Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

carmenushka

Active Member
Cine m-o fi pus sa ma uit!!! :cry: In Germania la Rosegarten am mai vazut atatia trandafiri intr-un loc!
Hommage de Barbara e chiar deosebit!
 

Rose

Active Member
Macar de-ar fi fost parfumat! Pentru un singur trandafir transportul 28 lei, eu stiu...poate mai primesc si altceva, cel putin asa se laudau.
 

dancoman

Member
NicoletaDaniela a spus:
Macar de-ar fi fost parfumat! Pentru un singur trandafir transportul 28 lei, eu stiu...poate mai primesc si altceva, cel putin asa se laudau.
...de parfumat este parfumat,dar parfumul este puternic atunci cand se deschide bobocul iar apoi,treptat se pierde,...cred ca nu merita facuta comanda pentru un singur trandafir,....mai ales ca nu este un trandafir de parc,ci un th,ca tufa nu inseamna mare lucru,doar floarea este deosebita...
 

R@MONA

Active Member
Din 15 trandafiri pe care i-am ales sa-i comand de la sarb, 6 sunt de zona 6b: Pat Austin, Summer Song, Jubilee Celebration, Roger Lambelin' Pride of Reigate, Baron Girod de l'Ain. Acum nu stiu ce sa fac: sa renunt la ei? Protejati iarna supravietuiesc?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am dubii, ca sa fiu sincera, in ceea ce priveste evaluarile privind hardiness zone facute de helpmefind, de exemplu.
Pe "Holsteinperle" il incadreaza in zona 7b (-15 grade) si eu il am in gradina si e bine-mersi de vreo 3 ani in care, acum 2 ani de exmplu, am avut minime si de -25 grade. La fel si "Mr Lincoln" - 7a.
La englezesti cred insa ca ar putea fi mai problematic...dar 6b nu e cu mult diferit de 6a care ar fi zona Bucurestiului.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
O sa-ti spun mai incolo, cand vine primavara, cum s-au descurcat ai mei de zona 6b cu gerurile de -25 de grade din iarna asta :wink:
Pot fi protejat, doar ca atunci cand cresc si ai o ditamai tufa de 2 m n-o sa fie tocmai usor :mrgreen:

Madalina, la TH nu e problema, ca ii tai primavara, ce e sub musuroi si zapada rezista, dar la cei care nu se taie pot aparea probleme. Eu am cautat si pe alte site-uri, bloguri, etc, sunt unii dati de zona 6b care au supravietuit si in zona 5, eu cred ca depinde si de microclimat
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu ii am in gradina si pe Pat Austin si pe Jubilee Celebration, iar la noi au fost nopti si cu -28 de grade, e drept ca a fost si strat gros de zapada, dar au existat si cateva nopti geroase fara plapumioara.
E nevoie de un picut de rabdare ca sa vina primavara, sa se topeasca zapada si atunci se vor sti mult mai multe informatii despre cum se comporta in clima noastra.

Eu sunt tare curioasa cum se va descurca Noble Anthony, ca din ce-am citit, el e printre cei mai sensibili englezesti la frig. Daca si el va fi bine, atunci chiar ca nu voi mai avea emotii.
Asteptam, asteptam... :ros_unghii: :fluierat:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca e primul an in care nu am musuroit trandafirii...nu am apucat. Si-mi aduc aminte ca Irina de Brasov a scris odata pe forum ca nici ea nu-i musuroieste asa ca i-am lasat sa vedem cum se comporta. Pana acum bine, ca e zapada dar daca mai tarziu se topeste si vor anunta geruri tarzii nu ma indur si o sa le fac un mic musuroi.
 

ghia_don

Active Member
Azi mi-am verificat trandafirii...atit cit s-a putut...
Mi se pare ca tot ce a fost deasupra zapezii a inghetat...ma refer la trandafirii urcatori la care toate ramurile s-au innegrit. Asta inseamna ca iar trebuie taiati de jos ca si acum doi ani :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Esti sigura, Doina? :( Mai asteapta putin, ca si eu am crezut ca a inghetat un urcator, dar zilele astea, cum n-a mai fost chiar asa frig, un pic si-au schimbat culoarea lastarii. Nu taia nimic pana nu vezi clar ca nu da muguri si in sus
 

ghia_don

Active Member
Nu tai nimic pina nu sint sigura, dar parca prea sint negri lastarii :( . Oricum pina la sfirsitul lui martie nu cred ca pun mina pe foarfec...sa vad intii muntii de zapada dusi din gradina..
 

cristinaf

Well-Known Member
Si eu am vazut multi lastari negri la englezestii pe care-i am in gradina, multe ramuri rupte din cauza zapezii... Mi s-au parut totusi ca unii sunt mai verzi, iar altii mai negri. :|
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu am spus doar ceea ce am vazut prin gradina fara sa ma pronunt, doar am constatat. Din ce-am observat, trei dintre trandafiri par a avea lastarii mai negri decat ceilalti si nu cred ca intamplator sunt chiar cei dati pentru zona 6b. Oricum nu ma gandesc ca i-as putea pierde, ci ca va trebui sa tai mult mai mult decat mi-as fi dorit. :|
 

anasstasia

Active Member
Eu ma astept si la pierderi, mai ales ca am in gradina destui teahibrizi care sint mai sensibilosi. Acum, ce rezista bine, ce nu....vin alti trandafiri in locul lor. Pina la urma e mai ok asa. Inseamna ca nu erau destul de rezistenti. Vreau o gradina sanatoasa, nu sa stau sa dadacesc in permanenta la ea. "Survival of the fittest" este cuvintul de ordine in gradina mea.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai si tu dreptate, Anastassia, dar daca a dat coltzu' Summer Song ma impusc :mrgreen: De toti mi-ar parea rau, dar intre ei sunt unii pentru care m-as apuca de facut sera, zau, numai sa traiasca :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus