Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Camik

Active Member
Ce bine ar fi sa faca si al meu asa.
Diferente de temperatura am si eu ,lumina buna este .Il astept cu drag sa faca ce vrea el ...pui ,flori ...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Camik pentru a inflori au nevoie de diferente de temperatura intre zi si noapte.Dar in casa ii poti tine unde vrei tu.Totusi ai mei cred ca sunt mai ciudati pentru ca nu le place deloc la caldura.Cum ii tin la caldura cum li se ingalbenesc frunzele si isi pierd bobocii.Asa ca ii tin intr-o camera neincalzita si vad ca nu au nicio treaba.
Probabil ca inainte de a-i avea eu asa au fost obisnuiti.
 

Camik

Active Member
Azi am udat cymbi si am gasit sub ghiveci farame de substrat .
Am hotarat sa-l scot din ghiveci sa vad ce anume il mananca si am gasit rame ,viermisori subtiri albi si melci cu cochilie.Deci am de toate...
Am curatat la suprafata si l-am bagat inapoi la ghiveci .Nu l-am deranjat prea mult deoarece am descoperit minunea:

Sa fie o tija ???
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ba da mai aveam unul galben -verzui insa aceasta este un galben pal si difera foarte mult si mijlocul florilor.
Asa ca nu sunt la fel.

Am studiat eu biiine problema.... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am insa nu mai tin mult florile pentru ca cine stie de cand este inflorit si diferentele de temperatura prin care a trecut nu le-au fost benefice florilor...
Insa ii astept pe ai mei ca semne sunt insa pana voi ajunge sa le vad florile mai trebuie sa treaca ceva timp.
E grea asteptarea....
 

MASCHA

Active Member
Multumesc pentru aprecieri!
Este al doilea care infloreste la mine!...mai am unul imbobocit galben ,este al doilea an la mine si abia asteptam sa ne desfacem bobocii :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus