Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Timy ai mei stau afara de vreo luna si nu au absolut nimic.Ba mai mult parca sunt atat de verzi incat nu imi vine sa cred.Mia fost putin teama pentru ei ca au fost cateva nopti mai friguroase insa cum nici in iarna nu i-am tinut la caldura nu au avut nicio problema.
 
as vrea si eu un sfat cu privire la cymbi: la unul dintre ei am observat ca frunzele catorva puiuti(vreo 3-4 pui /noi bulbi) sunt toate -intr-o faza mai accentuata sau nu intr-o stare care nu stiu daca e chiar normala :sunt mai deschise la culoare , si , desi au evoluat in sensul ca au crescut destul de mult , sunt patate ca si cum ar fi ruginite -aproape intreaga frunza :eek:
sper ca ati inteles esenta ; stiu ca niste foto ar fi mai elocvente , dar momentan nu am reusit sa fac ! de fapt am facut (mai la inceputul fazei ,cand frunzele aveau doar pete mai deschise , mai verzui , inca nu devenisera maronii/ruginii) , dar nu se vede nimic :x
precizez ca am 3 cymbi , care stau in balcon gramada unul in altul , vad ca ceilalti doi nu au nimic (inca)! au acelasi regim de udare , lumina la fel !
va multumesc mult pentru un posibil raspuns/diagnostic !
 
alt cymbi are -de 5 luni de cand l-am cumparat ! un mot care nu stiu ce-o fi ! si de crescut nu a mai crescut deloc de atunci !
care - o fi explicatia ?

ce sa-i fac sa-si ia putin viteza ? :x nu misca nimic, nimic ! mor de ciuda !


[
 
ajutor!mia-u iesit pozele ca pentru chiori !
va rog , daca puteti sa le faceti mai rezonabile !
va multumeste mult o nepriceputa ! -scuze !
 

sarselia

Active Member
Moderator
Carmen te rog frumos sa lasi ori un link catre poza, ori sa le micsorezi.

Legat de frunze poate fi ori din cauza frigului -se pateaza frunzele maro, ori e o alta problema insa fara poze din pacate nu pot spune nimic.

Motul verde e un pseudobulb si probabil ca inca nu a acumulat ebergia necesara ca sa creasca.
Dar va recupera el acum ca vine vara.
Multa bafta!
 
sarselia a spus:
Carmen te rog frumos sa lasi ori un link catre poza, ori sa le micsorezi.
pai tocmai ce spusei ca habar n-am sa mai umblu la ele !poate ma ajuta cineva care stie ! :?

in ceea ce priveste urarea ta , sper sa fie de bun augur ! multumesc ! o sa-i vina de hac ea , primavara , care va sa zica !
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da quote pe mesajul meu si uita-te la codul pozelor.Inainte de denumira pozei care la prima e IMG_9794,am adaugat th_ asa se face ca poza sa fie mica.

 
multumesc iudit!
acum sa va arat cum sta situatia :


si inca cateva poze:




nu sunt foarte clare , dar sper sa ma puteti sfatui intr-un fel!
 

fisulix

Member
Pt ca nu am experiente cu orhideele, acest cymbidium fiind unica orhidee pe care o am, vin si eu cu o intrebare de incepator: cornitele astea care ies acum sunt tije florale sau sunt frunze noi?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fisulix la tine se vede ca apar noi psudobulbi asa ca este de bine.Orhideea ta este in crestere.

Carmen la tine cred ca acele pete sunt ori din cauza frigului ori sunt arsuri provocate de soare.
Nu cred sa fie vreun virus.

Multa bafta si s va creasca mari si frumosi!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fiulix in cea de-a doua poza se vede cum ca ar aparea o tija mai rosiatica la culoare care tind sa cred ca este o tija florala.Dupa cum vezi psudobulbii au o culoare mai verde si sunt mai alungiti.Tijele au o culoare mai inchisa.

Asa ca eu una spun ca si creste dar si se pregateste sa iti faca o bucurie!
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Corect!Cu orhideele trebuie muuulta rabdare insa si aceasta ne este rasplatita cu varf si indesat.
Tin pumnii sa fie tija florala!
 
Multumesc Sarselia!
asa am zis si eu , ca virus nu ar fi , tinand cont ca ceilalti doi nu s-au pricopsit cu nimic , desi stau toti inghesuiti la un loc !
urmatoarele frunze nu ar trebiu sa mai aiba nimic , in cazul in care este arsura (de la frig ) , nu ?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus