: Te rugam sa revi cu poze si cand se deschid cupele s-o putem admira si mai mult. :astept: :D
 

akhalteke

Member
Imi e tare drag si mie, culoarea e roz, e ca al Adinei. Din pacate voinica lui mama care se umple de flori in fiecare an, a fost atacata de lanosi peste iarna, acum a ramas la bunicii mei in curte, pt ca e prea mare sa o mai tin la mine pe palier. Am reusit sa o curatam in mare parte, o sa merg sa vad cum se mai prezinta.
Eu mi-as dori mult Epi alb, daca aveti careva de vanzare sau la schimb.
 

akhalteke

Member
Danya, din partea mea nu e problema, nu te costa nimic. Pot sa iti pun la inradacinat si sa iti trimit cu radacina, sau daca vrei rapid iti pot trimite fara si il pui tu la inradacinat. Oricum cam toti lastarii sunt cu boboci, mie asta mic mi-a inflorit deja in timp ce statea la inradacinat, in apa.
 
Sus