Delfinium

Roxana Peled

Active Member
Ai mei, cei luati de la mama ta, s-au prins amandoi :D
Unul arata foarte bine si cred ca va si inflori pentru ca ii creste o tija si nu prea vad pentru ce i-ar creste altfel.
Al doilea arata OK, fara tija insa si cu frunzulite mai mici.
Tot ce am primit de la mama ta mie mi-a mers absolut grozav :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Popgeo! Mai experimentez cu ei, sunt plante deosebite, si sper ca pana la urma sa reusesc sa-i am si eu in gradina. Deocamdata am pus la germinat seminte, incerc si varianta aceasta. :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au inceput sa infloreasca, cu toata seceta.


11 Mai, primul deschis.

Primul delfinium:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Dupa ploile astea au inceput sa infloreasca delfiniumii mai consistent... incepe sezonul lor, prima inflorire..............Au mai inflorit:






 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, cind a fost perioada rece si ploioasa la inceputul primaverii doar delfiniumii au crescut ca in povesti, restul au cam stagnat. Acum cu ploile astea si racoare, la fel... delfiniumii se dezvolta accelerat pe inaltime si in spic.

Adina-Ioana a spus:
Geo, superbe exemplare! Se pare ca ploile recente au dat un nou avant gradinii fermecate. :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, cam au nevoie de apa. Nu le place seceta, se descurca Ok cu caldura daca au protectie la radacina... si le plac noptile mai racoroase............ cind dau de apa suficienta si de racoare peste noapte se pot face gigantici (unii).

happy a spus:
Geo,delfinium au nevoie de multa apa?Vad ca se duc si la 2m!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
popgeo ,sunt superbe :D
am si eu unu in gradina ,dar nu face tije asa de lungi dar il ador si asa ,in realitate e mov dar nu pot sa-l pozez :roll:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nici eu nu ma asteptam sa faca asa tije lungi ai mei, dar nu pot sa zic ca imi displace. Unii sint mai mici, dar majoritatea sint peste 1.6-1.8 m in al treilea an de la semanare. Altzii sint gigantici... ajung la 2.x m.


sannamaria a spus:
popgeo ,sunt superbe :D
am si eu unu in gradina ,dar nu face tije asa de lungi dar il ador si asa ,in realitate e mov dar nu pot sa-l pozez :roll:
 
Sus