Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Nu, celelalte frunze ar trebui sa arate bine.

Multa bafta si daca ai posibilitatea scoate-i afara la aer ca le va placea extrem de mult!
 
sarselia a spus:
Nu, celelalte frunze ar trebui sa arate bine.

Multa bafta si daca ai posibilitatea scoate-i afara la aer ca le va placea extrem de mult!
deja astuia i-am facut bagajele si sapt viitoare il duc la tara !ma gandesc si la al doilea , dar nu stiu daca nu iau bataie de la sot ca o sa umplu masina cu flori 1 :rofl: :rofl:
 

bibacj

Member
Cymbri a mea nu vrea sa infloreasca. Este la mine deja de vreo 2-3 ani. A crescut f mult si are multi bulbi dar degeaba... Ce ma sfatuiti sa ii fac?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Unde-o tii?
Scoate orhideea afara acum vara si las-o pana inainte de prima bruma.Diferentele de temperatura dintre zi si noapte care apar toamna favorizeaza formarea tijelor florale.
Tot in aceasta perioada poti sa o uzi si cu ingrasamant pentru a-i stimula o eventuala inflorire.
Multa bafta!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca nu poti sa o scoti afara undeva in gradina las-o pe balcon.
Acolo va avea parte de curenti de aer si in toamna si de diferentele de temperatura.
Incearca si asa.
Ele sunt mari iubitoare de aer fiind de altfel orhidee terestre.Ploaia,vantul,soarele nu au nicio influienta negativa asupra lor, ba din contra.

Multa bafta!
 

MASCHA

Active Member
Azi am avut o surpriza placuta

Una stiu ca este galbena este al doilea an cand anfloreste la mine,cealalta o sa vedem la iarna :)
 

fisulix

Member
Daca nu am posibilitate de camera neincalzita (ci temperatura din casa 20-22 grade) mai am sanse sa infloreasca in primavara?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fisulix,le poti tine in acea camera insa pentru a inflori au nevoie de diferentele de temperatura dintre zi si noapte- diferente care se intampla de regula toamna.
Daca va fi pastrat la o temperatura constanta nu va inflori.La fel am patit si eu cu primul meu Cymbi care 2 ani la randul nu a inflorit.Dupa ce l-am scos afara in primavara si l-am adus in casa undeva la sfarsitul toamnei, a inflorit.

Multa bafta!
 

fisulix

Member
Sa detaliez: am primit-o in martie inflorita, in iunie-iulie am scos-o pe balcon si a stat pana acum 2-3 zile. Pt ca locuiesc la bloc si balconul este deschis nu am nici o camera cu 10-15 grade. Ce sanse de inflorire sunt?
Multumesc.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fisulix totul depinde de cum si-a inmagazinat ea energia pentru a inflori.Exista situatii cand poate din n motive si desi au avut conditiile necesare,nu au inflorit.E dupa bunul lor plac :)

Eu zic ca daca a avut diferente de temperatura intre zi si noapte va inflori.
 

fisulix

Member
Citisem undeva ca pe perioada iernii se tin la 10-15 grade. Am crezut ca asta e conditia ca ele sa infloreasca (ma rog, excluzand celelalte conditii elementare de lumina, apa) si eu nu pot sa-i ofer aceste grade.
Apropo, cam care e perioada cand infloresc?
Multumesc Sarselia!
 

sarselia

Active Member
Moderator
De regula Cymbi infloresc toamna-iarna.
La ale mele am observat de-a lungul anilor ca peste iarna le place mai degraba intr-o camera neincalzita decat intr-una mai calduroasa.Insa acest lucru nu are nicio treaba cu infloritul.
Dar ...depinde de cum ii obisnuiesti pana la urma.

Si..placerea a fost de partea mea.Te asteptam sa ni-l arati inflorit :0)
 

diana999

Active Member
Eu am tinut cymbidiumul la gradina pana saptamana trecuta. Cand l-am adus acasa am observat ca ii cresc doua tije florale :dans: a 3-a a fost mancata de pasari...cred... :roll: Se pare ca i-a placut in gradina. N-a avut deloc umbra si nu i-am pus niciun fel de ingrasamant. Sper sa-l vad inflorit :D
 

ghia_don

Active Member
Si eu i-am bagat in casa acum citeva zile, au stat toata vara afara la soare...Acum, unul dintre ei are o tija :) ..abia astept sa-i vad florile, sa stiu ce culoare e, ca l-am cumparat neinflorit...
 

Camik

Active Member
Cymbi al meu primit de la o prietena draga , a stat toata vara la terasa in soare direct cam pana la pranz iar acum l-am adus de ceva timp in casa .
In tot acest timp de cand il am a facut 8 pui.
L-am udat cam la 7 zile ,fertilizat cu compo.
Nu are tije florale ,ghiveciul este ful de bulbi foarte bine intepeniti acolo in el (am tras odata de el ca sa-l scot sa vad cum se prezinta la radacini si nu am reusit asa ca am renuntat)... cum sa-l ud mai departe?
In casa am cald ,nu exista loc cu temperatura mai mica de 20grade,deci adio flori?
A reanflorit cineva cymbi si la caldura?
Il iubesc tare ,imi place si fara flori ,ca planta cu frunze dar totusi daca ar inflori sa-l vad si eu ...ar fi super.
Orice sfat e binevenit.Multumesc!
Si aici noutatea mea :
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E foarte frumos!
La mine a reinflorit cymbi si e cald in casa. S-a intamplat anul trecut cand tot asa i-am tinut afara toata vara, pana toamna tarziu si au reinflorit.
Eu stiu ca are nevoie de diferente de temperatura zi-noapte in sept-oct si formeaza tija florala, nu neaparat ca trebuie tinuti la rece si pe timpul iernii.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus