Epiphyllum

tzep

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
si nu tine tot anul infloritul ?
Habar n-am :nu stiu: :gandit: , dar zic ca le mai dau un an pentru ca abia de anul asta s-au prins. :D Oricum trebuie sa-i mut, sa-i raresc etc.

Dya, unde i-ai tinut de au inghetat?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da, la iarna care a fost era de asteptat. :( Credeam ca in alte conditii. :? Pacat! :nu-mi_place:
 

ghia_don

Active Member
Superbi!! :D
Ii tii in soare direct? Ai mei se cam ard daca ii tin in soare , iar daca i-am mutat mai la umbra n-au mai inflorit asa bogat.. :(
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
La mine un lastar a facut o floare care a tinut cam patru zile si altul a facut doua care au tinut numai doua zile. :p :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Dupa doi ani. I-am primit in 2010 si au inflorit acum o luna si ceva.
Pentru ca mai pierdusem din lastari, pe acestia i-am inradacinat in nisip ~70% si pamant de flori 30%. Udare cam la 10 zile, ghivecele fara farfurioare, uscarea fff bine intre udari.
 

Blitz

Active Member
Tzep- toata tara are avertizare de furtuni, ploi, grindina- numai floarea mea de epi rezista, rezista, rezista :rofl: :rofl: :rofl: .

Cand sa ma incumet sa schimb ghiveciul- ca acum nu as dori sa deranjez :wink:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce trece inflorirea e ok, dar studiaza-l bine inainte ca poate mai are urme de bobocei si sa nu-l deranjezi. :nu stiu: :gandit: Substratul trebuie sa fie mai organic decat al altor suculente.
 
Sus