Datura

Pocalinda

Member
Maria se poate sa ma notezi si pe mine daca suntem la capitolul caietel? :rofl:

datura si brugmansia mi-au pus capac vara asta...am si eu un scop in viata, sa strang toate varietatile posbile de asa ceva... :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Pocalina ! te-am notat ! si eu m-am indragostit de brugmansii anul asta ! :wink: Mymo ! meris pt aprecieri! :hug:
 

sorina

Active Member
sannamaria ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai pune deoparte si mie niste seminte de la cea galbena :oops: :oops: :oops: si aita poze cu cea alba inflorita , doar citeva floricele restul, muuuuulte la stadiul de boboci

Demertzel si de la tine as dori niste seminte de culoare galbena si mov daca se poate :( :( :(
 

sorina

Active Member
Saru ` mana , :oops: :oops: :oops: si iata pe cit de mica totusi cu floare si capsula cu seminte ( miroase delicat )
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fac capsulele tot ghemotoace tzepoase???Banuiesc ca da..... :oops: ce intrebare si pe mine :twisted:
 

nki

Member
ce frumuseti aveti ! eu am alba dar nu stiu e datura sau brugmasia ,face seminte intr-o chestie tepoasa ,si am alba ,galbena si roz ,dar sunt diferite de cealalta la frunze si flori ,si nu face seminte ,doar prin butasi se inmulteste si nu au inflorit inca anul asta ca au dat limacsii de ele si pana si revin dureaza .In schimb cea alba care face seminte e plina de flori,de fapt am mai multe ca au iesit puzderie de plante unde s-a scuturat capsula .As vrea si eu seminte de alte culori ,mov galben ,chiar mi-ar place ,si contracost bineinteles
 

happy

Well-Known Member
cele care se inmultesc prin butasi eu le numesc brugmansii si au florile indreptate in jos,cele care se inmultesc prin seminte se numesc dature (ciumafaie)si au florile indreptate in sus!Seminte o sa gasesti peste 1 luna la diversi forumisti,vezi si tu in topic cine a postat alte culori! :wink:
 

nki

Member
am depistat ca aici aproape de mine am o sursa de seminte da datura ,ce zici sannamaria ? ma notezi si pe mine cu cateva semincioare de datura? :?
 

Demerzel

Member
Gabiuta a spus:
Fac capsulele tot ghemotoace tzepoase???Banuiesc ca da..... :oops: ce intrebare si pe mine :twisted:
capsula de la datura mov e cheala... adica nu are tepi, iar cea de la galbena are tepii mai rari si putin mai ciudati ca si la cea alba.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc dar intre timp am vazut si eu si am cules una.Este adevarat ca nu era coapta dar macar am vizionat-o :)
 

happy

Well-Known Member
Oricum ,capsulele de la datura mov sunt mai mici decat la cea alba,implicit nr.de seminte :D

Sannamaria se pare ca nu stiam ce am in gradina, sterge-ma de pe lista :wink:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:rofl: ok! te sterg de pe lista ! plantuta mea se cam usuca dar are o capsula aproape coapta , cind se va deschide atunci voi numara semintele si le voi impartii intre fete ! Gabiuta,Pocalinda ,Sorina si Nki ! eu la anu nu mai pun ca imi plac mai mult brugmasiile :)
 
Sus