Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

MariaRaluca

Member
Dupa mine par sa arate destul de normal pt un cymbi luat din magazin, si unde din ce am vazut eu, cam sufera de seceta. Ai mei cand i-am luat, aveau tot cam asa radacini deshidratate parca, dar eu schimbandu-i in ghivece mai mari , nu m-am mai uitat la radacinile lor mai departe.
Sa te bucure cu flori !
 
In general, recomandarea este tocmai ca , pentru a inflori , radacinile sa fie inghesuite !
Acum , daca tot l-ai scos , greu de crezut ca mai intra in acelasi ghiveci ; oricum , atentie ca , daca il pui in altul , acesta sa fie doar o idee mai mare !
Asteapta eventual si alte pareri , de la mai experimentatii forumului ! :) Cu siguranta iti vor da niste sfaturi mai avizate decat mine!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Subscriu si eu celor spuse de tine carmelucavlad.
Poti sa il muti acum ca tot ai umblat la radacini,intr-un ghiveci dar doar cu o idee mai mare.
De regula pentru a le merge bine si pentru a inflori le place mult inghesuiala.

Multa bafta si sa ii mearga stralucit!
 

puffy80

Member
Multumesc. A intrat la loc in ghiveci foarte ușor ptr ca nu am deranjat radacinile deloc. Îl voi lăsa in pace atunci pana da semne ca îl deranjează ceva.

Mi se pare mie sau se întrevede o tija? ar fi super, pentru ca mor de curiozitate sa vad ce culoare este.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am o nedumerire legata e legenda asta -adevarata sau nu? - cum ca la orhidee le place cu radacinile inghesuite. In natura le au inghesuite?
La mine Phalenopsis a inflorit bine si dupa ce i-am schimbat ghiveciul, radacinile nu sunt deloc inghesuite si a dat tija florala noua.
Nu zic, poate e exceptia care confirma regula, dar cine a batut in cuie axioma asta a radacinilor inghesuite?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Buna intrebare Claude :idea:
Si eu m-am gandit de multe ori la treaba aceasta.
Se spune ca le place sa aiba radacinile inghesuite pentru ca asa vor inflori mai puternic-se vor axa nu numai pe cresterea radacinilor cat si pe adunarea energiei pentru a inflori.Daca sunt puse in ghivece prea mari umiditatea din interiorul acestora va fi prea mare si de aici tendinta radacinilor de a putrezi.Asa, intr-un ghiveci mai mic apa se va evapora mult mai repede si radacinile vor avea posibilitea de a supravietui intr-un mediu mai putin umed.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Arselia! :D O sa ma gandesc la motivele astea...desi treaba cu radacinile pare oarecum trasa de par, ganind logic, o planta ca sa o duca bine are nevoie de un sistem radicular bine dezvoltat, etc...Dar poate logica mea e alta decat a orhideelor :rofl:
O sa ma gandesc cand am creierul mai odihnit, acum mi-e somn :oops:
 

MariaRaluca

Member
Claude, eu cam sunt de acord cu tine, tot din proprie experienta, eu ce am mutat in ghivece mai mari - Cymbi si Oncidium si Cambria- toate au inflorit, si nu am simtit sa fi vrut in ghivece mai inghesuite... dar conteaza si conditiile celelalte de mediu etc, nu doar ghiveciul/inghesuiala radacinilor.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
asa zic si eu...mie mi-au trebuit 2 ani ca sa descopar cum le merge bine la phalele mele :oops: :roll: Si am constatat ca si fara radacini inghesuite, si fara ingrasaminte, ele se descurca, sunt sanatoase si infloresc daca au un minim de conditii, lumina, temperatura, umiditate
 

Lorena

Member
Problema orhidee

Am primit acum doua saptamani, de ziua mea o orhidee cymbidium imensa cu doua tije pline de flori. Azi dimineata cand am vrut sa o ud am observat deasupra substratului ca era plin de un fel de omizi albe (seamana cu virmisorii din fructe dar erau mai mari si mai grasi) Se pare ca asa a venit din florarie ca altfel nu imi explic.
Am reusit in graba sa le arunc pe cele de la suprafata dar cine stie cate sunt deja inauntru? Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati cu un sfat ca sa o pot salva caci este foarte foarte frumoasa.... :(
 

MASCHA

Active Member
Multumesc pentru aprecieri :D
Cand am citit prima data despre cymbidium mi-am zis ca nu o sa reusesc niciodata sa fac o astfel de planta sa infloreasca la mine,dar nu m-am putut abtine sa nu cumpar un exemplar-mai ales ca era la reducere-toata vara nu i-am dat nici o atentie speciala,doar udat si tinut la umbra in gradina ,pana intr-o zi cind uitandu-ma la el avea doua tije florale de toata frumusetea......,iar acum s-a repetat minunea .....cu amandoi :)
 

MariaRaluca

Member
Si acum cel de-al doilea, galben verzui initial cand se deschid florile, apoi devin galben pal:







Lorena, habar nu am ce viermisori ai tu acolo ... oricum nu prea poti umbla acum la radacini cred... din cauza florilor... oricum tine ghiveciul in carantina de alte plante, sa nu plece "omizile" i alte ghivece si culege-le pe cele care apar deasupra.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lorena, pune niste poze...si oricum pulverizeaza cu un insecticid ca e clar ca are nevoie de asa ceva.
MariaRaluca - super frumoasa orhideea ta, bravo!

Azi am vazut la Ikea cymbi crem pal, frumosi, imbobociti, cu 40 RON :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus