Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

MariaRaluca

Member
Sarselia, foarte frumosi cei doi infloriciosi ! Sa ii vedem pozati cu toate tijele pline de flori deschise !

Adite, are o culoare tare interesanta al tau ! Sa vedem ce culoare iese la anul !

Daca vreti, la primavara inventariez si eu "tufele" mele, si daca vreti ceva putem face schimb.
 

radu

Member
Am avut anul trecut un Cymbidium. S-a uscat complet si l-am pus in pivnita intr-o cutie mare de carton. Acum pe cand am vrut sa arunc cutia, am gasit printre radacini ceea ce se vede in poze.
Ce credeti ca sunt si ce pot face cu ele ?

;
 

ghia_don

Active Member
Inseamna ca nu era chiar mort .. si-a folosit ultimele resurse pentru formarea tijelor...si chiar trei :eek: ..Pacat!!
La mine unul mare si sanatos abia a facut o tija...
 

diana999

Active Member
Si mie mi se pare ca sunt tije florale, dar pentru ca sunt rupte, nu cred ca mai ai ce sa faci cu ele.

Doina, l-ai tinut afara pana sa vina frigul ?
 

ghia_don

Active Member
Da, pina s-a racit bine afara, pe la 5 grade i-am dus in casa...
...asta s-a trecut , celalalt acum isi umfla bobocii :D
 

diana999

Active Member
Exact asa am facut si eu. A avut 2 tije, defapt 3 dar pe una cred c-a mancat-o vreo pasare...
Doar soare si apa, fara ingrasamant :D
 

fisulix

Member
Incepe sa infloreasca si la mine singurul cymbidium care il am. In schimb florile sunt mai mici decat anul trecut cand l-am primit inflorit...

 

MariaRaluca

Member
Superba culoare !
Fisulix, sa stii ca asa cred ca fac toti, florile inflorite la tine dupa un an sunt mai mici decat cele cu care l-ai cumparat... si uneori isi mai schimba si culoarea... cum am patit eu cu unul. Va pun poze cat de curand.
 

MariaRaluca

Member
Cautand acum prin poze mi-am dat seama ca nu v-am prezentat noua achizitie pe anul asta, in ianuarie (bine mai am doi, foarte dragutei, luati cu 30 de lei din metro cu tot cu cate 3 tije, achizitionati in februarie acum, dar i-am scapat in zapada cu flori cu tot si pana a 2a zi cand le-am facut eu poze florilor, s-au cam maronit si nu pun poze cu ei aici ca erau uratei)

Deci, ianuarie 2012:



 

mikiduzza

Member
ce de culoare pe aici..... :hipnotizat:
foarte deosebiti! :indragostit:
sa va traiasca si sa va bucure cu cat mai multe flori! :visator:
 

adite

Active Member
Frumoase culori ! Si la mine cel cumparat cu flori crem-roz, la a doua tija a avut flori crem-galbui cu dungulite roz pe mijlocul petalelor (avatarul).Cand au avut cymbi la Metro? Acum, de curand?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus