Discutii Trandafiri (partea a III-a)

Roxana Peled

Active Member
In primul rand pentru ca nu au nevoie daca solul e bun, inca nu au consumat nimic saracii care sa trebuiasca inlocuit in sol.
In al doilea rand (dar cel mai important) pentru ca radacinutele acelea mici care se dezvolta dintr-un trandafir proaspat plantat sunt fragede si sensibile si pot fi arse de ingrasamintele chimice.
 

belisima

Well-Known Member
ieri in treaba mea mi-a zburat un pet ed pe un trandafir prins ,are multi lastarasi cam de 7-10 cm,in 3 ore era parlit,sa lesin cand l-am vazut :eek: deci rabdare cu pet urile si cu lastarii noi
 

laural

Well-Known Member
Da asa e ...si la mine au zburat cateva pet-uri de pe lastarii din toamna si unul avea frunzulitele arse sau ofiite...ma rog. Am inlcuit pet-urile luate da vant...daca vremea se incalzeste ( la noi azi noapte au fost 2 grade ) cred ca as putea sa le scot dopul macar...nu ?
 

gabrielais

Active Member
fetelor, stati cumintele...lasati dopurile, vremea este schimbatoare acum primavara..la noi erau 2 grade dimineata...mai este timp pana in mai...abia atunci scoatem intai dopurile, apoi peturile cu totul :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu cred ca am reusit sa omor doi trandafiri proaspat plantati anul trecut, cu "ajutorul" ingrasamantului granulat, din Lidl. Erau butasi cumparati si cum la mine pamantul e foarte prost, am zis sa-i ajut putin si am pus la toti. Cei cu vechime nu au patit nimic, cei proaspat plantati s-au dus in vara. Banuiesc ca asta a fost cauza.
 

geodezia

Well-Known Member
waw am mai citi treaba asta ca in primul an nu trebuie pus ingrasaminte ..noroc ca nu am pus ..ioi si cit ti-i doresti si sa-i omori
 

belisima

Well-Known Member
minune!am un boboc colorat la un trandafir pus sub pet,cred ca e red leonardo da vinci,am multi trandafiri cu boboci ,dar cel mai asteptat este palais royal care are deja 3 ani si nu a facut flori pana acum,acum e plin de bobocei,seamana mult la comportament cu eden rose,sper sa remonteze totusi :visator:
apropo de lastari sub pet am avut un an dezastruos,cred ca 20 % mi s-au prins spre deosebire de anul trecut cand am avut 100% :(
 

laural

Well-Known Member
:eek:f: :eek:f: Mi-am adus aminte ca eu am luat dopul de la peturi....si la noi ninge :roll: . Oare sa ma duc sa le pun dopurie inapoi ?...afara sunt in jur de 0-1 grade.
 

Roxana Peled

Active Member
Sa stii ca si mie mi-a nins in peturile fara dop toamna trecuta de am gasit pet-ul plin de zapada dar trandafirii nu au patit nimic. Si aveau si frunzulite saracii.
 

laural

Well-Known Member
S-a oprit zapada, asa ca ii las in pace, o sa fie prea mare umezeala daca le pun dop si nu se mai aerisesc :gandit:
 

belisima

Well-Known Member
:D cred ca este red leonardo da vinci(sper),este prins sub pet din toamna,printre putinii victoriosi.mai am unul cu boboc care sper sa fie rhapsody in blue.le-am scos pet urile pentru ca au fost zilele astea mai racoroase,sa se caleasca,au suferit in zilele cu aproape 30 de grade,daca luam pet ul se tufleau,in pet transpirau..........acum sunt ok
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu le-am scos peturile demult la ai mei. N-am mai avut rabdare... Au fost prinsi in ghiveci cu pet, pusi din vara trecuta, si apoi mutati in gradina la sfarsitul toamnei.
Frumos Red Leonardo, astept sa-l vedem cand va inflori
 

ghia_don

Active Member
La mine au mai zburat din peturi la ultimele vintoase, dar nu le-am mai pus inapoi. Vremea asta ploioasa nu a dezhidratat noii lastari, asa ca sper sa le fie bine si in continuare.. :rugaciune: :D Bine ca nu a fost bruma..
 

miki70

Active Member
Oameni buni cu ce pot inlocui pe Emilien Guillot si Bicentenaire de Guillot. Ce a fost verde e negru acum, nici o sansa sa-si mai revina. Cred ca-i va urma si Festivalul :(
Am citit ca sunt ceva rose frumoase in Dedeman acum, e vre-unul portocaliu???
 
Sus