Epiphyllum

sorina

Active Member
chiar daca nu este al meu nu am rezistat sa nu vi-l arat si voua , este absolut superb .

iar aceste este singurul meu bobocel de la aceeasi planta mama
 

carmenushka

Active Member
Sorina, este absolut superb!!!! Vreau si eu un lastar cu flori roz :cry:
N-am apucat sa mai pun poze cu lastarasii mei pusi la inradacinat(nu gasesc cablul de date :x ) dar intre timp au inceput sa aiba mugurasi, :D deci le merge bine si am aflat ca planta mama face flori rosii
 

danya

Active Member
Sorina, era cat pe'aci sa devin invidioasa pe tine,apoi am vazut ca nu e al tau. :rofl: E superb.....cate flori are, e o frumusete!!! :visator: :visator:
Dar si al tau e frumos, sa ajunga ca cel din poza iti doresc! Am si eu tot asa mic. :) Cine stie in cati ani ajunge mare...
 

gino

Member
Ma uit de cateva minute la planta aia mare si plina de flori si-mi zic in sinea mea ca asa ceva nu exista.... :eek:
Este absolut senzationala si credeti-ma ca marii colectionari de afara ar da bani grei pe o astfel de planta...
Cinste cui o are !
 

sorina

Active Member
vecina din stinga me o are Gino, iar anul trecut era pe jumatate . Acrescut pe iarna cit in 2 ani . Eu il stiu si de anul trecut si zau ca era muuuult mai mic . Conditii de iernare in pivnita iar vara la semiumbra unde cred ca ar trebui sa-i mut si eu pe ai mei :mrgreen: :mrgreen: Mia are in stg celui roz unul rosu nu la fel de mare dar plin de flori revin si la acela cu poze sa murim de ciuda impreuna :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
fixpix a spus:
epyphillum oxypetalum

cum planta e mare de peste 2 m, si e dusa la ai mei in curte... doar in unele dupa-mese de la 5 pana pe la 9 seara sunt acolo.
si mare necazul ca la plecare bobocii abia incep sa se deschida, si a doua zi dupa-masa, sunt demult trecuti!
nu pot sta acolo peste noapte sa ii pozez si sa ii miros!
dar sambata dimineata am reusit totusi sa prind cateva flori, cei drept, deja ametite!

SEARA


DIMINEATA
florrentina a spus:
Uau, ce frumoasa e! :visator:
claude a spus:
:eek: Fixule, parca esti unul din magicienii aia care tot scoate cate o surpriza din joben! Da' de unde le aduni, mai frate? Minunataaaaaaaaaaa :D
anadometia a spus:
Minunata,este gingasa si asa imaculata
IZA a spus:
Caline, e alba sau crem? Facem schimb daca e alba?? Vezi ca n-am uitat de crini dar mai asteptam :)
 

IZA

Active Member
Vai Sorina, ce minunatie !!!! Am primit si eu anul trecut doua frunzulite. Le-am dat mamei . Au facut si trei flori superbe. Eu am crezut ca va dura cel putin trei ani sa le vad florile dar nuuuuuuu!
:D Depinde cat sunt de mature fz. Eu am dat unei vecine o frunza matura si a facut floare in anul urmator. Cand am primit eu frunza de epi galben era mica si a asteptat mama 4 ani sa-i vada fl. De atunci face mereu flori multe. :wink:
 

fixpix

Active Member
iza, o sa iti dau. ce ai tu e diferit de ce am eu. a mea are frunzele diferite de epi care face flori albe sau roz.
nu are tzepi deloc.
si creste f mare. nu vreau sa mint, da precis are 2,5 m.
 

popescu gp

Well-Known Member
epiphyllum

N u stiu care este cauza putrezirii la baza frunzelor la o planta de 2 ani de epiphyllum si care nici nu a ionflorit vreodata;ma poate lamuri cineva si ce antidot are?
 

sicora fabian

Active Member
Probabil suculentele simt dragostea pe care le-o arati, caci la mine infloresc doar cand au mai multe frunze, in nici un caz atunci cand sunt asa mici ca ai Ninei! :(
De acum am sa-i bag mai mult in seama! :)
 
Sus