Cycas Revoluta

sarselia

Active Member
Moderator
CU MUUULTA RABDARE va reusi si al tau sa faca frunze.
daca nu acum in vara daca il scoti afara sigur va face.
pana atunci macar sa poti tine in viata.

numai bine!
 

Aura

Member
uitati si cyclasul meu primit asta-seara....
http://gardenbreizh.org/photos/Aura/photo-315667.html
intrebare: ghiveciul nu-i prea mic pt el? pamantul prea mi se pare turba pura....in cele citite pe net..scrie ca trebuie humus.....
are sapte frunzulite....asta inseamna ca are sapte ani? asa am vazut ca zicea cineva dintre voi...ca apare o frunzulita pe an...
...inca ceva,i-au iesit radacinile afara...
uitati aici:
http://gardenbreizh.org/photos/Aura/photo-315669.html
astept parerile voastre.
Multumesc.
Aura
 

michaela

Active Member
la cycasul meu au iesit si 3 frunze odata... formand o rozeta... nu cred ca e asa cu ..."o frunza pe an" eventual poate la rasadul tanar din samanta- acolo da, recunosc ca apar frunze la marea majoritate a cycasilor... cred ca una pe an :) , da multa energie la ingrosarea trunchiuletului :wink:
 

cataliny

Member
michaela a spus:
la cycasul meu au iesit si 3 frunze odata... formand o rozeta... nu cred ca e asa cu ..."o frunza pe an" :
Nu o frunza pe an ci un rand de frunze pe an , ai inteles tu gresit, daca are un rand de 10 o sa cel putin 10 frunze daca are tot ce-i trebuie.
 

michaela

Active Member
cataliny- asta-i raspunsesem si eu lui Aura :wink: :oops:
insa toti cycasii mei din seminte.... intr-adevar, iese o frunza pe an -cresc extrem de greu :roll:
 
Eu am balconul orientat spre rasarit, este soare pana la ora 12-13. Dupa parerea voastra pot muta floarea in balcon? Nu este expusa prea mult la soare?
Multumesc.
 

michaela

Active Member
Cristina, eu cycasul il tin afara in plin soare. Nu cred sa-l deranjeze o lumina puternica, ba mai mult frunzele vor creste viguros, nu lungi si firave. :wink:
 

Raven77

Member
Este chiar bine, defapt timpul de expunere al unui Cycas la soare este direct proportionala cu dezvoltarea armonioasa a acestuia, ca sa spun asa! Cycas Revoluta are nevoie de soare pt a dezvolta noi frunze.
 

ana popa

Member
Cycasul meu e tare suparat, nu prea am avut grija de el in iarna, nu prea l-am udat si i s-au uscat din frunze, a mai ramas cu 2-3 verzi. Acum sper doar sa nu moara de tot.
 

cristina

New Member
Cycas suparat

Am primit un cycas prin februarie. Are cam 7 frunze, dar de o vreme observ ca i se lasa frunzele in jos si se ingalbenesc.
De udat il ud cand i se usuca pamantul.
Care ar putea fi cauza?
 

lukyeug2005

New Member
Ma ajuta si pe mine cineva, am cumparat un CYCAS din comert si cand am ajuns acasa surpriza, mai avea un pui iesit din trunchi. L`am desprins frumos cu un cutit si as vrea sa il plantez in alt vas. Este ok asa, sau cum sa procedez sa se prinda?
[/url]

Uploaded with ImageShack.us[/img]
 

lelia

Well-Known Member
Arselia eu l-as pupa ,atat de mic si harnicut ,4 frunze deodata :roll: e foarte frumos! sa te bucuri de el!

Neobrazatul meu ,anul trcut a somat iar acum n-a scos decat doua frunze ,nu stiu ce nu-i place :?

 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc Lelia.
Dar ce frumos si mare este al tau!
Nu-i nimic daca a avut numai 2 frunze.Cine stie dupa ce crietrii numai de ei stiute le scot...Important este ca pe anul acesta si-a facut datoria.
:wink:
Sa ai parte de el!
 

:dans:
Cycas-ul meu a facut 7 frunze, i-a placut pe balcon la soare. Anul trecut l-am tinut in casa si a facut doar o frunza. Anul acesta am tinut cont de sfaturile voastre. :hug:
 
Sus