Datura

popescu gp

Well-Known Member
brugmansia

Din ce am citit in literatura de specialitate datura arborescens a capatat denumirea de brugmansia pentru a se deosebi de datura care este o planta anuala in generaldesi ambele fac p;arte din aceeiasi familiei doar pozitia florilor le fac deosebite
 

Demerzel

Member
Da, datura florile in sus, brugmansia florile in jos. O fi anuala dar datura mea nu stie si daca nu o uit pe balcon sa inghete trece peste iarna fara probleme prea mari :) si am datura de vreo 9-10 ani.
 

Demerzel

Member

Ciumafaie e varianta salbatica ce creste pe marginea drumului, a santurilor in locurile umede si mult gunoi, nu se compara cu varianta de gradina nici la flori care sunt mult mai mici, nici la fruct care e mai oval si are semintele negre.
 

anette_b

Member
da , chiar ma gandeam sa intreb si eu daca nu creste si in salbaticie....am vazut de multe ori , pe la tara , asa ceva...pe acolo ii zice laur.
 

Demerzel

Member
Asa este, i se mai zice si laur. Se mai si recolta in scopuri medicinale. Dar din cauza continutului mare de alcaloizi e trecuta la "plante otravitoare" asa ca nu va riscati la un ceai de datura :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Demerzel a spus:
Seminte de datura simpa alba am eu o gramada, cine vrea sa spuna. :) moca.
Am cred ca seminte ramase si de mov, de alb "batuta" si de galben, doar trebuie sa vad pe unde sunt. Oricum imediat trebuie sa infloreasca si or sa fie seminte destule
Eu as dori, la toamna, daca se poate, seminte de datura alba batuta, daca-mi destainui si secretul ca sa le fac sa germineze! :oops: Ca am incercat in primavara cu seminte si n-au vrut nicicum :suparat:
 

Demerzel

Member




Eu de obicei cam uit sa pun semintele la muiat de pe o zi pe alta :)
In poze sunt puse in banuti de turba, pui o semintele in banuti si uiti de ele ;-) pana incep radacinutele sa iese din banuti. Cele din pozele anterioare sunt puse direct in ghiveci sau jardiniera si nu au avut probleme cu rasaritul. In unul din ghivece care a ramas pe balcon peste iarna si datura mama a inghetat au rasarit o gramada de plantute in primavara din semintele cazute. Pamantul e amestec de turba in ghivece si jardiniere. In cel care a ramas pe balcon peste iarna e pamant din fata blocului de acum 30 ani :rofl: si a apartinut unui hibi care a murit de batranete :roll:
 

happy

Well-Known Member
Ce ne arati tu acum sunt dature de gradina(laur),daca zici ca rezista samanta iarna afara!De ce le-ai plantat semintele in banutei,daca sunt de la lauri? :D
Demerzel nu ai si tu un album cu plante si flori,sau il tii la secret!
 

Demerzel

Member
Am pus mai sus o poza de "laur". Acestea sunt rude "altoite", frunze mai mari cu alta textura mai catifelata, flori mai mari puternic mirositoare. Semintele sunt de culoare "cacao cu lapte" iar la "laur" sunt negre. O sa fac poze la o Ciumafaie inflorita si la o Datura inflorita pentru comparatie.
Album nu am :D dar o sa fac unul micut.

Ciumăfaia / Laur (Datura stramonium)

Semintele de Ciumăfaia / Laur (Datura stramonium)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De asta nu mai scapi daca o pui in gradina.Rasare unde cu gindul nu gindesti.Si nu o plantuta-doua ci zeci............ :x
 

anette_b

Member
am vazut niste plante care seamana cu laurul (datura?) si fac flori albe , galbene , mari. parca se numesc "trompeta ingerului". aceeasi planta ? rude? sunt de talie mai mare .
 

Roxana

Active Member
pai se poate cultiva si in gradina si chiar se simte mai bine in aer liber cat timp este ferita de bruma. :D
 
Sus