Delfinium

Roxana Peled

Active Member
E sub mar in coltul casei :D
Nu prea are cine stie ce soare momentan dar cand o sa fie curtea gata o sa aiba in jur de 2-3 ore dimineata. Mai mult mi-e frica sa nu-l ard aici la noi in Bucuresti.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E ok si asa...nu are el problema cu soarele... dar are probleme cu uscaciunea pamintului....

Roxana Peled a spus:
E sub mar in coltul casei :D
Nu prea are cine stie ce soare momentan dar cand o sa fie curtea gata o sa aiba in jur de 2-3 ore dimineata. Mai mult mi-e frica sa nu-l ard aici la noi in Bucuresti.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A doua tura de inflorire ... dar foarte anemica din cauza secetei........Au mai inflorit:



 

MASCHA

Active Member
Delfiniumii mei dupa ce i-am salvat de la a fi devorati de melci,dupa ce au inflori foarte frumos si au fost atractia gradinii cu albastrul acela deosebit :D ,i-am tuns si speram sa ramana tufa pana prin toamna,dar s-au uscat pe rand toate frunzele si nu a mai ramas nimic :(
Am sanse sa rasara din nou,sau caldura i-a omorat si asta a fost tot ?....
 

Roxana Peled

Active Member
Astept si eu raspuns la treaba asta ca tot cam asa stau si ai mei :)
Mai au o frunza-doua verzi in mijloc dar cam atat ...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au shanse sa mai rasara, dar sint mici. Le trebuie neaparat apa si protectie la radacina pe perioada secetei.

Nu e bine sa fie taiati inainte de val de seceta. Se pot taia lujerii de floare, dar in ainte de val de seceta se lasa cit mai multe frunze, se mulceste tot stratul cu scoartza si se da apa.... macar de 2 ori pe saptamina...

Daca verile sint cu caldura mare, atunci e bine sa fie pusi unde au semiumbra....adica sint protejati de soarele cel mai arzator. Probabil moldova si zonele mai racoroasa/ploioase pot sa stea direct in zonele cu soare toata ziua.
 
Sus