Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

presco

Active Member
Daca ai pierdut comanda din primavara atunci e de inteles...Si eu as proceda la fel. Nu cred ca as avea rabdare. Oricum s-ar putea sa ma gadile portofelul si in toamna! :)
 

anasstasia

Active Member
Ba bine ca mi-ati spus: chiar acum fac si eu lista pentru la toamna. De ce sa nu o facem? Trebuie sa visam si noi frumos. :) Si sa stringem muuulti bani.
 

presco

Active Member
Lista mea de toamna e facuta deja o data cu cea din primavara... :rofl: Am esalonat-o caci nici banii nu ma dau afara din casa si nici nu stiu unde sa-i mai plantez. Toata vara le gasesc eu un loc si pentru cei din toamna.
Vad ca e plin de maniaci pe aici! Nu sunt singura. :)
 

lili

Member
Rusii sunt distribuitori pentru aceasta firma:
http://www.bkn.de/products-en.html

Acesta este furnizorul trandafirilor (BKN STROBEL) . Pe langa trandafiri mai au o varietate mare de arbori, arbusti, pomi fructiferi si alte frumuseti. I-am contactat , din dorinta de-a cumpara direct de la ei...doar ca nu este posibil. :( Ei colaboreaza doar cu firme , cum dealtfel au o colaborare veche cu cei de la Eutopia.
Catalogul in format tiparit l-am primit , in urma corespondentei purtate cu ei .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
am gasit un trandafir foarte interesant, cu petalele din mijloc formand o inima - se cheama rosa hearts si e disponibil doar ca floare taiata.
Ca sa obtina forma deosebita a fost nevoie de peste 30.000 de hibridizari si de conditii speciale de cultivare - altitudine de peste 2.850 m, motiv pentru care trandafirul asta vine din Ecuador.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mi se par cam multe 30.000 de hibridari...ia apuca-te de numarat, sa vezi ce mult e, darmite sa pui la socoteala timpul dintre hibridari :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Doar daca s-au apucat de hibridizari stramosii stramosilor stramosilor nostri :mrgreen:
Cite sint in stare sa spuna unii ca sa-si vinda marfa....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doina daca iti este de folos ma bucur dar vreau sa vad rezultate ca stiu ca tu pui in aplicare dar iti si reuseste :marfa:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Mi se par cam multe 30.000 de hibridari...ia apuca-te de numarat, sa vezi ce mult e, darmite sa pui la socoteala timpul dintre hibridari :mrgreen:
Se pare ca e vorba de 30.000 de polenizari realizate manual in decursul a patru ani:
"The unique shape of this rose is the result of four years of meticulous care and breeding: its creation required over 30,000 manual pollinations, almost endless selecting, and all the expertise, experience and ambition of the Jan Spek Rozen rose company. Rosa Hearts is an
unprecedented beauty and represents a tour de force in plant breeding techniques."
Informatiile le gasiti pe site-ul producatorului :D
http://www.rozen.com/
Nu stiu, oi fi eu prea credula, dar nu vad de ce ar spune olandezii povesti de dragul povestilor...ca doar nu isi imagineaza ca-i citesc doar eu :) :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus