Discutii Trandafiri (partea a III-a)

geodezia

Well-Known Member
nu mi-a reusit decit 1 singur trandafir ala foc de tabara atit din zeci cit am pus
intr-un an au dat coltu ca nu am avut rabdare pina in mai sa dau sticlele jos si sincer cred ca nu au rezistat fie la bruma la soare la vint ca au murit
asa in galeti nu ma mai mina pirdalnicu de dracusor sa tot umblu la sticle
vad lastarii direct cu ochianu liber
ma aveam o mincarime de palma sa ii vad ca scoteam toata ziulica sticlele si au dat cotu intr-o zi doua s-au innegrit toti
asa ca galetile sunt ok ii pot privi in voie mai innegrete unu il scot
da vad ca sunt si unii rezistenti
 

miki70

Active Member
Geo nu-s ok galetile, sta apa prea multa si mucegaiesc. PET-rile eu nu le scot decat toamna , in mai le decupez cate putin pana ramane un cerc jos din el. Dc tragi de pet risti sa rupi radacinile proaspat formate.
 

miki70

Active Member
Eu las anul asta dopurile pana vad lastarii de 10 cm in sticla. Teoria zice ca se scot in mai .
 

geodezia

Well-Known Member
sunt gaurite galetile
na acum vad ca au dat muma de lastari ..acu vad ce si cum la toamna ca nu am de gind sa ii scot acum in primavara chit ca or inflori in galeti macar stiu ce am pus la prins ca si asa nu mai stiu care cum este
 

miki70

Active Member
Geo eu cred ca o sa faca pleoshc in curand :) dar dc iti infloresc acolo ma mai inchin inca odata :)
 

geodezia

Well-Known Member
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
ma pun pe plins
:eek:f: :eek:f: :eek:f:
ca nu mai stiu ce sa fac am incercat toul pina acum
hai ma tineti-mi pumni sa resusesc
aia variegata de bologna de i-am pus in mai au ditamai cleoambele de 1 m si au deja multi muguri florali pe ei am deja 3 prinsi
ioi cred ca dau coltu daca nici asa nu resusesc
o sa ii tin in bucatarie pina prin iunie ca imi e frica de soare sa nu ii arda
atunci ii scot
 

miki70

Active Member
Geo nu mai plange, hai ca se vor prinde si-ti vor face si flori :) dar nu-i mai mojmoni atat, uda-i doar dc se usuca pam la suprafata si tine-i afara la umbra, nu in bucatarie.
 

geodezia

Well-Known Member
pai imi e frica sa ii dau afara acum, ca nu au peturi in capatina
ii mai las acolo ceva vreme ca nu vreau sa ii omoare vremea asta cind soare cind frig cind vint mai ales vintu asta ca la noi incepu sa bata si usuca tot
astept sa ploua sa nu mai ud rosele
 

belisima

Well-Known Member
:rofl: e de groaza geo,cu cleoambele ei!am avut si eu 3 variegate afara si au murit toate :x eu in general am avut rezultate bune la cei pusi cu pet,parerea mea este ca e bine sa fie pusi mai prin august cum era vorba,sa aiba timp macar calus sa faca,asa am pus unii in decembrie,si acum am scos unul de curiozitate,afara era verde inmugurit iar in pamant incepuse sa se innegreasca,cel mai usor se prind taratorii(fara pet la mine!)
 

geodezia

Well-Known Member
da am bagat si eu de seama climberii se prind cel mai bine
aia fitosi sunt fitosi si se prind greu
pe urma ma miram eu de ce toata lumea are de aia rosii comuni
pai aia se prind rapid ..
acum sa vad ce si cum ca eu pusei madona alte alea la prins
Bellisima sa vezi ce am mai facut anu asta
am indoit niste creci mai flexibile -unu de variegata unu de cardinal -am pus pamint in sticla pet de 2 kile si am bagat crecile in pet am pus pamint pe creci si o piatra sa tina creaca in pamint sa nu iese din pet si am legat strins cu skotch
la alta am pus pamint pe creaca direct in gradina si tot asa am pus piatra acolo unde am pus pamint sa faca radacina
am lasat creaca sa si iese din pamint asa 10 cm in partea opusa -virful creci
la cardinalul de richeliu de anu trecut acolo unde a fost punctul de intilnire cu pamintul a iesit lastarel
la variegata care am pus-o in pet lastarul iesit afara are muguri
apoi o sa fac poze sa exemplificam cu poze experientele mele -da asta simbata ca ajung tirziu acasa si nu am lumina
 

miki70

Active Member
Asta e marcotrajul aerian musuroit exemplificat de mine in oct. Am si eu cateva mustati la ei o sa vin cu poze.
 

geodezia

Well-Known Member
Na vezi daca mai citesc mai si pun in praftica ca pe mine asta ma omoara :incapatanat: :incapatanat: :eek:f: :eek:f:
ala cardinalul am aplicat marcotajul asta prin mai da cred ca tot de pe la voi citire ca nu ma ducea capatina pe mine la asa experienturi
io zic ca faza cu piatra imi apartine ca nu vroiau deloc sa stea ingropati :gandit: :gandit: :gandit: :suparat: :suparat:
mai tirziu m-am gindit sa iau o sirma de electrod sa infig in pamint facut u si sa stea creaca
da pacat de electrod
asa ca am ramas la faza cu pietroiu :tavalit: :tavalit:
 

belisima

Well-Known Member
:) geo si eu am marcotat perennial blue,poate punem de un schimb cu varigata ta in toamna,stiu ca vroiai perennial
 

geodezia

Well-Known Member
da il vroiam l-am si luat si l-am cadonat la cumnata care a eliberat ditamai gardu de vreo 40 de m si are unde pune
o parte din rosle de la unguri au ajuns la ea vreo 6-7 ca eu deja ma mutai cu vreo 10 in gradina din vale de legume ca gata nu mai am loc
si nu de alta da mai trebuie sa vina vreo 10 de la florov si de la dimov -ca doar nu era sa nu incerc si producatorii bulgari
iti trimit cum sa nu iti trimit fie din aia de la galeata fie pe asta marcotat
incepe sa imi placa variegata asta ca se poate prasi usor nu e fitos si are niste flori superbe imi plac la nebunie
acum i-am facut piping pe gardu catre matusa asa vreo 4 coarde au deja 2 m juma si s-au umplut de muguri de la fiecare frunza care a fost anu trecut ioi iti dai seama cite flori o sa aiba ?
pe unchi l-am certat ca mi-a taiat paul tronsosn si i-am aratat variegata i-ma zis ca ii sar la beregta daca mai tunde rosele ,clematitele mina maicii domnului de peste gard ca rosele mele nu sunt betele infloritoare ale matusii
are si ea vreo 20 de trandafiri pe care ii ciumpaveste unchiu cum vrea
macar m-a facut sa intind tronsonul pe bucatarie si ala s-a umplut de muguri cred ca i-a priit pipingul pe bucatarie
e si cea mai mare realizare a mea este un fel de rosa leaf tutu parca ii zice galben galben si frumos cum am vrut eu de mult sa am
e pe asta l-am sutit cind stateam in statia de autobuz ..il pindisem de 2 ani in gradina unui bloc
anu trecut au tinjit saraci lastari adica vreo 3 la numar nu au facut flori deloc dar acum vad ca le-a dat lastari cu bumbi de floare la toti 3 sunt asa bucuroas a..unu din ei vad ca are si puiut linga el
asa ce ma bucur pentru ca este cel mai curat galben vinat de mine si cel mai intens vorbesc de culoarea galben
cind o inflori sper sa va placa are floare cam ca alba plena dar e de un galben intens intens
imi frec miniile de placere
 

belisima

Well-Known Member
da,stiu despre care galben vorbesti,e ala de infloreste doar o data?il ma si eu dar nu a facut flori anul trecut,trebuie sa il mut in toamna :roll: stiu ca impuiaza mult langa el si nu se potriveste acolo
 
Sus