Discutii Trandafiri (partea a III-a)

MASCHA

Active Member
Voi ce faceti cu crecile rezultate in urma tunderii trandafirilor ? Azi am tocat la creci de am umplut un tomberon ,am mainile zgariate de parca m-as fi jucat cu matele :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
MASCHA a spus:
Azi am tocat la creci de am umplut un tomberon ,am mainile zgariate de parca m-as fi jucat cu matele :cry:
Eu am gasit la Ambient niste manusi de piele super, le folosesc cand tund trandafirii, desi nu sunt lungi pana la coate, cum ar trebui, totusi zona mainilor e protejata foarte bine. Si nici nu costa mult, spre 30 de lei
 

MASCHA

Active Member
Palmare ,din alea?nu sunt prea dure ?

Miki nu am nici sfert din trandafirii lui Claude,dar ai mei marea majoritate sunt urcatori....iti dai seama ce creci rezulta la taieri :roll:
 

miki70

Active Member
Pai ce ai cu urcatorii Mascha, aia nu prea se tund.
Eu am manusi de piele pt gradinarit, mi le-a adus sotulica din Belgia. Au piele pe palma iar pe partea dorsala textil. Le-am si spalat la masina de 2 ori pana acum.
 

carla

Active Member
Mascha, crede-ma ca stai bine daca ai umplut doar un tomberon
Eu saptamana asta am umplut 6 saci mari si abia am terminat jumatate din trandafiri. Am niste jafuri de manusi, cica de gradinarit, dar sunt dintr-o panza mai groasa si trec spinii prin ele, asa ca si eu sunt plina de zgarieturi.

Voi ce faceti cu crengile ramase de la taierea trandafirilor? Oare merg puse la compost, adica se dezintegreaza spinii? (n-as vrea sa am un compost cu ghimpi prin el :)
Anul asta fac si eu compost prima oara si parca le-as pune in el, daca tot m-am chinuit sa le toc maruntel. Cred ca la anul trebuie sa-mi iau o masina din aia de tocat crengi, am stat mai mult sa toc crengile decat sa tai propriu zis trandafirii :roll: Si am facut si bataturi in palme de la cat am dat la foarfecele ala :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Din ce-am citit pe forum, crengile de trandafir nu se pun la compost. Nu stiu care-i explicatia dar nu m-am mai obosit s-o caut. Si eu am umplut un tomberan cu crengute tocate dar nu m-am zgariat ca le-am luat cu grija, bucatica de bucatica :rofl: :rofl: Abia am inceput si am facut febra musculara de la atata aplecat si ridicat. Ma gandesc cu groaza ce am sa fac anul viitor cand vor fi toti trandafirii maturi :eek:f:
 

elianna

Well-Known Member
Azi am dezmusuroit si coafat trandafirii vechi, mai putin cei care i-am mutat. Sper sa nu mai vina frigul :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Ah, nu, eu ma gandeam la ceva mai subtire, un fel de impletitura nu se face? Ca mie-mi place mult mobila din impletitura si am vazut ca cea din comert nu e prea rezistenta, nu stiu din ce-i facuta dar se destrama rapid, cat inca e in magazin...
 

laural

Well-Known Member
Eu am o alta propunere :rofl: Mai aruncati din ce taiati si la mine in ograda :rofl: ...mi-am propus sa imprejmuiesc livada cu un gard de trandafiri , asa ca ...nevoia-i mare :visator:
 

geodezia

Well-Known Member
Laura ne tragi de mineca si dupa prima inflorire din mai ..
na ma trebuia sa dai un tignal si tu mai devreme
 

Luciana35

Member
Am taiat si eu sambata trandafirii dar am mai ramas cu cativa la care nu stiu cum sa procedez :?
Din ce am citit am inteles ca trandafirii englezesti nu se taie in primii trei ani dar la mine Abraham Darby are o singura ramura de aproximativ un metru.... daca nu il tai deloc am sanse sa dea ramuri de jos in intentia de a forma o tufa in viitor?
Mai am din primavara trecuta Variegata de Bologna si Tuscany superb care au crescut destul de bine anul trecut, pe ei am voie sa ii coafez sau infloresc pe lastarii de anul trecut?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poti sa-l lasi in pace pe Abraham Darby, nu e asa mare ramura incat sa trebuiasca taiata.
Da, Variegata si Tuscany infloresc pe lastarii de anul trecut asa ca nu te apropia de ei :D Variegata, daca are o anumita varsta, poate remonta, dar nu cred ca la tine e cazul! In plus, poate fi tratata si ca urcator, daca vezi ca in zona ta creste inalta.
 
Sus