Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Lorena

Member
Orhidee bolnava

Revin cu poza orhideei primita acum 3 saptamani. De cand am primit-o am descoperit in ghiveci cateva "omizi" mici. De cateva zile arata asa cum o vedeti. Nu i-am schimbat ghiveciul pentru ca avea flori, am dat-o cu insecticid acum 3 zile dar nu stiu daca a avut efect.




Va rog sa ma ajutati cu un sfat.... :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bulbul ce se vede in poza pare a fi afectat de frig insa mie imi pare ca arata ok per total.
Nu stiu despre ce omizi poate fi vorba insa dupa inflorire poti sa o scoti din ghiveci pentru a vedea ce se intampla pe acolo.
Multa bafta cu frumusetea ta!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fetelor sa va traiasca frumusetile!
Camik dupa mine ce se vede la tine este un pseudobulb in formare si nu o tija insa nu se stie niciodata...

Bafta multa!
 

sarselia

Active Member
Moderator

MariaRaluca

Member
Frumosi amandoi !
Cel mic e identic cu unul din ai mei, cel galben simplu. I-ai mirosit florile? Miros tot dulceag ?

(cel galben verzui al meu e odios deja la miros, nu pot sta langa el sa respir ) :eek:
 

Camik

Active Member
Frumosi Sarselia.
Sa-ti traiasca!
Ma uit ca e el mic dar tot a facut floricele.Al meu a facut 8 cresteri noi in vara si acum ceea ce credeam eu ca e tija ...ai vazut ,tot bulb...
Poate ca la anul... :visator:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc fetelor.
Cel galben intr-adevar parca avea un parfum vag insa avand numai 2 flori nu am reusits a il simt foarte bine.
De ce spui ca miros odios florile?Probabil ca dupa ce incep sa imbatranasca si mirosul florilor se schimba.
 

MariaRaluca

Member
Ce culoare/model frumos la tija din vaza !!! Deosebita ! si ce de boboci a avut !

(Lagat de mirosul odios al celui galben-verzui... chiar e de nesuportat, inca de cand sunt deschise complet florile, nu e nevoie sa imbatraneasca, pur si simplu nu poti respira la mai putin de 1 m de flori... eu asa il simt... :) )
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc fetele...
Sa stiti ca de regula dupa ce infloresc bine de tot ,eu tai tijele si le pun in vaza.Fac asta pentru a avea florile cat mai aproape deoarece Cymbi stau intr-o camera neincalzita si nu apuc sa ii vad.
Asa ca le tai tijele si le am inflorite in vaza si pana la o luna.
Ce sa fac altfel...
 

lelia

Well-Known Member
Deci nu sunt singura ........cum sa rupi soro tijele ?
E superb ! sa-ti traiasca plantuta si sa faca tije pentru un buchet! :*
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Figurilor!Pai in fiecare an abia asteptam sa infloreasca pentru a le taia tijele...
Mi-ar placea mie un buchet insa nu prea infloresc ei deodata.Insa anul acesta poate-poate voi avea noroc...Sa vedem...
Ce sa fac daca nu pot sa ii aduc in camerele incalzite...am incercat si datorita diferentelor de temperatura ori se usuca bobocii, ori nu tin florile decat foarte putin.Asa ca in vaza am rezolvat problemele...
Culmea este ca desi sunt in vaza si desi le aduc de la rece la cald,florile tin tare mult.
 

lelia

Well-Known Member
Sa stii ca eu te inteleg perfect ! pentru mine sunt deja departe ....dupa perdea .....rezist cu greu ....ar fi mult mai aproape pe noptiera :rofl: doar ca eu nu am din astea care sa reziste mult timp in vaza .
Sa te bucuri de ele ,sunt minunate ! :hug:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus