Discutii despre gazon

liviu m

Member
schlucky a spus:
aici am vazut ca fac urmatorul lucru, (mai ales primavara si toaman) suprafata care nu e chiar ok se "racaie" la suprafata putin, unii arunca putin ingrasamant de inradacinare amestecat cu ingrasamnt normal, apoi semintele de iarba si apoi un strat subtire de pamant si se mentine umed


un tipp ce mi-a dat mie cineva: inainte de insamantare sa pun samanta in apa, intr-o galeata sau vas ceva...si voi vedea ca cea care se ridica sus este goala si numai buna de arucat...si am avut surpiza ca o parte destul de buna din cantitatea de samanta am arucnat-o ..... atunci am priceput si eu de ce am goluri in gazon sau nu mi-a iesit asa cum ma asteptam


asa ca voi face si eu acum aceasta "reinsamantare" in pimavare

Normal, am citit aici intr-o brosura despre gazon,...ca cea mai buna perioada de reinfrumusetare este sfarsitul lui august si tot septembrie
...atunci se tunde iarba, se verticuleaza in lung si apoi in diagonala se arunca iarba, apoi un strat de pamant subtire sau nisip (pt. a acoperi putin semintele si a nu le manca pasarile) si apoi ingrasamant de inradacinare

apoi pregatirile de iarna a gazonului in general:
tundere, verticulare in lung si diagonala, ingrasamnt cu efect de lunga durata - toate astea la inceputul lui noiembrie daca vremea tine,

spor la treaba
Uite, eu am facut urmatorul test: am pus intr-o galeata cu apa cam 150 de grame de gazon. Cel care s-a ridicat la suprafata l-am plantat intr-un loc iar celalalt de pe fundul galetii, in alt loc. Guess what? A iesit o frumusete de gazon in ambele locuri, chiar mai des si mai frumos in locul unde l-am pus pe cel care plutea pe apa (normal pt ca 80% din seminte pluteau!!!). Asa ca....
 

Blitz

Active Member
Nu am facut testul cu "galeata" :rofl: :rofl: :rofl:

Dar am de gand sa fac- poate- o prostie. Am pe teritoriul cainilor o suprafata cam pamantoasa, nu prea iese nimic acolo, ca cei doi Pointer-i ai mei tropaie toata ziua- pot fi folositi ca si compactor de sol :wink:. Si daca nu tropaie, atunci sapa gropi :rofl: .

Bineinteles ca in perioada secetoasa este praf stil Sahara, iar in perioadele de vreme ploioasa totul se transforma in mlastini stil Everglade. Asa ca am hotarat sa incerc sa pun mohor. Mi-a cules socrul meu de pe camp ceva seminte, tare sunt curioasa daca iese ceva. Macar sa nu se mai ridice atata praf :wink: Desi va fi mai complicat sa adun mizeria :roll:

Poate ma trezesc ca am mohor in gradina si la caini nimic :rofl: :rofl: :rofl:

Si intentionez sa pun mohorul exact cum se pune gazonul :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
riana a spus:
am o bucatica de teren pe care inca nu am semanat gazon si vreau sa va intreb daca as putea sa-l seman acum.

alfa a spus:
De putut poti Riana dar eu as zice sa mai astepti. Eu asa stiu ca gazonul se seamana ori primavara ori toamna de prin septembrie si ca trebuie udat in fiecare zi timp 2 saptamani ca sa iasa frumos.
 
gazon

am niste buruieni printre firele de gazon si as scapa de ele.stie cineva sau daca ati folosit ceva ierbicid care sa atace doar buruienile si nu gazonul?
 
gazonul e semanat in primavara, e beton,des,creste repede,frumos.....dar are plante straine(BURUIENI),nu multe,dar exista printre firele de iarba.as vrea sa le starpesc deoarece am vazut undeva gazon rulou care arata bestial......doar fire de iarba... :D
 
A

Anonymous

Guest
@lucifer, sigur ca este un erbicid pentru nevoile dvs. Chiar puteti incepe de saptamina aceasta ca sa-l aplicati. Cu pompa.
Eu va recomand Dicopur Top 464 SL.
Dupa parerea mea altceva mai bun nu exista, avind in vedere ca acesta, fata de surorile Dicopur D, Dicopur MP si Dicopur M, contine ceva in plus, dicamba.
Chiar daca celelalte sint ceva mai ieftine, credeti-ma, nu merita.
Asta inseamna distrugerea unei game mai mari de dicotiledonate anuale dar si perene.
Mic secret: in solutia de Dicopur adaugati si Topsin, conform conentratiei recomandate pe flacon.
In rest fiti linistit, gazonul dumneavoastra nu va pati nimic.

Gazonul la rulou este scump, cel putin 5eu fara montaj.Ce este sub rulou, nu se prea vede, dar costa in draci (folie geotextil, nisip, buldozer, etc ) Iar cind incepe sa se imbolnaveasca, atunci sa te tii bine. In general rulourile arata bine cind sint stocate, problemele apar dupa montaj.
Intrebare: gazonul dvs. este irigat, cum ?

PS: este posibil ca sa nu nimeriti farmacia care are Dicopur-ul la vinzare. Distribuitorul este Redoxim, iata nr. de telefon al agentului din Arad:

http://www.redoxim.ro/arad.html

Va postez si link-ul cu fisa tehnica:

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cac ... 5PkJLyiddw
 
noi doi multumesc mult de informatii.asa complecte n-am primit de cand ma stiu!! :D gazonul nu duce lipsa de apa deloc...e udat zilnic seara din abundenta,iar in zilele caniculare care au trecut a fost udat dimineata devreme si seara dupa apus.
 
A

Anonymous

Guest
Cu placere.
Poate este udat cam prea mult. Il udati la mina, cum procedati ?
Trebuie luat in calcul ca noi nu sintem in UK, unde clima este cu totul diferita.
Ar trebui sa studiati, cu lupa, frunza gazonului, ca sa determinati daca nu aveti ceva probleme datorita udarii intensive.
Ideea este ca gazonul sa fie udat in reprize mici si dese. Pentru asta se foloseste controler-ul.
 

Focusica

New Member
noiDoi+ a spus:
Ideea este ca gazonul sa fie udat in reprize mici si dese. Pentru asta se foloseste controler-ul.
Treaba cu udatul gazonului putin si des este discutabila. Din cate am citit este de preferat a fi udat mai rar si din abudenta pentru a preintampina dezvoltarea radacinilor in apropierea scoartei solului si a le lasa sa se dezvolte in jos. Personal am adoptat aceasta metoda si ud rar gazonul.
 
A

Anonymous

Guest
Asta e daca va bazati numai pe cartea lui Daniel Boswirth si Alice Thinschmidt ("Ingrijirea gazonului", pag 40) :)
Personal nu prea le dau dreptate si ca sa verificati informatia, va rog sa scoateti cu cazmaua, dintr-o margine, o sectiune de pamint cu gazon. Apoi uitati-va atent la ce adincime au ajuns radacinile .
Ce ziceti, mai au dreptate cei doi autori ?
Bun, daca aveti un gazon de firma, atunci trebuie sa solicitati "specificatia tehnica" de la producator. Fiecare are "recomandarile" caracteristice de plantare si de irigare, functie de tipul lui.
Totusi, daca gazonul dvs. arata corect, nu este bolnav, rezulta ca ati luat decizia corecta.
 

alfa

Active Member
sun_flower a spus:
repostez aici

am plantant in aprilie-mai (cand a dat caldura aici) gazon tip rulou. am respectat instructiunile date de producator, si parea ca ii merge bine. am facut greseala sa il tund scurt (cred ca la 2cm) si de vreo 2-3 ori l-am udat pe soare. cert e ca acum sunt zone uscate, unele destul de mari, altele cu fire de iarba printre cele uscate (am sa fac poze sa vedeti). au trecut aproape 2luni de la plantare si producatorul ne-a sfatuit de la inceput ca sa ii dam ingrasamant (nici nu stiu de care, lichid sau tip granule). acum fiind ars, imi este frica sa dau cu ingrasamant (plus am citit pe net ca se da ingrasamant primavara si toamna). voi ce ma sfatuiti sa fac? cum sa il salvez?

ingrasamantul de tip granule se topeste, sau ramane asa? am 2 catei care isi baga nasul peste tot, nu as vrea sa manance din greseala

madairina a spus:
Iti povestesc din experienta noastra cu gazonul.
Noi il dam cu ingrasamant de 3 ori pe an (aprilie - iunie - septembrie) si folosim un sortiment de la floraself (granule) care este ambalat la galeti de 5km (nesecar pentru 160mp). Dupa ce am dat cu ingrasamant am udat foarte bine ca sa se topeasca (cu siguranta se topeste). Vara tundem gazonul pe o trapta mai mare iar toamna mai mica. Dupa parerea mea in locurile in care s-a ars ai putea sa pui seminte de gazon.
Asa arata gazonul nostru.

quote="madairina"]Iti povestesc din experienta noastra cu gazonul.
Noi il dam cu ingrasamant de 3 ori pe an (aprilie - iunie - septembrie) si folosim un sortiment de la floraself (granule) care este ambalat la galeti de 5km (nesecar pentru 160mp). Dupa ce am dat cu ingrasamant am udat foarte bine ca sa se topeasca (cu siguranta se topeste). Vara tundem gazonul pe o trapta mai mare iar toamna mai mica. Dupa parerea mea in locurile in care s-a ars ai putea sa pui seminte de gazon.
Asa arata gazonul nostru.
[/quote]


sun_flower a spus:
revin cu poze din gradina (e mica rau la 50m2, deci nu va asteptati la campuri campuri :rofl:




astea sunt petele cele mai nasoale


madairina a spus:
Semintele de gazon ies cam in 10 zile. Eu zic sa pui seminte direct acolo unde s-a ars. Dar nu uita ca trebuie udat destul de mult (nu cand bate soarele rau) . In anul 2008 am pus seminte de gazon in august si au rasarit, chiar a aratat destul de bine.
Vezi ca exista si seminte de gazon pentru regenerare.

sicora fabian a spus:
Sun_flower, nu ai catei prin gradina? Mai pateste asa din cauza urinii lor.

ruxitzika a spus:
Multa lume da rateuri la inceput cu acest gazon rulou, si de cele mai multe ori exact din cauza greselilor care s-au amintit mai sus. Partea buna este ca acesta se poate recupera in ceva timp daca parte de o ingrijire corespunzatoare in viitor.

sun_flower a spus:
sicora fabian a spus:
Sun_flower, nu ai catei prin gradina? Mai pateste asa din cauza urinii lor.
cateii mei sunt cei din avatar, la 3kg bucata :) ei nu stau in gradina (inca) pentru ca nu am apucat sa le ingradesc o zona a lor. au mai facut pipi, insa daca zic de 10 ori pe saptamana, mi se pare mult. deci nu cred ca urina sa fie problema, mai ales ca in partile arse rau ei nu ajung

sun_flower a spus:
ruxitzika a spus:
Multa lume da rateuri la inceput cu acest gazon rulou, si de cele mai multe ori exact din cauza greselilor care s-au amintit mai sus. Partea buna este ca acesta se poate recupera in ceva timp daca parte de o ingrijire corespunzatoare in viitor.
ce intelegi prin ingrijire corespunzatoare? eu acum l-am tuns la 6cm (masina de tuns are 3 trepte 2cm-4cm-6cm) si dupa cum a crescut trebuie iar sa il tund (doar la 10zile). sa il tund mai scurt? de udat il ud numai dupa 6-7 seara cand nu mai bate soarele pe el. l-as uda mai curand dimineata, insa de la ora 4-5am e deja acoperit de soare, si incerc sa evit cat se poate. eu il ud destul de bine (las aspersorul cam 20min intr-o zona, de devine mlastinos sa zic asa, cand il mut) - poate fi o problema?
sicora fabian a spus:
La fiecare tundere, prin indepartarea ierbii tunse, gazonul pierde energie acumulata, iar daca se taie mai mult de jumatate din lungimea firului, isi revine cu greu. Deci este recomandata o usoara fertilizare si udare imediat dupa fiecare tundere, iar in ceea ce priveste urmatoarea tundere, se face atunci cand firul de iarba a crescut cu o treime fata da inaltimea de tuns! De aceea in plin sezon de vegetatie se tunde mai des! Cu timpul vei capata experienta si vei sti fara sa mai masori.
La cum arata petele si spui ca nu-s de la catei, atunci poate fi o supradoza de ingrasamant scapata acolo ori boli. In Romania sunt produse care combat un complex de boli foliare la graminee, deoarece rar ataca un singur patogen.
Ar mai fi o posibilitate, dar daca spui ca uzi des si bine, se exclude.
Regula de baza pentru o peluza frumoasa este tuns-fertilizat-udat la timpul potrivit!

sun_flower a spus:
sicora fabian a spus:
La fiecare tundere, prin indepartarea ierbii tunse, gazonul pierde energie acumulata, iar daca se taie mai mult de jumatate din lungimea firului, isi revine cu greu. Deci este recomandata o usoara fertilizare si udare imediat dupa fiecare tundere, iar in ceea ce priveste urmatoarea tundere, se face atunci cand firul de iarba a crescut cu o treime fata da inaltimea de tuns! De aceea in plin sezon de vegetatie se tunde mai des! Cu timpul vei capata experienta si vei sti fara sa mai masori.
La cum arata petele si spui ca nu-s de la catei, atunci poate fi o supradoza de ingrasamant scapata acolo ori boli. In Romania sunt produse care combat un complex de boli foliare la graminee, deoarece rar ataca un singur patogen.
Ar mai fi o posibilitate, dar daca spui ca uzi des si bine, se exclude.
Regula de baza pentru o peluza frumoasa este tuns-fertilizat-udat la timpul potrivit!
alta greseala, era inalt de tot gazonul, la cca 10cm cand l-am ras la 2cm. na, mi s-a parut scump, aveam masina de tuns a socrilor care nu se regleaza, iar al meu barbat a zis ca e bine, ca asa scurt se tunde. normal ca acum am cumparat masina mea de tuns care se poate regla :)

hmmm, la asta nu m-am gandit. pe bucata asta din fata unde este arsa cel mai mult am pus inainte sa pun ruloul fertilizator granule si apoi gazonul pe deasupra. nu am dat cu apa sa se topeasca deci e posibil sa fie de la asta.

am dat saptamana trecuta cu romparasect sa moara eventualele capuse, insa raul era deja facut (iar m-am asigurat ca romparasectu nu face rau)

multumesc de tot pentru sfaturi! sunt de-a dreptul total incepatoare in asta si se pare ca am gresit cu destule. acum trebuie sa repar si sa invat :)

deci acum o sa iau niste seminte de gazon si le arunc pur si simplu pe zonele arse (fara sa scurm fara nimic) si udat din belsug?

quote="sicora fabian"]Nu. Trebuie sa vezi mai intai care este cauza! Daca-i boala si pui seminte, vor muri si ele, daca este o supradoza, la fel! Ideal ar fi sa decupezi - decapezi portiunile afectate si sa pui petice din acelasi "covor"! Astfel vei avea si decor imediat![/quote]


quote="sun_flower"]
sicora fabian a spus:
Nu. Trebuie sa vezi mai intai care este cauza! Daca-i boala si pui seminte, vor muri si ele, daca este o supradoza, la fel! Ideal ar fi sa decupezi - decapezi portiunile afectate si sa pui petice din acelasi "covor"! Astfel vei avea si decor imediat!
petice nu am cum sa pun pt ca aici nu se vinde ruloul la metru (e complicat, cu comanda, etc), insa pot decoperta si spala? pamantul si apoi sa pun seminte gazon. o sa arate urat un timp insa asta e. sper ca in 2-3 sapt sa apara gazonul nou[/quote]


sicora fabian a spus:
Daca tot ai pus covor, ia din alta parte a gradinii care este mai ferita de priviri si semeni acolo, iar peticile scoase le pui unde ai nevoie. Insamantarile astea in gazon merg destul de greu!
Da asa ar trebui pentru insamantare, sa scoti pamantul din "pata", pui altul, tasezi si-i bine ca deasupra sa pui pamant deja amestecat cu seminte si tasezi iar. Prima udare o faci cu o solutie de fungicid!

quote="sun_flower"]
sicora fabian a spus:
Daca tot ai pus covor, ia din alta parte a gradinii care este mai ferita de priviri si semeni acolo, iar peticile scoase le pui unde ai nevoie. Insamantarile astea in gazon merg destul de greu!
Da asa ar trebui pentru insamantare, sa scoti pamantul din "pata", pui altul, tasezi si-i bine ca deasupra sa pui pamant deja amestecat cu seminte si tasezi iar. Prima udare o faci cu o solutie de fungicid!
asa o sa fac la anu. vad ca in afara de cele 4 pete mari si arse, restul isi revine usurel. sa vedem cum supravietuim iernii si la anu o sa cumpar ceva gazon-covor sa acopar zonele problema. ce ingrasamat folositi voi toamna in pregatirea pentru iarna? in 2 saptamani revin in tara si cu ocazia asta pot sa cumpar una alta (ca aici habar nu am ce sa iau)[/quote]


Blitz a spus:
Eu folosesc ingrasamant granulat din supermarket, este ingrasamant si "ierbicid" in acelasi timp, deci nu lasa sa prolifereze alte buruieni. Am pus toamna si am udat, primavara inca o data si am pus si acum vreo saptamana, inainte de a incepe sa ploua. De crescut creste bine, nu este insa perfect- mai cate o gaura, mai rar in alte locuri :wink: Mai urmeaza sa pun ingrasamant probabil toamna (eventual inca o data inainte de asta prin august) in octombrie.

Oricum, nu stiu cum este gazonul "rulou", dar cel din seminte are nevoie de vreo 2 ani de ingrijire pana arata mai "substantial".

sun_flower a spus:
Blitz a spus:
Eu folosesc ingrasamant granulat din supermarket, este ingrasamant si "ierbicid" in acelasi timp, deci nu lasa sa prolifereze alte buruieni. Am pus toamna si am udat, primavara inca o data si am pus si acum vreo saptamana, inainte de a incepe sa ploua. De crescut creste bine, nu este insa perfect- mai cate o gaura, mai rar in alte locuri :wink: Mai urmeaza sa pun ingrasamant probabil toamna (eventual inca o data inainte de asta prin august) in octombrie.

Oricum, nu stiu cum este gazonul "rulou", dar cel din seminte are nevoie de vreo 2 ani de ingrijire pana arata mai "substantial".
ce marca folosesti? si de unde se poate lua din bucuresti?

Blitz a spus:
Sorry pentru raspunsul intarziat. Se numeste Gazon Proper, nu l-am luat din Bucuresti, mi-au adus copiii din Timisoara, cred ca de la Praktiker. Era vreo 80 de RON cutia mare asta toamna.

gradinar1 a spus:
Eu am cumparat Vilmorin - un ingrasamant foliar care are si efect de inverzire. Se gaseste la recipiente de 1l, se dilueaza cu apa si se stropeste pe gazon - 2 ore nu trebuie sa ploua dupa aplicare.
Efectul este f bun!

Blitz a spus:
Multumesc mult pentru idee! Dar deja mi-e groaza sa-i mai dau "sportivului" meu sa "pape" :rofl: , ca sis asa il tund 1 data pe saptamana :wink:

sun_flower a spus:
Blitz a spus:
Sorry pentru raspunsul intarziat. Se numeste Gazon Proper, nu l-am luat din Bucuresti, mi-au adus copiii din Timisoara, cred ca de la Praktiker. Era vreo 80 de RON cutia mare asta toamna.
nu-i problema, de abia miercuri ajung in tara. pana atunci fac lista de cumparaturi cu ce trebuie sa iau :) banui ca gasesc si la praktiker din bucuresti, ca in general au aceeasi marfa

asta cu ingrasamant + ierbicid e o idee grozava, ca vad ca au inceput sa apara niste plante prin gazon, chit ca e tuns 1 data la 2 saptamani. mie mi-e cam teama ce sa fac cand vine toamna-iarna, insa ma ajutati voi, stiu eu :wink: :oops: [/img]

Blitz a spus:
Sun Flower, nu este problema cum se cheama sau ce firma este. Ingrasamant+ierbicid sa fie pentru gazon. Scrie si pe cutie cum si cand se da. Ideea este ca se foloseste cel putin de 3 ori pe an, cel putin asa am retinut eu :oops: , eu fac cam asa: toamna, cand presupun ca este ultimul tuns (depinde de clima, meteo, etc.), dupa ce imi trec sportivul pe la frizerie, imprastii granule si ud (daca nu cumva reusesc sa nimeresc inainte de o ploaie zdravana). Apoi primavara si inca o data vara, tot asa, dupa tuns. Apoi trebuie udat bine. Anul acesta la "fertilizarea de vara" am avut "norocul" sa ploua zdravan vreo doua zile dupa ce am fertilizat. Acum am onoarea sa tund gazonul saptamanal :rofl: :rofl: :rofl:
 

alfa

Active Member
nikki a spus:
salut ,am pus si eu gazon de umbra ieri (08-09-2009) ,inainte de asta am sapat locul am ierbicidat (asta inainte cu 1 saptamana) am maruntit terenul si dupa ce am am pus gazon am dat cu complex 16-16-16 ,vreau sa stiu daca acest gazon va iesi deoarece acest teren este umbrit de un bloc ,am inteles ca va iesi foarte frumos la inceput dar in viitor va fi foarte firav si geva de genul asta practic este lumina si umezeala in acel loc dar nu prea ajung razele soarelor ,gazonul este vilmorin ptr umbra a costat 40 de ron o cutie de 1kg ,cu ce pot sa-l mai ajut dupa ce va rasari ,am inteles ca ar trebui dat cu fer-plat sau plant fer ceva de genul acesta ?crede-ti ca o sa se mentina acel gazon acolo. si daca este bine si perioada in care l-am pus? am inteles de aici ca ar trebuie udat in asa fel incat sa nu se usuce pamaintul la suprafata. daca ave-ti ceva sfaturi va rog saimi zice-ti. ce pot sa va mai zic este ca in acel loc liliacul (pom) creste foarte bine mai sunt ceva arbori care fac un fel de pastai lungii si astia se prezinta foarte bine si bineinteles gardul acela viu (mancarici cum se spune in popor). de udat nu sunt probleme am posibilitate de nal uda in fiecare zi treaba este cu lumina soarelui.si inca ceva , am luat pomisori sunt cam de 1m din selgros liliac i-am plantat cam prin aprilie-mai sun uda-ti zilnic ,la inceput au fost fara frunze aveau acolo 3-4 frunze au facut o vegetatie foarte frumosa au un coroana cam de 20 cm in diametru ,dar asta la inceput apoi au stagnat cateva luni bune frunzele sau vestejit la unul dintre ei si au cazut ,dar de cateva zile cel care nu avea frunze qa facut o vegetatie foarte frumoasa l-a depasit pe celelalt iar acele este foarte vestejit si nu creste deloc.ce trebuie sa fac ?

mirela06 a spus:
Nikki, depinde de firma si de seriozitatea ei. In general tot ce este ieftin, nu are valoare productiva.Iarba de gazon, cea originala, nu cea de Sudan, pe care o gasim oriunde, este f. rezistenta si de o calitate exceptionala. Ea se foloseste si pe terenurile de fotbal, dar, imi pare rau ca spun,este f.f. scumpa, insa merita. Asta depinde de puterea fiecaruia de a se convinge daca se merita amplasarea in cutare , sau cutare loc, sau de faptul ca merita sa dea atitia bani, asta avind in vedere motivatiile ( loc propriu, vecini buni, spatiu, etc) . Mult noroc in hotarire si alegere. :D

nikki a spus:
ok , rasarit prima data pe 14.09.2009 ,dar nu peste tot ,deci cam la 4 -5 zile astazi suntem in 18 si tot nu este peste tot rasarita ,crezi ca va da peste tot ?

ruxitzika a spus:
de obicei gazonul din samanat nu iese uniform, adica nu toate firele ies deodata si nu peste tot in aceeasi densitate. daca pamantul a fost pregatit corect inainte de samanare si samanta repartizata uniform, tot va mai trebui sa faci unele completari prin locurile mai golase. perioada asta a anului este buna pentru semanat semintele de gazon, macar esti sigur ca nu urmeaza perioade de canicula care sa ti-l afecteze.
daca il intretii constant si corespunzator vei avea rezultate bune.
daca zici ca samanta este pentru umbra, atunci nu-l va deranja lipsa soarelui.
sincer iti spun nu am prea avut succese mari cu vilmorin, turfline mie mi se pare mai bun. dar acum ramane sa asteptam rezultatul.
cand uzi ai grija jetul se apa sa fie ca la dus, caci altfel toata samanta se va imprastia, rezultand golurile de mai tarziu.

nikki a spus:
salut, deci am completat acele goluri si acum 2 zile l-am tuns prima data , crescuse prin unele locuri foarte mult si foarte des dar este prea firav(prea subtiri firele dar au 10cm ) , plus ca au mai dormit si cativa caini pe acolo la-u cam tasat dar sper sa isi revina acum am inchis locul foarte bine , gazonul tuns avea cam 3 saptamani si cel cu care am completat din nou ar vre-o patru zile acum dar nu a dat ,problema este ca eu am completat cu gazon dar peste el am pus pamant din acela de,flori ,nu am avut de unde sa iau nisip sau altceva am gresit cu ceva aici temperatura este ziua cam 25 -27 de garde si noaptea cam 11 grade ,nu a plouat de loc ,dar eu il ud o data pe zi seara ,am luat o solutie de inverzit gazon si se foloseste in doua scopuri ,curativ si de intretinere ,pot sa o folosesc acum?sau sa folosesc acel complex(bobite) npk 16-16-16 cu asta am mai dat si la inceput cand am insamantat prima data?

ruxitzika a spus:
intotdeauna gazonul proaspat rasarit esti firav. ca si optiune personala, si e posibil sa nu fie corect ceea ce spun, eu as avea emotii ca acest ingrasamant sa nu arda firele tinere. eu nu l-as folosi. l-as lasa sa se intremeze in ritm normal. tunderile repetate vor duce la cresterea densitatii lui. udat corect el ar trebui sa-si absoarba singur substantele din sol.
e strict o parere personala, posibil sa nu am dreptate :nu stiu:

aleynad a spus:
si eu sunt de acord cu ce a postat Ruxitzika,
in plus eu zic ca trebuia sa mai astepti cateva zile cu tunsul gazonului, daca nu are radacinile f bine formate, risti ca masina de tuns sa-ti-l smulga din pamant pe alocuri
prima data cand tunzi gazonul, cutitul la masina de tuns trebuie reglat astfel incat sa-l tunda mai lung decat de obicei
abia la a doua tundere incepi sa-l tunzi normal, scurt

nikki a spus:
OK,NU LA SMULS dar nici nu a tuns mare lucru ,este prea firav ,ce zice-ti este bine ca am insamantat din nou si am pus peste seminte pamant de
flori va iesi pe acolo insamntarea a avut loc acum 7 zile dar nu a iesit mare lucru prin gauri ,asta seara
oricum ploua de rupe sper sa se fac si mai frumos ca apa de la robinet nu se compara cu ploaia.este un sol ciudat cu ceva pietris fin foarte dur ,daca uzi in 2 minute se face balta acolo,deci pot sau nu sa folosesc ace solutie curativa sau de intretinere sau acel complex 16-16-16 , am sa fac si poze maine.

huni a spus:
Ie ti-as recomanda ca pana primavara sa nu umbli deloc pe suprafata semanata, ca poate cu umblatul pentru tuns si completari faci mai mult rau decat bine. In locul tau eu nu as face nimic in afara de udatul regulat care este cel mai important. Este prea devreme sa faci completarile pentru ca in 2 saptamani inca nu se vede prea bine unde trebuie si unde nu, iti dai seama mai bine primavara (poate nu o sa ai nevoie de completare deloc, daca ai semanat corect). Eu iti recomand ca sa nu folosesti nici o solutie, lasa gazonul sa creasca in pace...este prea devreme...oricat ai vrea nu-ti poti face gazon matur intr-o luna :). La anul in aprilie poti sa pui ingrasamant complex, granulat, care este absorbit treptat si are efect indelungat, solutiile lichide sunt numai temporare si nu prea se folosesc pentru gazon.

nikki a spus:
multumesc, am sa-l lasa in plata domnului pana la primavara (DOAR AM SAL UD REGULAT CAT MAI PERMITE VREMEA ),pacat ca se strica vremea ca deja incepuse sa imi placa ce fac ,adica un tuns ,un udat o completare :rofl: .deja incepuse si lumea sa fie invidioasa pe acolo si sa isi dea fiecare cu parerea despre gazon ,ca mare lucru nu facusem ,doar curatisem un loc viran si pusase-m samainta de gazon :rofl:.

aleynad a spus:
e posibil sa germineze mai bine semintele dupa ploaie, chiar si in locurile unde inainte nu iesise nimic
asteapta pana la primavara, nu mai face completari acum pentru ca in curand vor scadea temperaturile, iar gazonul rasarit nou nu va rezista frigului
e timpul prea scurt pentru a-si forma radacini rezistente

nikki a spus:
ai avut dreptate ,dupa ce sa oprit ploaia practic tote locurile unde nu era sau umplut de perii minusculi .dar unde era putin mai mare a cam batut-o si a culcat-o.
 

Dana29

Member
Am pus si eu gazon din seminte in toamna trecuta. Aproape tot e frumusel acum, mai putin o bucata care a fost pusa ultima si nu a apucat sa creasca in toamna. Insa se pare ca incepe si acolo iarba sa creasca. Am cumparat Dicopur Top 464 SL pentru a ucide buruienile din gazon. Dar as vrea sa stiu daca pot sa dau cu acest erbicid si printre tuia, pe care ii am pe marginea gardului si printre trandafiri. Am citit pe forum despre alte erbicide selective ca nu e bine sa dai cu ele aproape de flori si de pomi. Dar nu am gasit nimic de Dicopur.
 

fisulix

Member
Ti-as recomanda sa nu erbcidezi pana in toamna din urmatoarele considerente:
1. iarba daca zici ca e pusa din toamna, inca e sensibila.
2. cu erbicid este indicat sa dai toamna pentru ca plantele se pregatesc de iernat si acumuleaza substantele nutritive din frunze in radacini (odata cu acestea si erbicidul, care le va ditruge).
3. daca insisti totusi sa dai cu erbicid acuma, ar trebui totusi sa astepti sa iasa dicotiledonatele (patlagina, papadia etc), si nu in ultimul rand
4. NU STROPI TUFELE DE TRANDAFIRI cu acest erbicid, doar pe jos.
 

Dana29

Member
Multumesc mult! Din pacate nu mai pot astepta pana in toamna pentru ca au iesit multe buruieni deja in gazon. O sa incerc sa dau mai mult pe buruieni si nu peste tot in gazon, pentru ca inteleg ca oricum intra prin frunze in radacina. Daca nu sunt frunze atunci nu are rost sa dau peste tot gazonul. Si o sa gasesc o metoda sa protejez transafirii. Poate incerc cu o pensula sa dau direct pe buruieni.
 

Dana29

Member
In cazul aleii de trandafiri, buruienile sunt grupate frumos chiar pe marginea aleii, unde am pus un gard de protectie ca nu intre cainii mei si unde nu pot sapa. In rest am avut grija sa le sap. Si fiind asa compacte, imi e destul de usor.
 
Sus