Datura

albela

Active Member
Eu am plantat azi datura afara. Are ditamai bila de seminte si nu stiu daca sa o las sau sa o tai :? .
 

happy

Well-Known Member
mymo a spus:
Eu zic ca-i cam devreme,eu nu le-am scos inca.Daca poti sa le pui fara ghiveci(e mai mult de lucru la toamna)vor creste spectaculos plus ca nu mai ai treaba cu nici un daunator.....merita efortul,crede-ma!
Mymo cred ca nu ai fost atenta la ce am spus:am gaurit tot fundul galetii si pe lateral la partea de jos pentru ca radacinile sa poata iesi din vas!Ideea a venit de la o poza de pe net! :giggle:
 

albela

Active Member
Nu e uscata inca, dar cred ca se usuca planta cu totul de la frigul care a fost noptile trecute :cry: .
 

mymo

Active Member
happy a spus:
mymo a spus:
Eu zic ca-i cam devreme,eu nu le-am scos inca.Daca poti sa le pui fara ghiveci(e mai mult de lucru la toamna)vor creste spectaculos plus ca nu mai ai treaba cu nici un daunator.....merita efortul,crede-ma!
Mymo cred ca nu ai fost atenta la ce am spus:am gaurit tot fundul galetii si pe lateral la partea de jos pentru ca radacinile sa poata iesi din vas!Ideea a venit de la o poza de pe net! :giggle:
Si atunci de ce ai mai lasat galeata? ceva nu inteleg eu.... :(
 

happy

Well-Known Member
brugmansia

La toamna scot brugmansia cu radacinile intacte cu tot cu galeata si o duc la iernat!Experimente,fara ele ne-am plictisi! :D
 

elenafles

Active Member
Eu cred ca m-a parasit Brugmansia :cry: Nu stiu ce am gresit ca am iernat-o in aceleasi conditii ca si in anii trecuti (in beci la intuneric alaturi de fuchsii care sunt ok.).Tulpina este tare dar nu scoate frunzulite desi am adus-o la lumina de aprox.o luna. :( Dar mai sper caci se spune ca speranta moare ultima :wink:
 

mymo

Active Member
Re: brugmansia

happy a spus:
La toamna scot brugmansia cu radacinile intacte cu tot cu galeata si o duc la iernat!Experimente,fara ele ne-am plictisi! :D
Daca spui tu ca o sa o scoti cu radacinile intacte,eu te cred pe cuvant....chiar sunt curioasa cum o sa fie la toamna,sa nu uiti sa faci poze :D
 

happy

Well-Known Member
elenafles a spus:
Eu cred ca m-a parasit Brugmansia :cry: Nu stiu ce am gresit ca am iernat-o in aceleasi conditii ca si in anii trecuti (in beci la intuneric alaturi de fuchsii care sunt ok.).Tulpina este tare dar nu scoate frunzulite desi am adus-o la lumina de aprox.o luna. :( Dar mai sper caci se spune ca speranta moare ultima :wink:
Elena nu dispera,ar fi pacat de minunata ta gradina sa nu aiba o brugmansie,bine ca fucsia a rezistat si va atarna pana la pamant ca anul trecut :D
 

sorina

Active Member
din toate semintele de datura mix pe care le-am primit si le-am :!: pus au iesit vreo 3 si nici acestea nu au supravietuit :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: zero rezultate :!:
 

gabiee

Active Member
da e de gradina , din semintele profesionale de la gty - cred - am o singura plantuta , si are si un boboc mic :D
 

Demerzel

Member
Seminte de datura simpla alba am eu o gramada, cine vrea sa spuna. :) moca.
Am cred ca seminte ramase si de mov, de alb "batuta" si de galben, doar trebuie sa vad pe unde sunt. Oricum imediat trebuie sa infloreasca si or sa fie seminte destule



 
Sus