Cyclamen

Hemlock

New Member
Am achizitionat un cyclamen astazi, pt. ca m-a cucerit culoarea florilor. Din cate am citit poate fi destul de pretentios si ma intrebam dc ar trebui sa-i schimb pamantul. Trandafirilor pitici pe care i-am luat tot din comert le-am schimbat pamantul imediat ca traiau doar in ceva substrat dubios..stiti ceva despre asta? N-as vrea sa las planta sa se chinuie.
 

mymo

Active Member
Eu am una singura,pe care am primit-o de la Iudit la intalnirea de la Deva si vad ca inca rezista :)
Multumesc Iudit :rose:
 

Florilemele

Member
Asa am patit si eu....se ofilesc florile,le rup,are boboceio ce-i drept,dar nu asa multi cum mi-as dori si nu mai este atat de deasa.Plus ca am mai gasit si cativa bobocei la baza florii uscati. :( frunzele nu au nimic.Oare e pe duca?Moare?Intra in iarna mai repede si se duc florile?Nu stiu ce-i cu ea.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Probabil nu o uzi suficient. A mea, daca vrea apa, se pleosteste. Dar nu astept chiar sa se usuce. Cand am fost in concediu am lasat-o pe terasa ca sa fie udata la un loc cu alte plante, si vad ca si-a facut de cap, ca are o capsula de seminte :rofl:
 

daisy111

Active Member
Eu ii pun apa,ce-i drept nu prea multa ca o tin in bucatarie la geam si mi-e teama sa nu imi putrezeasca.A mai facut si ceva seceta ca am lipsit de acasa si am udat-o la plecare,dar nu cred ca s-a suparat prea tare ca nu era pamantul fff uscat.Are cativa boboci noi,dar nu reuseste sa-i deschida,se inalta pana la frunze,apoi se inmoaie si se topesc-usuca. :( Nu stiu ce sa cred,astept sa vad cum evolueaza pe parcurs. :(
 

Florilemele

Member
eu ii pun apa doar in farfurioara si o haleste pe toata....iar cu semintele....eu iau tijele de flori ...cand vad ca se duc la vale....hmmm.....o sa ii las si eu tijele,poate gasesc si eu seminte :) Probabil slabe sanse la cum rata !
 

Dea

Active Member
cyclamenul pe care il am eu de cativa ani, imi face flori mereu din decembrie pana in februarie, apoi prin mai-iulie, frunzele i se raresc, pana ajunge sa aiba una-doua micute. De prin august incepe sa dea frunze din ce in ce mai multe!
Este la un geam de nord-est, cu lumina solara directa doar in primele ore ale diminetii. Nu o ud des, dar nici, cum ati mai zic voi pe aici, nu las pamantul sa se usuce, verific din cand in cand cat de umed e solul si ma uit la fundul mastii de ghiveci, sa nu fie apa, dar nici sa nu fie uscata.
Inainte de a o avea, auzisem ca este pretentioasa, insa, din cate se pare, a mea nu face figuri! :D
Ii schimb substratul o data pe an, in primavara, dupa ce termina inflorirea. Dar o fac in asa fel, incat sa nu ii deranjez radacinile, adica pamantul ce le inconjoara il las, iar cel in surplus il inlocuiesc cu altul nou.
Si cam atat. :D
 

Dea

Active Member
Florilemele a spus:
Roxana a spus:
:( imi pare rau pentru Cyclamenul tau, florilemele. Cum se mai simte, cum arata?
Cam asa arata :cry: http://florilemele.sunphoto.ro/Cyclamen Primele poze sunt din ziua cand am cumparat-o , iar ultimile din seara asta :(
Draga mea, eu una nu vad nimic alarmant in modul cum arata. Iese din perioada de inflorire si poate are nevoie de mai multa lumina indirecta! Din cate observ, ai pus-o deja intr-un ghiveci mai marisor si probabil ca i-ai schimbat si substratul! :D
 

Florilemele

Member
Dea , sper sa fie asa cum spui tu,chiar si astazi m-am uitat la ea si frunzele sunt perfect sanatoasde...oare cat dureaza pauza asta de inflorire?Oare cand isi reia activitatea?
 

cory_helen

Active Member
am si eu o mica intrebare... ar fi bine sa pun seminte de cyclamen la germinat acum? si daca da, cum? se pun intai in apa... as vrea niste amanunte de la cei care au... :oops:
 

cory_helen

Active Member
m-am lamurint citind la fisa plantei... trebuie plantate in octombrie si prin februarie ar trebui sa faca bulbul cat o nuca... :)

sa o vedem si pe asta... o trec la experimente ilustrate cand am sa pun semintele la incoltit... mai e un pic... 8)
 

Roxana

Active Member
Florilemele a spus:
oare cat dureaza pauza asta de inflorire?Oare cand isi reia activitatea?
Gasesti raspunsul aici:
simonag a spus:
Îngrijire, particularităţi:
Pentru a inflori in fiecare an, ciclamena necesita o perioada de repaus. Dupa trecerea florilor, udatul se reduce treptat pana la uscarea frunzelor. In ghiveci ramane doar tuberculul care nu se mai uda pana la sfarsitul lunii iunie (in functie de temperatura, se uda moderat doar in jurul tuberculului), in aceasta perioada pastrandu-se ghiveciul intr-un loc racoros, la umbra. La sfarsitul verii, cand pe tuberculi incep sa se vada muguri, plantele se scot din ghivece, se curata de pamant si de radacinile putrezite si se replanteaza in pamant nou. Se planteaza astfel incat varful tuberculului sa fie deasupra nivelului solului. Ghiveciul se plaseaza intr-un loc luminos, dar ferit de soare puternic si se va uda moderat pana in momentul formarii frunzelor.
Cand apar primii boboci de floare, planta trebuie protejata de frig, sa aiba lumina suficienta si sa primeasca o data la 2 saptamani un ingrasamant lichid, adaugat in apa de udat. Pe timp calduros se uda mai mult iar frunzele se pulverizeaza periodic cu apa. Frunzele si florile care incep sa se ofileasca se vor indeparta in permanenta. Acestea nu vor fi lasate sa putrezeasca pe planta, deoarece pot duce la putrezirea tuberculului. Dupa inflorire, tuberculii isi pierd treptat frunzele dar in toamna urmatoare pot fi plantati in pamant de sera (mranita) si vor avea din nou frunze si flori.
Bine ingrijite, plantele pot inflori cateva luni pe an, iar unele pot trai aproape 20 de ani.

cory_helen a spus:
m-am lamurint citind la fisa plantei... trebuie plantate in octombrie si prin februarie ar trebui sa faca bulbul cat o nuca... :)

sa o vedem si pe asta... o trec la experimente ilustrate cand am sa pun semintele la incoltit... mai e un pic... 8)
Succes, cory. Sa ai reusita totala. :wink:
 

Florilemele

Member
Roxana , multumesc mult de ajutor,acum nu-mi ramane de facut decat sa astept sa se duca usor usor . Multumesc inca odata.
 

helisananca

Member
am avut si eu ,si cand zic am avut e pt ca a murit :(..am cumparat-o in data de 22.08.2009 si cred ca nu a durat o saptamana si a murit:((..la inceput s-a pleostit de tot parca lesinase asa am gasit-o kand am venit acs de la servici,am udata pana a doua zi dimineata era fresh,cu toate ca deja intr-o sg zi se ingalbenisera 2 frunzulite :(,,bun avea nevoie de lumina,,era in fata geamului nu in curent nu cu soare direct,,a mai stat asa cateva zile si tot se ingalbenea agresiv rau,am dus-o in bucatarie unde am marea majoritate a florilor si le merge bine pt ca e soare dimineata ,acolo lesinase de tot,tot o udam o stropeam ,pana kand cred ca a fost foarte multa apa pt ea si coditele erau moi asa se rupeau numai de cat,saraca a fost superba ,floarea visurilor mele,inca mai avea boboci mai i dadea frunze,,am rupt tot ce era moale ,extrem de moale,era cheala numai era decat bulbul in pamamt,l-am lasat acolo,o saptamana neudandul,dar am zis hai sa il scot sa vad daca e putrezit ,,era foarte umed pamantul :( de la cata apa avea probabil,am aruncat bulbul :| era kam smochinit ,am zis ca imi voi lua alta ,dar kand le vad k se pleostesc asa ma supar :(,mie mila
 

cory_helen

Active Member
mi-am mai luat una cu flori rosii... este inflorita inca si are si ceva boboci... o sa am grija de ea...

nu ar trebui sa fie in repaus? nu vreau sa-i umblu la bulb acum sa nu-i fac rau...
 

irinabv

Active Member
Moderator
Cory, din cate stiu eu cyclamenul are perioada de repaus vara. De ce sa umblii la bulb? Al meu a inflorit de iarna trecuta non-stop. Acum are si seminte, dar nu stiu cand se coc. Bafta cu el.
 

cory_helen

Active Member
mersi. il las asa... are si boboci... si sper sa infloreasca iarna asta... o sa va mai intreb despre ea...

am sa pun semintele la germinat pana una-alta... sa vad ce iese... aia e roz, de unde am luat semintele... :D
 
Sus