Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

MASCHA

Active Member
As vrea sa mut cymbi intr-un ghiveci mai mare,in cel de acum nemaiavand nici un pic de substrat,as vrea sa stiu daca pot sa-i mai tai din radacini,sa ud noul substrat si la ce temperatura sa-l tin dupa ?Multumesc ! :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
De ce sa-i tai din radacini? Si, mai ales, cum? ca nu poti desface ghemul de radaci decat cu vre-un fierastrau, ceva. Te gandesti sa separi planta cumva?
Oricum, cymbi iubeste sa stea inghesuit. Muta-l intr-un ghiveci o idee mai mare, completeaza usor cu substrat si uda normal :D .
 

MASCHA

Active Member
Am vazut intr-un filmulet cum taiau radacinile cu toporul si apoi a despicat tufa in doua .
Nu vreau sa-l inmultesc,dar bulbii din mijloc au tendinta de a se usca si ma gindeam sa-i rup ,cum au facut in film :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
V-ati incumetet sa scoateti Cymbi afara?
Eu ii am pe cativa afara cam de 2 zile si le place de minune.A plouat pe ei si parca li s-au inverzit frunzele si mai tare.Arata extrem de bine.
Zilele ce vin ii voi scoate pe toti insa fiind mari si ghivecele grele voi avea nevoie de ajutor.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ai mei au stat intr-o camera neincalzita unde peste noapte cred ca au avut temperaturi si sub 5 grade.Anul trecut i-am scos si mai devreme.Sunt obisnuiti cu frigul pentru ca la mine numai asa le merge bine.Cum incerc peste iarna sa ii duc la caldura, cum incep sa se usuce.Asa ca la frig cu ei.
:D
 

mikiduzza

Member
aia da..la mine sta in sufragerie unde sunt peste 20 de garde...deci nu stiu daca i-ar face bine acum afara...
dar poate saptamana viitoare cand zice ca se mai incalzeste il scot si eu pe al meu, dupa ce ii voi scimba si ghiveciul.. :p
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pai da asa cum e la tine poate nu e chiar indicat sa il scoti insa astia ai mei numai in frig stau.Asa ca eu m-am incumetat cu ei.
Le-a placut tare de tot si ploaia care a cazut peste ei si m-am bucurat si eu ca au prins-o pentru ca nu le-a stricat deloc.
 

mikiduzza

Member
cred si eu ca le place... :p
eu din pacate nu am unde sa il tin la racoare...
doar daca nu il duc la bunica mea, unde mi-e frica sa nu-i fie nici prea rece...dar nici sa nu-l vad o iarna intreaga doar in vizita nu-mi place.. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca l-ai obisnuit asa si ii place atunci tine-l acolo unde este.Eu cred ca cei pe care ii am eu au fost obisnuiti cu frigul pentru ca altfel nu imi explic.Nu ii pot duce altundeva pentru ca brusc le merge extrem de rau.
Vezi cum fiecare planta s-a adoptat anumitor conditii...
 

mikiduzza

Member
nu ii merge extrem de bine...nu a inflorit niciodata... :cry:
si in plus are ceva la radacini, bobite din acelea mici...
de aceea vreau sa-i schimb si ghiveciul, sa umblu putin si pe la radacini sa vad ce are...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ca sa infloreasca are nevoie de diferente de temperatura.Scotandu-l afara si lasandu-l pana la prima bruma va beneficia de acestea si pe urma, de regula, va inflori.
Legat de radacini nu stiu ce sa zic..uta-te sa vezi ce si cum e pe acolo.
 

nely

Member
Si la mine e f cald in ap, e pe sud, dar l-am scos pe balcon (inchis) unde bate soarele ziua, pe gresie si noaptea totusi e diferenta de temp fata de zi, din iarna pana acum deja are 4 puiuti in crestere,deci tot e mai bine decat in camera. Eu i-am schimbat ghiveciul dupa ce i-au trecut florile de la cumparare, nu-mi venea sa cred cat burete avea in ghiveci :eek: , nu am vazut la nimeni sa gaseasca burete la cymbi, parca era miltonia...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am un Cymbi cumparat recent si am observat ca are burete.Nici eu nu am mai patit pana acum sa gasesc la Cymbi burete insa se pare ca exista posibilitatea.
 
Eu l-am scos din ghiveci sa-i verific substratul, dar n-am avut nicio sansa. Are o retea foarte bine dezvoltata, nu se vede nimic printre radacinile sanatoase. Ce-o avea in mijloc, numai el stie. L-am pus frumusel la loc ca, oricum, nu aveam de ca ma plange. Are trei bulbi care cresc, intre 10 si 25cm.
Cand il voi separa, poate cu fierastraul.
 

irinabv

Active Member
Moderator
L-am cumparat mai de mult, dar acum vreau sa-l scot afara si ma intrebam daca trebuie sa-i schimb ghiveciul cu unul mai mare? :? Ca abia reusesc sa-l ud asa.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu una zic ca ai putea saii schibi ghiveciul cu unul cu o idee mai mare.Daca va fi cu muult mai mare s-ar putea sa nu iti infloreasca in iarna asa ca, pentru ca le place inghesuiala la radacini, e mai bine asa.
Cu ocazia asta verifica si radacinile si substratul ca s-ar putea sa dai de niste burete.Se pare ca mai nou de la Miltonia au trecut la Cymbi in burete... :roll:
 

adite

Active Member
Asa arata si al meu. Am constatat ca radacinile de deasupra ghiveciului, desi sunt albe si nu par uscate, nu mai sunt viabile. Se desprind foarte usor, ramanand firul subtire. Si eu vreau sa scot planta din ghiveci, ca sa vad ce este cu radacinile din interior, dar sper sa incapa in acelasi ghiveci. Am inteles ca este cam greu. :(
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus