Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

diana999

Active Member
bulbul l-am cumparat gata plantat ..sa zic asa. nu cred c-a putrezit bulbul mama. s-a uscat frunza cu frunza si-apoi si bulbul. intre timp au aparut puii.........si tot degeaba :| asta e ........
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
bulbul l-am cumparat gata plantat ..sa zic asa. nu cred c-a putrezit bulbul mama. s-a uscat frunza cu frunza si-apoi si bulbul. intre timp au aparut puii.........si tot degeaba :| asta e ........
In orice caz, ceva nu i-a placut bulbului daca a fost plantat. Cymbidium nu este o orhidee care se adapteaza usor atunci cand o muti dintr-un loc in altul. Nu mai spun de acel pseudobulb. Depinde si care era starea lui cand a fost plantat. A avut radacini? Nu a avut radacini? Nimeni nu stie. Insa din curiozitate, scoate planta din pamant.....In orice caz, modul cum a fost ingropat in substrat....Orice picatura de apa ii poate fi fatala. Imediat apar problemele. Pui vor muri si ei pentru ca nu au putere sa se dezvolte fara ajutorul bulbului vechi. Daca acesta era verde, cu siguranta ca puii s-ar fi dezvoltat. Insa din pacate lucrurile au luat o intorsatura nefavorabila pentru tine. Imi pare tare rau! Nu mai ramane decat sa arunci la gunoi planta! :( :eek:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos cymbi al tau si foarte bogat!
Unul alb si la mine - dragutul isi mai pregateste de inflorit o tija :)
 
Mada, floarea e de vis...Parca-ar fi din portelan. Cred ca unul dintre parinti e cymbidium eburneum, care da flori albe de forma asta - perfecta :)
Felicitari si sa faca si tija surioara multe flori.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Green si Gradinar va felicit pentru frumosii vostri!
Si eu ii astept cu nerabadare pe ai mei.
Green tu il tii pe al tau la racoare sau la caldura?
 
Arselia, eu ii tin in camera cu plante - sunt destul de sarita de pe fix ca sa am asa ceva :) - unde temperatura e de 19-20 de grade ziua si 17-18 noaptea. Se pare ca le place.
 

sarselia

Active Member
Moderator
greenfingers a spus:
Arselia, eu ii tin in camera cu plante - sunt destul de sarita de pe fix ca sa am asa ceva :) - unde temperatura e de 19-20 de grade ziua si 17-18 noaptea. Se pare ca le place.
:rofl: :rofl: :rofl: Poti sa dai mana cu mine.Eu ii tin intr-o camera neincalzita unde sa tot fie vreo 10 grade si le place.Am adus 2 din ei care se pregatesc de inflorit intr-o camera la 21-22 de grade si desi bobocii se dezvolta bine li s-au ingalbenit cateva frunze.
In camera neincalzita nu li s-a intamplat absolut nimic. Ma gandeam ca le este prea cald...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus