Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anasstasia

Active Member
Claude, lamureste-ma si pe mine. Daca un trandafir este trecut ca zona intre 5b si 10b, de ce imi mai spune ca este necesar sa il protejez de inghet? Iar la altii unde sint de la 6b in sus cu zona uneori nu se specifica acest aspect.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai cred ca ei voiau sa puna avertizarea cam la toti, dar le-a scapat la unii :mrgreen: Am observat si eu si mi-am pus intrebarea, o fi, cum spuneam, o atentionare neglijata la unii
 

carla

Active Member
Si eu am foarte multi trandafiri cu ramuri negre, cred ca o sa am serios de taiat in primavara. Si nu pricep de ce, la mine n-a fost o iarna mai grea ca in alti ani si am trandafiri care au trecut bine peste alte ierni iar acum sunt negri :( Inclusiv Rosarium Uetersen, care e de zona 4 are ramurile stafidite, cred ca nu apucase sa se coaca lemnul cand a venit prima zapada din octombrie. Si am mai avut si o perioada de ger în februarie care m-a prins fara zapada in gradina, deci fara protectie
Si la trandafirii plantati in toamna am foarte multe ramuri negre deasupra musuroaielor :( Cei de la lottum au avut ramuri foarte lungi si n-am avut suficient pamant sa-i acopar. Sper sa fi ramas niste muguri verzi sub ele ca altfel ma sinucid si io
 

nick1971

Active Member
si eu am dat o fuga duminica pe la gradina ca mi-era dor de ea :) si am vazut ramuri negre la trandafirii vechi, la cei noi... nu se vad din zapada
off, sa vina mai repede primavara :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Carla, eu sunt sigura ca au ramas muguri verzi dedesubt...
Mi-am dat seama ca e foarte importanta ciupirea varfului la lastarii crescuti in august, mai ales la trandafirii tineri, care isi formeaza o structura, ca sa se poata coace lemnul pana la venirea inghetului, in felul aqsta se pierde mai putin daca e o iarna grea.
Nu stiu ce fac cei de la Lottum, ca din fericire si la prima tura de ger aveau vreo 10 cm de zapada pe ei.
La majoritatea TH e negru tot ce iese din musuroi, dar la ei nu-i problema
Desi toata lumea din domeniu recomanda plantarile de toamna, eu am ajuns la concluzia ca poate sunt mai sigure cele de primavara :| Planta are timp sa se instaleze, sa se acomodeze si sa prinda putere pe parcursul unui sezon.
 

bradut

Well-Known Member
Eu m-am uitat la trandafirii de la Lottum, plantati in toamna, si am vazut ca ramurile care au fost deasupra zapezii sunt negre. Dar, ceea ce a fost sub zapada este verde. Si pe aici chiar a fost o iarna grea, nu gluma (cea mai joasa temperatura a fost -28 ). Totusi, a fost bine ca am avut (si inca avem, dar m-am cam saturat :roll: ) zapada din belsug.
 

MASCHA

Active Member
Ce bine ca mai puteti vedea ceva prin gradini caci la mine totul este acoperit cu 1 m de zapada,a fost mai multa dar s-a mai topit sambata si duminica.
Oltenia era vazuta ca Sahara Romaniei,iar acum nu este zapada in Suceava,dar sunt munti la noi...s-a sucit lumea....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
Ai si tu dreptate, Anastassia, dar daca a dat coltzu' Summer Song ma impusc :mrgreen: De toti mi-ar parea rau, dar intre ei sunt unii pentru care m-as apuca de facut sera, zau, numai sa traiasca :)
Sper sa iti reziste Summer Song, mai ales ca al tau are aproape 1 an.
Am facut si eu azi o inspectie pe la trandafiri. Majoritatea sunt inca sub zapada.
Rosarium Uetersen si teahibrizii au ramurile iesite din zapada innegrite.
Summer Song e singurul in jurul caruia zapada s-a topit si e complet verde, nimic negru. Din pacate e deja plin de muguri. :( Doar sa nu mai dea vreun ger, caci va trebui sa caut zapada pentru a-l acoperi.
Si la Grace am vazut un varf de ramurica verde afara din zapada. Banuiesc ca si ceilalti englezesti o duc bine.
 

lili

Member
Problema nu a fost iarna!.......Seceta!!!!!!! :(
Toate plantele au intrat in iarna secatuite de puteri si deshidratate. Se stie ca o planta slabita, suferinda nu poate face fata in ceea ce se poate traduce stress . Intr-un sol uscat....gerul, frigul, chiar si o temperatura negativa (cu putine grade sub 0) ....pot fi afectate ireversibil :( .
 

daisy111

Active Member
Nu stiu daca am postat bine aici,dar nu stiu unde.Am primit niste trandafiri superbi :D
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C01437.jpg
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C01447.jpg
Am o nelamurire,pe ambalaj scrie ca nu trebuie sa scada temperatura sub 5grade , http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C01439.jpg
si ca este de interior si nu de exterior.Chiar asa o fi?sa nu ii pot pune eu in curte, ca sa ramana peste iarna afara? :? Ca nu ma pot descurca cu ei in interior si ar fi pacat sa-i pierd. :(
 

elipopa

Active Member
daisy111 a spus:
Nu stiu daca am postat bine aici,dar nu stiu unde.Am primit niste trandafiri superbi :D
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C01437.jpg
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C01447.jpg
Am o nelamurire,pe ambalaj scrie ca nu trebuie sa scada temperatura sub 5grade , http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C01439.jpg
si ca este de interior si nu de exterior.Chiar asa o fi?sa nu ii pot pune eu in curte, ca sa ramana peste iarna afara? :? Ca nu ma pot descurca cu ei in interior si ar fi pacat sa-i pierd. :(
merg in gradina fara probleme, eu am unii de peste trei ani si nu au nici o treaba, nici macar nu-i musuroiesc!!! Numai ca trebuie sa mai astepti putin, cred ca pe la sfarsitul lui martie! Eu am unul rosu din ianuarie in casa si a inceput sa dea semne de nemultumire!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
o sa-i pierzi daca o sa-i tii in casa :D cind se dezgheata pamintul pune-le afara ! :D


ps : sunt frumoase rau :)
 

cristinaf

Well-Known Member
Cred ca la inceput au nevoie de cele 5 grade despre care scrie pe ambalaj pentru ca au fost tinuti pana acum in sera si nu cred ca le-ar prii sa fie scosi direct in ger. Au nevoie sa se adapteze treptat conditiilor de afara, plus ca ei sunt in vegetatie si nu sunt pregatiti sa suporte temperaturi negative.
Parerea mea e sa-i mai tii in casa, iar cand se incalzeste suficient, sa fie temperaturi pozitive si noaptea, ii plantezi in gradina.
 

dancoman

Member
Eu i-as planta afara atunci cand temperatura din cursul noptii nu mai scade sub 5 grade,asta pentru a nu le afecta frunzisul,iar daca ii tineti in casa este bine sa nu depaseasca temperatura de 21 grade(chiar mai rece daca nu sunt la soare)
 

daisy111

Active Member
Va multumesc din suflet pt sfat!!!! :hug: :* Nici nu stiti ce fericita m-ati facut, :oops: mi-ar fi parut rau sa nu ii pot creste...si mai am unul cu verde pe extreme si alb in mijloc,la fel de frumos. :dans:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt foarte frumosi! Sa te bucuri de ei.

Si eu iti dau acelasi sfat, planteaza-i in gradina cand vremea o va permite. Nu te uita ce scrie pe ambalaj, la fel scria si la trandafirii mei pitici. Si au deja 3 ani in gradina. Rezista fara probleme afara peste iarna. In casa sigur se vor usca (verificat).
 

R@MONA

Active Member
daisy111, foarte frumosi trandafirii! Daca nu te superi, ai idee de unde au fost cumparati?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus