Discutii despre gazon

Claudiavis

Active Member
Probleme cu iarba - vreau gazon!!!!

Ziua buna, dragii si dragele mele,

La casa parintilor mei avem o problema: cind ne-am apucat sa facem gradina, am plantat de toate (tufe, conifere, chestii) si in paralel am inceput sa punem si seminte de, credeam noi, gazon. S-au prins toate, "gazonul" a rasarit, iar dupa o vreme am constatat ca era de fapt un fel de iarba care face si o tulpinita destul de inalta, care la baza se intareste si nu mai are culoarea verde (capata aspect de uscat). Cind am tuns-o (crescuse de la ploi vreo 20-25 cm inaltime), sa ni se faca rau, nu alta. Gradina arata acum ca un cimp uscat si tepos. Intrebarea este: ce ar trebui sa facem pentru a inlocui iarba asta (banuiesc ca radacinile sint viabile inca) cu un gazon normal, care sa ramina verde si sa nu faca tulpina? Am putea ierbicida selectiv doar iarba? Cu o bidinea? Exista vreun risc pentru celelalte plante?

Va multumesc mult pentru orice sugestie.
 

alfa

Active Member
Claudia, esti sigura ca nu merita pastrat gazonul?

Daca abia acum ati facut prima taiere, e normal sa arate urat. Trebuia tuns inca de prin martie- aprilie, grablat puternic si apoi dat cu ingrasamant. Poti sa faci si acum lucrarile acestea.
Greblezi puternic, ca sa smulgi firele uscate. In prima faza nu va arata prea bine, dar face bine. Tunderea se face foarte jos, adica se tunde foarte scurt. Cum ploile sunt acum frecvente, are apa destul ca sa creasca. Peste vara, cand e seceta se lasa firul mai lung.

Daca vrei sa scapi de tot de el, dai cu un ierbicid total. Se gasesc pompe ieftine in magazine, la 5 litrii e usoara de manevrat si poti stropi mult mai efecient decat cu bidineaua.
 

Claudiavis

Active Member
Multumesc, Alfa. Iarba respectiva nu cred ca e iarba de gazon. Nu creste in smocuri, are tendinta sa se lungeasca foarte mult (sa faca tulpinita) si are firul lat cam de 5 mm.

Noroc ca suprafata nu e foarte mare... cred ca vreo 100 mp cu totul.
 

michaela

Active Member
Cred ca e Iarba de sudan.... e tare naspa o stiu :x .... practic face "cotoare" la taiere...unii o insamanteaza pentru furaj, posibil sa fi fost inainte.... ; eu cand mi-a iesit prin gazon... am smuls tufele si am insamantat in zona seminte de gazon... acum.. daca la tine e o suprafata mare eu as ierbicida... buba e ca trebuie sa folosesti ierbicid total adica si pt graminee sa scapi de ea, dupa o perioada de poti insamanta gazonul.
-daca este iarba asta este f rezistenta... si se multiplica repede in detrimentul gazonului.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Claudiavis a spus:
Multumesc, Alfa. Iarba respectiva nu cred ca e iarba de gazon. Nu creste in smocuri, are tendinta sa se lungeasca foarte mult (sa faca tulpinita) si are firul lat cam de 5 mm.

Noroc ca suprafata nu e foarte mare... cred ca vreo 100 mp cu totul.
orice soi de iarba netuns o buna bucata de timp face tulpina si ca un soi de spic. Poate doar sa fi folosit o varainta de gazon cu creste f lenta.
Eu as aplica solutia propusa de alfa, merita sa incerci pentru 2-3 saptamani si sa ai grija sa tunzi saptamanal si sa aplici si ingrasamant.
 

FlorentinaS

Member
Eu sigur am plantat gazon peste tot si tot am obtinut spice din alea, pentru ca nu l-am tuns la timp. Ba am cumparat si gazon la rulou si daca nici ala nu e gazon.. Si ala a facut spic, din acelasi motiv.
Singura solutie: il tai de cateva ori la rand, la cateva zile, la cea mai joasa treapta a masinii. La inceput arata urat, chel si cam ne-verde :mrgreen: , dar dupa aia isi revine.
Eu nu i-am pus decat o singura data ingrasamant anul asta, prin martie parca. Mi s-a spus sa nu ii mai pun, pt ca si-asa creste f. repede (trebuie tuns cam la 4-5 zile).
 

sicora fabian

Active Member
Fetele au dreptate. Pentru a avea o peluza, gazonul trebuie tuns des, udat la nevoie - chiar si zilnic, si ingrasat dupa fiecare tundere. Pentru a nu slabi firul de iarba, la tundere nu trebuie sa se taie mai mult de o treime din lungimea lui.
 

FlorentinaS

Member
Am uitat sa spun: la mine spicele erau asa de tari, ca mai mult semanau cu niste aschii de lemn. Masina de tuns abia facea fata si se chinuia motorul de ziceam ca isi da obstescul sfarsit iar eu am facut bataturi si basici fara numar fara numar taind cu foarfeca marginile...
La noi gazonul se uda de 2 ori pe zi, la 7 dimineata si seara, cate 10 minute.
 

Claudiavis

Active Member
Multumesc pentru raspunsuri.

Din ce am vazut, gradina din fata casei acum nu mai e aproape deloc verde. Cind a taiat mama scurt iarba aia, au ramas doar cotoarele :)

Si mi-a mai spus mama ca saminta din care a iesit chestia asta nu semana cu saminta de gazon. Era de vreo 2-3 ori mai mare :)

O sa ma mai duc zilele astea pe-acolo sa vedem ce s-a mai intimplat.
 

Pocalinda

Member
Vecinii de langa au impratiat pe toata suprafata gazonului granule de azot. Credeti ca e util, as incerca si eu. Sau e de preferat la primavara?
 

fisulix

Member
Depinde ce fel de granule au imprastiat. Este indicata aplicarea unui ingrasamant si toamna pentru fortificarea gazonului inainte de intrarea in iarna. Insa depinde de concentratia de azot, toamna se aplica putin azot fata de primavara (de tipul 24-8-16) si mai mult fosfat si potasiu (de tipul 5-14-30)
 

Pocalinda

Member
Din cate am inteles a fost azot cu intrebuintare generala la culturi de legume ce se gaseste la saci, se vinde la kg.

Imi vine sa incerc si eu, rau nu are ce sa-i faca,nu?
 

fisulix

Member
Nu are ce rau sa faca decat la buzunarul tau :D Azotul este factorul care influenteaza cresterea vegetativa, lucru care pe timp de iarna nu se intampla. Deci e cam risipa, parerea mea...
 

sicora fabian

Active Member
Cu azot dat in toamna ai sansa sa-l debilitezi si sa-l si arzi!
Insa niste fosfor si potasiu, cum spune si Fisulix, n-ar strica . . .
 
Sus