Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Voodoo..
Glumeam...Nimic in afara de ce trebuie sa le fac.
Cymbi sarmanii stand afara peste vara au cam ratat ingrasamintele pentru ca am uitat de ei.Legat de Cymbi m-am ambitionat eu tare de tot pentru ca nu a inflorit la mine de 2 ani pana m-am prins si eu ca daca ii duc afara se schimba treburile.

Numai bine!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo draga mea, felicitari!
La mine se pregateste de inflorit cu a doua tija un cymbi alb...nu m-am lamurit cum de au aparut desincronizat tijele desi, sincer, m-am bucurat pentru ca ma voi putea bucura mai mult de flori.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari!

Si eu am patit asa cu unul ce da sa infloreasca. A facut initial 2 tije pe urma a mai aparut una si acum vad in faza incipenta o alta tija.
Oricum e bine ca pana la urma infloresc.
Sa ni-l arati pe frumosul tau alb.
 

sarselia

Active Member
Moderator
E tare frumos!Felicitari!
Imi place ca are florile mari!
Sa ai parte de el si sa fie mereu harnicut.
 

MASCHA

Active Member
Multumesc sarselia
Nu pot sa spun cat m-am bucurat cand am vazut ca infloreste!
M-am laudat la toti cu el!
 

MASCHA

Active Member
In mai am scos afara in curte toate orhideele,la umbra,dar in iulie-august fiind foarte cald si aerul uscat phalaenopsisul si dendrobiumul le-am bagat in casa la racoare ,ca sa le scot iarasi in septembrie.
La sfirsitul lui octombrie le-am bagat la iernat intro camera pentru flori unde am 10-15 gr.
http://mascha.sunphoto.ro/phalaenopsis/28638784
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dya multumesc tare frumos pentru minunea aceasta care a inflorit:

,

si Cornelia multumesc frumos si tie pentru mini-Cymbilic.Am fost tare suparata pentru ca m-am trezit sa il aduc mai la caldura si si-a pierdut toti bobocii de pe cele 2 tije.Ca norocul ca a mai avut o tija mica care s-a deschis acum:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos inca o data.Sunt total indragostita de el si face un contrast superb cu cel inflorit de la Cornelia.
Ma bucur ca am si alte culori in afara de cel galben al meu.
Va multumesc inca o data!
 

mikiduzza

Member
sunt superbi, si au o culoareeee de-ti taie respiratia :)
si mini cymbi?? n-am mai vazut pana acuma...
pana la urma te-au bucurat si cymbi cu florile lor :p
anul asta au fost mai cuminti :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
mikiduzza a spus:
sunt superbi, si au o culoareeee de-ti taie respiratia :)
si mini cymbi?? n-am mai vazut pana acuma...
pana la urma te-au bucurat si cymbi cu florile lor :p
anul asta au fost mai cuminti :)
Mikiduzza intr-adevar anul acesta au fost mai harnicuti decat in anii anteriori insa tot mai am cativa care lenevesc bine de tot...Sper sa ii conving la anul pe toti sa infloreasca.
 

ghia_don

Active Member
Al meu n-a vrut sa infloreasca anul acesta, cred ca din cauza ca l-am mutat in primavara intr-un ghiveci mai mare si el a muncit saracul sa -l umple cu radacini noi..
 

andreiacamelia

Active Member
II are cineva in cocopeat? Ai mei sunt doar in scoarta si nu imi place deloc cum le merge. Nu le merge rau, dar mi s-a pus pata sa le schimb substratul.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus