Delfinium

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am incercat 2 ani cu el, nu vrea si pace la mine in gradina :(
Aceeasi poveste si cu lupinul...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu sunt la a 2-a incercare cu delfinium, am cumparat radacina si anul trecut a inflorit, dar pe urma, cand a dat arsita, a inceput sa se usuce, desi il udam. Bine ca m-a dus mintea sa las niste seminte sa se coaca, le-am recoltat si am semanat, asa ca toamna am avut rasad iar acum sunt frumusei, i-am pus in alt loc, sper ca acolo sa le placa!
 

geodezia

Well-Known Member
am patit si eu acu 2 ani cu ei chestia cu soarele si udatu asa ca anua sta am luat 2 ai i-am pus la umbra .. sa vad ce si cum ..daca nu vor nu vor si am terminat ..
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana Peled a spus:
Ok, m-am linistit :whew:
Am crezut ca vara i-a dat gata. Ai mei luati in toamna au trecut deja o iarna cu bine :D deci am sanse sa pot pastra delphiniumi ...
Deja sunt semne bune, sper sa reusesti. Eu mi-am cumparat seminte din Polonia. Incerc si asa... :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hmm... depinde si de cit apa e in sol iarna, depinde de tiul solului si mai poate fi si infectie bacteriana. Am luat din UK si indecurs de un an mi-am murit toti in afara de 2. Am realizat ca pamintul cu care au venit era infestat cu ceva si i-a terminat. Din pacate se intimpla la multe din pepinierele vestice, Olanda/UK.

Caramell a spus:
La mine nu au trecut niciodata peste iarnă.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu imi dau seama ce nu le-a placut. Am cumparat inclusiv plante la ghiveci. Le-a mers excelent toata vara si anul urmator nu au mai rasarit. Radacinile cumparate de la tine intr-o toamna nu au rasarit deloc in primavara. E clar ca nu le convine ceva la mine in gradina. La fel pastesc si cu lupin si aconitum, nu mai rasar in anul urmator. :nu stiu:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cit de dens sau afinat e pamintul in gradina ? Care e tipul de pamint ? Argilos sau nisipos ? Ce plantte merg cel mai bine ?

Caramell a spus:
Nu imi dau seama ce nu le-a placut. Am cumparat inclusiv plante la ghiveci. Le-a mers excelent toata vara si anul urmator nu au mai rasarit. Radacinile cumparate de la tine intr-o toamna nu au rasarit deloc in primavara. E clar ca nu le convine ceva la mine in gradina. La fel pastesc si cu lupin si aconitum, nu mai rasar in anul urmator. :nu stiu:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa stiti ca nici la mine nu au rezistat ....am incercat vreo 3 ani la rind si am renuntat.
Chestia cu afinarea??? :gandit: Eu stiu??O fi poate o cauza desi.....
 

Luciana35

Member
Eu nu cred ca au vreo problema cu solul. Eu am o tufa de delfinium langa fantana unde am un pamant foarte lutos. Cand am facut fantana mesterii au imprastiat o parte din lutul scos de la adancime pe langa fatana. Pentru ca exact langa fantana am pus iarba nu l-am inlocuit. Si in lutul respectiv traieste cu succes o tufa de delfinium care se face tot mai frumoasa de la un an la altul.
 

bebe Iris

Active Member
Si pamantul meu este destul de lutos. Iar la mine in gradina au umbra la picioruse...defapt pana la jumatate sunt umbriti, pentru ca in jurul lor am trandafiri, irisi si altele :rofl: . Cu rasaritul prima data e mai greu si la mine. In toamna am cumparat de la Geo vreo 5 radacini, daca tin bine socoteala, dar mi-au rasarit doar 3. Dupa ce rasar, la mine merg fara probleme, dar sunt intr-adevar la semiumbra.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La mine in gradina pamantul este destul de afanat, se sapa usor. Am si zone cu pamant lutos, dar putine. Soare e insa din belsug.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Si cu retentia de apa cum stai ?
As zice ca se merita incercat sa pui 1 sac de turba intr-un coltz si sa plantezi delfiniumii acolo, si aia sa fie preferabil undeva la semiumbra, poate linga un zid . Neaparat sa nu ii bata tare soarele in primii ani. Poti sa faci asa cum zicea si postarea dinainte, pune-in intre trandafirir daca poti si pune-le incepind cu iunie-iulie plante care sa le umbreaza bine radacina.

Caramell a spus:
La mine in gradina pamantul este destul de afanat, se sapa usor. Am si zone cu pamant lutos, dar putine. Soare e insa din belsug.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu retentia de apa, nu stau deloc bine. Si nici nu am stiut sa-i plantez la umbra. Voi incerca sugestia ta :D.
Ce nu inteleg insa, este de ce oare nu au rasarit nici macar radacinile plantate toamna tarziu, cand peste iarna nu su avut de suferit nici de arsita si nici de sete. :?
 

geodezia

Well-Known Member
am luat si eu 2 de la d-l Levy unul l-am pus la umbra merge fantastic si celalalt l-am pus mai la soare si aseara cind ma udat ma vazut ca nu merge asa bine ca cel pus la umbra ..asa ca deseara mut iar delfinium
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La situatia actuala trebuia amindoi sa mearga fantastic pt ca le plac primaverile ploioase si racoroase. Treaba cu soarele incepe sa conteze abia dupa iunie... cind incepe seceta.

geodezia a spus:
am luat si eu 2 de la d-l Levy unul l-am pus la umbra merge fantastic si celalalt l-am pus mai la soare si aseara cind ma udat ma vazut ca nu merge asa bine ca cel pus la umbra ..asa ca deseara mut iar delfinium
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu stiu nici eu sa iti raspund la asta. La mine de obicei se prind din prima in proportie de 75-80 %. Mai depinde si daca le place pamintul.... sa nu fie prea alcalin sau prea acid. Nu stiu nici eu suficiente aici... dar pare sa le placa la mine in gradina ca se fac tot mai mari in fiecare an.

Caramell a spus:
Cu retentia de apa, nu stau deloc bine. Si nici nu am stiut sa-i plantez la umbra. Voi incerca sugestia ta :D.
Ce nu inteleg insa, este de ce oare nu au rasarit nici macar radacinile plantate toamna tarziu, cand peste iarna nu su avut de suferit nici de arsita si nici de sete. :?
 
Sus