Cycas Revoluta

daisy111

Active Member
Multumesc melu :* :hug:
Da giulia,in periada asta au crescut asa de mari..defapt de saptamana trecuta erau frunzele asa mari,dar inca aveau putin varfurile rulate.M-am bucurat mult cand am vazut ca i-a dat 4frunze stiind ca e cam lenta in crestere. :D
 

enya

Member
wfff...doar al meu e mai lenes si pe deasupra am observat ca i se ingalbeneste una din cele patru frunze pe kre le are...oare de ce?
 

ana popa

Member
enya a spus:
wfff...doar al meu e mai lenes si pe deasupra am observat ca i se ingalbeneste una din cele patru frunze pe kre le are...oare de ce?
Nu doar al tau este lenes, si al meu este. Azi i-am schimbat ghiveciul, era cam inghesuit, nu i-am schimbat ghiveciul de cand l-am primit, cam de un an jumate. L-am pus pe balcon, unde are soare dimineata pana la ora 13. Sper sa faca macar o frunzulita anul acesta.
 

enya

Member
ce frumoasa e frunzulitza cea noua...cit mi-as dori sa dea si al meu macar o frunzulitza...macar una mica,mica de tot.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Se pare că nici cycas-ul meu nu se lasă mai prejos. După ce mă obişnuisem cu stagnarea, mai ales că i-am schimbat substratul şi ghiveciul, nici nu mă gândeam să-i mai cer ceva (decât să se acomodeze). După ce că o frunză bazală şi părticele din "acele" unor alte frunze începuseră să se îngălbenească, cu atât mai mare a fost surpriza:
 

lelia

Well-Known Member
Adina ,cat de frumos cresc frunzele tinere :visator:

Eu nu stiu cu ce am gresit ,nu binevoeste sa-mi faca nici o frunza ,are un an de cand e la mine si parca-i din plastic :(

 

cataliny

Member
S-o fi gandit ca are prea multe :rofl: . Si la mine a facut doar un rand intr-un an, si avea doar patru frunze (un rand).
 

lelia

Well-Known Member
:eek: daca la asta s-a gandit ,sigur e mai istet ca mine :rofl:
Cred ca palmierii si plantele astea exotice ,nu ma plac ,desi eu sunt inebunita dupa ele :(
 

lelia

Well-Known Member
Toata vara m-am rugat de el sa-mi faca si mie, macar o frunzulta ........
Agum s-a gandit ca ar fi timpul ,dar cred ca-i prea frig pentru asta :( Vor creste frunzele ,la 6-7 grade ?
 

mirela06

Active Member
Am inteles ca daca nu-i convine ceva, ori nu face deloc, ori doar una, asa cum am patit cu al meu, care m-a bucurat doar cu una, dupa ce l-am cam suparat cu mutatul.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Gabiee eu zic ca ai putea sa o salvezi dar nu umbla acum la radacini ca prea a fost stresata saracuta.
cycas-ului ii place soarele deci te-as sfatui sa o pui undeva intr-un geam si sa o uzi nu foarte des.
daca trunchiul e tare inseamna ca mai sunt sanse de reusita cu ea atata doar ca trebuie sa ai multa rabdare pentru ca de obicei frunze face o data pe an.
si asta depinde de cat de bine ii merge. a mea a facut 3 frunze vara aceasta.
am tinut-o cu capul in soare asa cum ii place si m-a rasplatit.
deci rabdare si lumina cat mai multa.
 

gabiee

Active Member
multumesc sarselia ,
nu-i schimb atunci pamantul , dar as completa putin pamantul , ca mi se pare ca nu e suficient ....
m-am mai uitat pe pozele voastre in albume si parca trunchiul acela e mai acoperit de pamant si asta al meu parca nici nu are stabilitate
 
Sus