Epiphyllum

sorina

Active Member
Adina-Ioana a spus:
Au mai trecut ceva zile ?i tinereii mei sunt acum in plina floare:







Dar nici cel ro?u b?trân nu e departe!
superbe amandoua :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: si imi place atre mult si cum sunt pozele facute ci zidul din spate de caramida , absolut superbe , felicitari :!: :!: :!: :!: :!:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ma gandeam sa scot topicul de la naftalina, fiindca aproape e vremea infloririi. Cel roz si cei rosii s-au pus serios pe treaba. Doar cel alb-galbui e mai "lenes", dar nu e inca vremea lui.





 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Adina, bine ai facut ca ai scos topicul de la naftalina. :D
Ca de obicei ne incanti cu frumusetile tale si ne faci ziua minunata.
:clap: :indragostit: :visator: :roll:
Dupa ceva incercari s-au prins si ai mei, au inflorit doi, cam timid e drept dar tinand cont ca sunt incepatori ii iert. Ei stau ingramaditi pentru ca asa cum am zis, dupa repetari s-au invrednicit sa se prinda, imi luasem gandul si apoi ce am primit i-am pus la gramada. Se pare ca le-a placut si acum trebuie sa-i separ. Nu stiu care ce culori sunt.

Multumesc celor care stiu ca mi-au trimis lastari! :indragostit: :hug: :*
Spre rusinea mea memoria ma lasa si nu am notat-o decat pe Gabiuta :hug: :* , dar au fost mai multe fete care m-au bucurat. :D

Acum sedinta foto:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
tzep a spus:
Adina, bine ai facut ca ai scos topicul de la naftalina. :D
Ca de obicei ne incanti cu frumusetile tale si ne faci ziua minunata.
:clap: :indragostit: :visator: :roll:
Dupa ceva incercari s-au prins si ai mei, au inflorit doi, cam timid e drept dar tinand cont ca sunt incepatori ii iert. Ei stau ingramaditi pentru ca asa cum am zis, dupa repetari s-au invrednicit sa se prinda, imi luasem gandul si apoi ce am primit i-am pus la gramada. Se pare ca le-a placut si acum trebuie sa-i separ. Nu stiu care ce culori sunt.
]
Inghesuiala chiar le place! Inloresc mai abitir dupa ce au impanzit ghiveciul. Daca ii ai abia de un an n-ar trebui neaparat despartiti. Si eu am in ghiveci la unii mai multe plante. Ba chiar si culori diferite.

In ce priveste identificarea lor, sa stii ca se pot deosebi dupa tulpini. Sunt mai late, groase si cu margini rotunjite la cel alb. Se diferentiaza clar de varietatile rosii ori roz. Uite aici:

Cel roz si cel rosu se aseamana mai bine, avand ambele tulpinile late si zimtate. Cel rosu creste mai viguros, cel roz e mai delicat.

 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Dane, ai mei ierneaza in conditii vitrege. Similare celor pentru cactusi. Toti ai mei ierneaza in camera rece. Au parte si de putina lumina. Au temperatura minima undeva peste 5 grade. Udare foarte rara: de vreo doua ori pe iarna, putina apa. Din noiembrie pana in martie stau acolo. Cum se incalzeste putin ii mut la lumina mai multa si soare pe un hol neincalzit, apoi sunt scosi in curte unde au cateva ore de soare unii pana la pranz altii dupa.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Categoric sunt sanse de inflorire cat timp au avut parte de un repaus. Ale mele au un oarecare avans deoarece in perioada rece ce tocmai s-a incheiat au stat pe hol unde au avut parte de protectie, temperaturi mai mari ca afara, lumina si soare incepand de la pranz. Cele pe care le-am vazut la vecini scoase de prin pivnita abia ce s-au trezit si inca nu dau semne de boboci. Vor recupera insa rapid! :D Si unde mai pui ca atunci cand la mine florile vor fi ofilite altii se vor bucura de ele din plin! :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Dane si eu i-am tinut in balcon cu toti cactusii si au fost si 4-5 grade. Lumina au avut multa, cata a fost si afara, fiind in S-V. Sper ca de acum sa inceapa sa infloreasca mai multi, daca nu la anul e obligatoriu :suparat: :wink: :suparat: :rofl:
 
Sus